IBM: Nelíbí se vám samořídící auto od Googlu? Možná dáte přednost Watsonovi

IBM – Olli – náhleďák

IBM Watson je nejznámější počítač na světě. Dokáže například namíchat drink, odhalit sarkasmus nebo vám nakopat zadek ve hře, podobné americké televizní soutěži „Jeopardy“. Nyní již působí Watson více jako člověk, než spousta lidí okolo nás. A nyní IBM startuje dopravní program, kdy posadí Watsona za volant.

Olli – Local Motors’ First Self-Driving Vehicle

Olli - Local Motors' First Self-Driving Vehicle

IBM Watson usedne za volant vozu Olli

Olli je nový autonomní elektrický minibus, který pohání skvělá umělá inteligence Watson. Vozidlo pro 12 cestujících je vyrobeno přímo ve Spojených Státech a je v podstatě celé vytištěno na 3D tiskárně závodu Local Motors ve Phoenixu.

Local Motors je sice firma známá především pro svou inovativní výrobu, ale také pro integraci AI do svých vozidel. Již dříve pracovala spolu s IBM a Intelem na projektu nazvaném Rally Fighter.

Local Motors a IBM Olli

Watson dosud auto neřídil. Prvním krokem tak bude naučit Watsona pracovat s 30 senzory po celém vozidle, analyzovat dopravní data, shromažďovat informace o trase a komunikovat s cestujícími. Jak bude cestující s vozem komunikovat (především tím bez volantu) je jednou z nejdůležitějších částí, kterou v současnosti musí řešit i Google (i když ne veřejně). Je totiž důležité, aby mohl cestující s vozem komunikovat a mohl mu tak i důvěřovat. Více důvěry člověku pak dodá známý hlas, od kterého mohou očekávat, že je v pořádku doveze tam, kam potřebují. Tento koncept by pak měl kromě pohodlí cestujících přidat i trochu důvěry široké veřejnosti.

Local Motors a IBM Olli 2

Ještě důležitější ale je, kdy bude možné do vozu Olli nastoupit a nechat se svézt. Nejprve bude Olli k vidění ve Washingtonu DC, kde bude veřejnost brána na palubu a zasvěcena do jeho technologií a principů fungování. Další zastávka autobusu bude v Las vegas, odkud se pak koncem tohoto roku vydá do Miami, kde bude jako jeden z prvních (v Kalifornii se projektuje ještě jeden jiný) samořídící autobus pendlovat pro veřejnost.  Pokud se tedy někdo z vás bude chystat před koncem roku do Miami, nezapomeňte si vzít kameru, ptát se po Ollim a natočit nám v něm pár snímků.

zdroj: gizmodo.com

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)