HTC Evo 4G – exkluzivní recenze a odpovědi

htc-logo-1

HTC Evo 4G, není to GSM telefon a v ČR tedy nevyužijete všech jeho možností, nenajdete tady žádnou 4G síť (nenechte se zmýlit marketingem T-Mobile, technologie UMTS-TDD není 4G). Použít v ČR nerootovaný telefon nelze, je blokován pro použití v síti společnosti Sprint a nelze to změnit. Po rootu by mělo jít telefon použít v jiné CDMA síti. Avšak všichni čeští operátoři (včetně U:fonu) vyžadují přítomnost SIM karty v telefonu, v ČR je tedy pro telefonování nepoužitelný. Bude z něj jen cool PDA. Je otázkou jestli bude telefon k dostání jinde než v USA resp. jestli bude k dostání jinde než u Sprintu. Sprint prodává Evo jen pokud se mu alepsoň na dva roky upíšete, dotovaná cena je $200.

Hardware

Evo je rozměrově opravdu veliké. Obří displej má na úhlopříčku úctyhodných 4,3 palce (10,9 cm). Mezi mobily je to tedy obr. Vzhledem k chybějící možnosti telefonování v ČR by se dalo říci, že je to takový téměř poloviční iPad. Samozřejmě pouze rozměrově. Velký display vám dává jistotu při psaní na softwarové klávesnici, i s většími prsty je psaní pohodlné. Na čelní straně se pod displayem nacházejí 4 tlačítka a překvapivě žádný trackball. Tlačítka jsou velice blízko spodní hrany telefonu, což občas způsobuje, že něco zmáčknete omylem. To se mi stávalo například při focení.

HTC Evo 4GKdyž už jsem se dostal k focení, musím zmínit, že Evo má zabudovány dvě kamery – jednu 8,0 megapixelovou na zadní straně pro normální focení a přední 1,3 megapixelovou, která skvěle poslouží pro videokonference nebo na pořízení profilové fotky. Přední kamera má jednu zajímavou chybu – na displeji se vidíte jako v zrcadle. To využijí nejspíš jen slečny při úpravě makeupu. Zadní kamera touto chybou naštěstí netrpí, je také výrazně nadupanější. Umí inteligentně ostřit, stačí tapnout na display na místo, na které chcete zaostřit. Umožňuje pořizovat širokoúhlé fotky s poměrem stran 5:3 nebo standardní fotky s poměrem 4:3 . Je vybavena bleskem, který tvoří dvě LED diody. Přední kamerka žádný blesk nemá. Kvalita fotografií ze zadní kamery mi v porovnání s Nexusem připadá lepší. Posuďte sami na fotografiích. Kvalita fotek z přední kamery je samozřejmě znatelně horší.

Největším tahákem tohoto telefonu je schopnost komunikace přes 4G WiMax síť, tam, kde není tato síť k dispozici, tedy na drtivé většině míst, používá 3G síť. Neumí komunikovat v GSM síti.

Kromě všude omílané 4G technologie má Evo v rukávu i několik dalších překvapení. Jedním z nich je HDMI výstup, který umožňuje promítání videa v 720p HD kvalitě. HDMI výstup je bohužel typu micro HDMI (typ D), pro který je v ČR problém sehnat kabely. Nepodařilo se mi tedy tuto vlastnost otestovat.

HTC Evo 4G - stojanekDalší zajímavostí telefonu je stojánek na zadní straně, ten vám umožňuje postavit telefon jak horizontálně tak vertikálně. Musím ale říct, že ve vertikální poloze mívá tendenci se zavírat a není příliš stabilní. V horizontální poloze drží skvěle a umožňuje velice pohodlně sledovat videa. Na zadní straně mobilu je navíc umístěn malý repráček, zvuk sice není nijak ohromující, ale pro sledování videa na mobilu jde o vynikající věc.

Telefon disponuje obří vnitřní pamětí, a to 1 GB. Z toho 512 MB lze použít na ukládání aplikací. K telefonu se také dodává 8 GB microSD karta, můžete v něm ale použít až 32 GB microSD kartu.

