Huawei U8500 – za málo peněz, málo muziky (předprodukční vzorek)

huawei U8500

Pokud pravidelně sledujete náš server, nejspíš asi víte, že firma Huawei míří na český trh. Nám se do ruky dostal telefon značky Huawei U8500, který se u nás již prodává za cenu kolem 3 500 Kč. No a co za ty peníze vlastně dostanete? Na to se nyní podíváme.

(update) Ukázalo se, že k nám do redakce dorazil ještě nefinální a předprodukční vzorek telefonu Huawei U8500. Čili takový, který není určen k finálnímu prodeji a neobsahuje finální verzi firmwaru. Předprodukční verze telefonu slouží hlavně betatesterům k ladění a vychytávání chybek před samotným prodejem.

Za nedlouho pro Vás připravíme recenzi plnohodnotného prodejního vzorku Huawei U8500 a uvidíme, jak se výrobci podařilo Huawei U8500 vyladit.

 

Obsah balení

Obsah balení je standardní, kromě telefonu samotného jsou zde sluchátka, USB kabel, redukce do zásuvky, nezbytné brožurky a manuály. Huawei bohužel nepřibalil ani 2GB paměťovou kartu.

Konstrukce telefonu a vzhled

Telefon už na první pohled působí poměrně lacině, přesto je konstrukce solidní a nevrže. Zaujme především nezvyklý design doplněný lesklými plastovými tlačítky, připomínajícími hliník.

Na přední straně telefonu nalezneme 5 tlačítek, bohužel, nikoliv standardních. Zleva je to tlačítko pro hovor, menu, uprostřed potvrzovací tlačítko v kombinaci s optickým trackballem, šipka zpět a položení hovoru, které slouží také jako návrat domů. Tlačítko home zde úplně chybí. Jak asi víte, toto tlačítko, mimo jiné, vyvolává naposledy spuštěné aplikace. Ty jsou dostupné podržením vrchního tlačítka power. Optický trackball je určitě pozitivní věc na tomto telefonu, bohužel, jedna z mála. Pochvalu si už ale nezaslouží tlačítka po stranách trackballu, nejsou nijak oddělena od sebe, což asi není až takový problém. Problém je spíše v čitelnosti popisků tlačítek, která jsou poměrně slabě podsvětlená a tak jsou dobře viditelná snad jen v noci, pokud tedy zrovna svítí. Nad 3,2″ displejem se nachází repráček, senzor přiblížení a senzor pro automatické nastavení jasu displeje, další plus.Na pravé straně telefonu se nachází pouze kolébkové tlačítko ovládání hlasitosti, na levé straně nenajdeme nic. Spodní strana je holá a nahoře je pak microUSB konektor, 3,5mm jack na sluchátka a samozřejmě power tlačítko, které je na můj vkus poměrně malé. Zadní stranu zdobí nápis Huawei spolu s 3Mpix fotoaparátem a mřížkou hlasitého reproduktoru.

Technické parametry

 • Displej: kapacitní 3,2″ HVGA (320×480), 262 tisíc barev
 • Procesor: Qualcomm MSM 7225 600 MHz
 • RAM: 256 MB
 • Operační systém: Android 2.2.1
 • Rozměry: 112,1 x 58 x 12,8 mm
 • Uživatelská paměť: 512 MB
 • Data: GSM 850, 900, 1800, 1900 MHz, GPRS, EDGE, HSDPA
 • Konektivita: microUSB, Bluetooth 2.1 A2DP, Wifi b/g/n, GPS + AGPS
 • Fotoaparát: 3,2 MPix (2048×1536 pixels)
 • Baterie: 1150 mAh
 • Hmotnost: 115 g
 • Senzory: přiblížení, automatické nastavení jasu
 • Ostatní: FM rádio

Displej

Displej telefonu má úhlopříčku 3,2 “, je kapacitní a umí zobrazit až 262 tisíc barev. Nedostatečného počtu barev si všimnete nejspíš jen na větších barevných plochách s pomalým přechodem odstínů barev. Pokud jste měli tu čest například s LG Optimus One ala P500, víte o čem mluvím. Na čem ale displej ztrácí, je citlivost, která je opravdu na nízké úrovni. Často jsem se setkával se situací, kdy displej zkrátka nereagoval.

