HTC nechtěně vyzradilo info o budoucnosti Androidu

nv_tegra_keyvisual_final-620×434

Nejdřív nás HTC potěšilo povedeným modelem One a teď nám navíc přihrálo i pár informací o tom, co se pro Android chystá. Díky!

Na webu SFAndroid.org se objevila zpráva od HTC o tom, že firma chystá setkání či přednášku, na které bude referovat o několika nových technologiích. Ne náhodou se tato konference bude odehrávat 16. května – tedy den po oficiální Google keynote (přednášce) na události Google I/O.

První z technologií, o které se bude informovat, je BLE. V češtině docela vtipně znějící zkratka znamená Bluetooth Low Energy, tedy nízkoenergetické Bluetooth. Jedná se o technologii, jejíž vývoj začal v roce 2011 a kromě mobilů se podívá i do odvětví, jako je zdravotnictví, fitness či zabezpečovací systémy. Jak název napovídá, je zde snaha stáhnout energetickou náročnost na naprosté minimum a stvořit technologii, která může být “always on”, tedy neustále zapnutá. Pro zajímavost – úplné počátky BLE lze vystopovat až k Nokii, která jej roku 2006 představila pod názvem Wibree. BLE není zpětně kompatibilní s “klasickým” Bluetooth, funguje jen pod hybridním režimem Bluetooth 4.0 dual-mode. V budoucnosti asi budeme hojně vyhledávat zařízení s označením Bluetooth SMART Ready, které nám nabídne podporu pro oba Bluetooth standardy.

Nordic-demonstrates-ANT-and-Bluetooth-low-energy-applications-and-appcessories-at-CES-2013

Druhá technologie potěší hlavně náruživé hráče: bude se hovořit o OpenGL ES ve verzi 3.0. Jedná se o podmnožinu grafického API známého z osobních počítačů, kde je OpenGL rivalem dobře známého DirectX od Microsoftu. Od OpenGL ES 3.0 si slibujeme posun v grafické kvalitě mobilních her – tedy zjednodušeně řečeno rozšíření možností texturování 3D objektů, vylepšené shadery, pokročilé částicové efekty… no zkrátka dostatek materiálu pro to, aby se nám grafika ze současných konzolí vešla do dlaně. A HTC k tomu má evidentně co říci.

khronos-2

Z těchto dvou novinek si tedy lze udělat celkem slušnou představu o tom, do jakého sektoru Android míří.

 

Zdroj: SFAndroid

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)