Bluetooth v telefonu je ve verzi 2.1 a oproti Nexusu umí vytvořit FTP Server, takže připojené zařízení může procházet obsah SD karty.

Software

Jak už to u telefonů od HTC bývá, je telefon vybeven prostředím Sense, zde se sedmi plochami a spoustou widgetů. Dále pak obsahuje HTC Sync pro synchronizaci. Telefon umí tethering, wifi hotspot zvládá až 8 zařízení. Evo ale umí také poskytovat internetové připojení přes USB kabel. Nelze ale mít současně puštěný wifi hotspot a poskytovat připojení přes USB.

Společnost Sprint, která HTC Evo jako jediná poskytuje, vybavila telefon spoustou svého software. Asi nejužitečnější aplikací od Sprintu je Sprint Mobile Hotspot, který poskytuje zmiňovaný tethering. Ten měli kluci z Inmite možnost vyzkoušet rovnou v USA a náležitě si ho pochvalovali. V ČR si ho můžete otestovat pouze na “sucho”, neboť telefon neumožňuje zároveň být připojen na wifi a vytvářet wifi hotspot pro další zařízení. Další aplikace od sprintu jsou např. Sprint TV, která ale funguje pouze přes mobilní síť, rozcestník Sprint Zone a pár dalších.

Přestože je operační systém v Evo Android 2.1/Eclair, prohlížeč už umí zobrazovat Flash, máte tedy téměř plnohodnotnou možnost surfování na webu.

Chybičky

Kromě občasných problémů s náhodným stiskem kláves jsem se několikrát potýkal s vypadnutím SD karty. To se mi stalo například při foceni nebo při prohlížení pdf dokumentů. Aby vše zase chodilo, bylo potom nutné telefon restartovat.

Otázky a odpovědi

Jakub Mrázek: Zdravím, mám pár dotazů. 1)GSM verze už jsou ? 2)Kdy předpokládáte, že bude dostupný v Evropě? 3)Jak je na tom s výdrží baterie? 4)Máte nějakou možnost srovnání s HTC Desire? Myslim tim rychlostně. 5)Jaký je výsledek MFLOPS v aplikaci Linpack?

Odpověď: 1.+2. o dostupnosti GSM verze telefonu a jeho prodejích v Evropě bohužel nemáme žádné spolehlivé informace. Určitě to ale budeme pečlivě sledovat a pokud se něco dozvíme, ve zprávičkách se to jistě objeví. 3. Oficiální čísla hovoří o 6 hodinách telefonování, ale nesmíme zapomínat, že je to 6 hodin přes 4G. Bez něj vydrží o poznání déle, to ovšem nelze brát za směrodatné. 4. Desire jsme neměli možnost porovnat. Rychlost je srovnatelná s Nexus One (Eclair), v testech se Evo zdá být těsně rychlejší. 5. Průměrná hodnota MFLOPS v 10 bězích testu je u Eva 6,899, oproti tomu Nexus (Eclair) dosáhl 6,283.

Ma(R)ley: Zajímalo by mě to samé co pana Mrázka, navíc ještě jak je řešen stojánek? Konkrétně zavírání stojánku. Přišlo mi že se jen „dovře“ a to je vše. nijak se nezacvakává. Nebo se mýlím? Nebo za pár měsíců sám vypadávat? Děkuji za odpověď :)

Odpověď: Stojánek mimo krajní polohy pruží, nijak se nezacvakává. Nedovedu říct, jestli se nebude časem otvírat. Jen připomenu, jak už jsem psal v recenzi, že ve vertikální poloze má problém telefon udržet a zavírá se.

HTC EVO 4G - foto z predni kamery Foto pořízené přední kamerou

HTC EVO 4G - foto ze zadni kamery Foto pořízené zadní kamerou

JohnyRi: Zdravím, jak to je s přední kamerkou? Je volání s videem použitelné například ve Fringu přes Skype, či jiný protokol? (zkoušel jsem to na svojí G1 a statické kostičkované obrázky nejsou asi tím pravým ořechovým).