Systém

V telefonu běží čistý Android 2.2.1, Froyo. Huawei vsadil na čistotu Androidu a nejspíš si nechtěl přidělávat starosti s optimalizací vlastní nadstavby. I přesto je občas opožděný, což je nejspíš zapříčiněno také nižší RAM, která se prakticky hned po restartu systému zaplní a volného místa máte tak kolem 30 MB.

apk
Seznam nainstalovaných aplikací

Telefonování a SMS

Jak už bylo zmíněno v předchozím odstavci, v telefonu je čistý Android 2.2.1, což znamená, že i prostředí pro telefonování a SMS je klasické. Kvalita hovoru je průměrná a není jí co vyčíst. Se psaním SMS je to již horší kvůli menšímu a méně citlivému displeji. Občas se mi stávalo, že jsem na reakci klávesy, při rychlejším psaní, musel čekat.

GPS

Jen krátce bych chtěl zmínit, že v telefonu je GPS čip s podporou AGPS. Při testování jsem s GPS neměl problém a na otevřeném prostranství našel signál poměrně rychle. GPS jsem testoval pouze s Google Mapami, který, jak asi už víte, podporují navigování v ČR.

Fotoaparát

U low-endových telefonů nemůžete čekat zázraky a tak tomu platí i u fotoaparátu. Nejen že telefon nemá autofocus (o přisvětlovací diodě si můžeme nechat zdát), ani kvalita fotek samotných nestojí za moc. Fotky jsou plné digitálního šumu i za velice příznivých světelných podmínek, jsou neostré a o podání barev ani nemluvím. Pokud si je však budete prohlížet pouze v telefonu, dá se s tím žít.
U videa platí totež co u focení. Kvalita odpovídá nízké ceně. Datový tok je dosti nízký a počet snímků za vteřinu také. Víc napoví ukázka.

Huawei U8500 video test demo

Huawei U8500 video test demo

Huawei U8500 video test demo

Huawei U8500 video test demo

Baterie

V telefonu nalezneme baterii o kapacitě 1150 mAh. Kapacita to není nijak vysoká, ale vzhledem k menší uhlopříčce displeje a slabšímu procesoru je dostačující. Při pár smskách, nějakém hovoru a přečtení e-mailů se s výdrží dostanete na 3-4 dny. Pokud však plánujete používat telefon jako GPS navigaci, doporučuji si pořídit nějaký externí zdroj energie.
IMG_9228

Test výkonu

Telefon je vybaven procesorem Qualcomm, který běží na frekvenci 600 MHz. Operační paměť má kapacitu 256 MB. Už v úvodu jsem zmínil, že po restartu telefonu je volných pouze okolo 30 MB RAM. Tato hodnota je na hraní dosti nízká a zjistíte to už při hraní klasických her, jako je například Angry Birds, při kterých telefon opravdu nestíhá a hra je tak nehratelná. Huawei U8500 tedy svým výkonem moc nepotěší. Telefon jsem podrobil několika testovacím aplikacím na jejichž výsledky se můžete podívat níže.

An3DBench

14

ANTUTU System Benchmark

Neo Core – při pokusu o otestování telefonu nastala chyba a test tak nebylo možné spustit.

Linpack (vlevo jedno vláknový test, vpravo dvou)

Závěr

Huawei U8500 je levný telefon, který by měl zaujmout především svou cenou, za kterou se vám dostane do ruky telefon s výbornou konektivitou a Androidem 2.2. Osobně jsem byl z telefonu velice zklamaný a to hlavně z důvodu předešlé zkušenosti s T-mobile Move. T-mobile Move je levnější a o poznání svižnější telefon s citlivějším displejem a plnohodnotným multitouch. Pokud vás Android okouzlil a teď uvažujete o koupi levného telefonu s tímto systém, rozhodně bych doporučil jiný kousek, například T-mobile Move, případně LG Optimus One nebo HTC Wildfire.

Klady a zápory

Klady:

 • Optický trackball
 • Automatické nastavení jasu podle okolního světla

Zápory:

 • Pomalé odezvy systému
 • Méně citlivý displej
 • Špatné podsvícení tlačítek pod displejem

Katalog

Kompletní specifikace telefonu naleznete opět v našem Katalogu

Cena

Děkujeme firmě Huawei za zapůjčení telefonu.

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)