Odpověď: Obličejová kamerka je přímo dělaná pro videokonference. Skype jsem ve Fringu otestoval, kamerka je použitelná, ale výsledný obraz je poměrně nekvalitní. Navíc, jak už jsem zmínil v recenzi, obraz je zrcadlově otočený.

Ivan: Mohli by jste prosim porovnat fotky s nexusem one? Všude píšou že nexus one má lepší foťák, ale tomu se mi nechce věřit..

Odpověď: Osobně mně přijdou fotky z Eva lepší. Ostatně posuďte sami. Fotek na porovnání je v recenzi dostatek.

mikkke: Dobrý den přeji, mě zajímá typ displaye co tohle HTC používá, nikde toho o něm moc není, snad kapacitní AMOLED jen? To by měl Desire lepší display v tom případě. Má to lepší repro než HTC Desire? Umí klávesnice multitouch? Čili klidně stisk několika tlačítek najednou jako Iphone, aniž by to psaní brzdilo? Děkuji.

Odpověď: Display je kapacitní WVGA s rozlišením 800×480, technologie TFT-LCD. Repro u Desire nedokážu porovnat. Display umí multi-touch, ten ale na klávesnici nefunguje.

HTC EVO 4G - softwarova klavesnice HTC EVO 4G – klávesnice

Laco Skokan: Dobry den, kdyz si ho koupim v USA tak mi tady bude plne fungovat nebo ne?

Odpověď: Ne, telefonovat s ním nepůjde. Mimo USA a pár dalších míst na světě Vám nebude fungovat 4G připojení. V ČR Vám nepojede ani 3G, neboť všichni čtyři čeští operátoři vyžadují přítomnost SIM karty v telefonu. Navíc je telefon nastaven pro Sprint a nastavení jiné sítě vyžaduje root telefonu.

Martin: No aj ta verzia čo testujete mala by isť v Europe, aspoň na 3G sieti ne? Testujete to už na Androide 2.2/Froyo/? Ako je natom bluetooth, počul som že je trochu problém s prenášaním súborov? Aká je tam RAM? Aké rozlišenie ma displej a aký je to typ? Robili ste test v Benchmarku? Aká sa tam zmesti microSD karta, zmesti sa tam 32GB karta? Dosť by ma zaujímal fotoaparát, či už je lepší ako na HTC HD2?! Či sa dá približovať pri natáčaní videa? Približná cena v Europe a kedy asi bude dostupne?

Odpověď: Někde v Evropě nejspíše 3G pojede, ale v ČR ne (viz předchozí otázka). Testovaný HTC Evo má operační systém Android 2.1/Eclair. Žádný problém s bluetooth jsem nezaznamenal, odesílání i přijímání souborů probíhá bez komplikací. Na ukládání aplikací máte k dispozici 512 MB vnitřní paměti, celková vnitřní paměť je 1 GB. Display a benchmark viz předchozí otázky. Ano, telefon podporuje microSD karty až do kapacity 32 GB. Evo vychází technologicky z HTC HD2, ten ale nemám k dispozici pro porovnání. Při natáčení videa nelze zoomovat. Nelze říct, jestli vůbec bude dostupný v Evropě a kolik by stál, ceny v USA jsou dotované pro paušály.

HTC EVO 4G - foto Foto pořízené zadní kamerou

gajdy: Tiez by ma zaujimalo ci to ma lepsie repro ako htc desire, nakolko uvazujem nad nim. V podstate o kolko je to lepsie ako desire vo vsetkych bodoch.

Odpověď: Nedokážu přesně porovnat s HTC Desire, ale ve srovnání s Nexusem vychází o něco lépe. Bohužel jen v kontextu amerického trhu. Pro český trh je nepoužitelný a vyhrává Desire.

Závěr

HTC Evo je bezpochyby špičkový telefon, který obsahuje hned několik killer features. Mezi ně musíme zařadit 4G, obří display, HDMI výstup i šikovný stojánek. A pokud by tu ještě nebyl Froyo, bylo by těchto features mnohem víc. Některé features jsou pro český trh až moc killer. Použití CDMA a vynechání GSM činí z telefonu v ČR jen super PDA. A superrychlou 4G síť v ČR určitě ještě dlouho neuvidíme.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)