Menu

Hra Pokémon GO slaví 1 rok: Co se (ne)povedlo?

Hra Pokémon GO již slaví jeden rok od spuštění. Během chvíle dokázala pobláznit téměř celý svět. Minulé léto jsme mohli vidět pokémony na každém roku. Tenhle rok už to není tak žhavé, ale hra rozhodně neumřela, nedávno vyšla velká aktualizace. Pojďme si v tomto článku shrnout, co se Nianticu povedlo a nepovedlo.

Hra Pokémon GO dokázala dostat hráče ven

Vše začalo již v roce 2015, kdy se na akci v Tokiu poprvé představila hra Pokémon GO, která měla využívat rozšířenou realitu. Minulý rok v březnu jsme se pak dočkali prvních obrázků ze hry a už v tu dobu bylo jasné, že se chystá něco velkého. Den D pak přišel 5. července, kdy se hra spustila v Austrálii a Novém Zélandu. Zbytek světa se pak přidával v následujících dnech a týdnech, většina světa ale mohla hrát dříve díky neoficiální instalaci Pokémon GO.

Stačilo několik dní a Pokémoni se začali ve velkém objevovat ve zpravodajství. Jako první k tomu přispěl nález mrtvého člověka, kterého objevil jeden z hráčů Pokémon GO. Právě díky zpravodajství se hra dostala do povědomí “nehráčů”, z čehož brzy profitovaly společnosti, které měly nějaké dočinění s Pokémony. Například akcie Nintenda byly díky tomu největší od roku 1983.

Niantic je s vývojem opožděn o půl roku

Obrovská popularita ale měla za následek to, že samotný vývoj hry musel být pozdržen o několik měsíců a Niantic se plně zaměřoval na zvládnutí obrovské masy lidí. CEO společnosti Niantic v nedávném rozhovoru prozradil, že je překvapil takhle velký zájem o hru a nebyli na něj připraveni.

Díky tomu museli zapojit celý tým, jen na to, aby udrželi hru v chodu. Práce na nových funkcích a novém obsahu tak od prvního dne nabrala zpoždění. Momentálně jsou údajně stále ve zpoždění půl roku, než se původně plánovalo. Například výměna Pokémonů s hráči, nebo duely se stále plánují, ale nebudou připraveny tak brzy.

pokemon go novinky

Ke konci roku bychom se tak mohli dočkat další velké aktualizace. Mezitím by pak měli vycházet menší aktualizace, které se zaměří na Gym. Ten prošel nedávno velkou změnou s přidáním Raidů do hry.

Pokémon GO hrálo denně téměř 50 milionů lidí

Stačí se podívat na čísla, v době největšího rozmachu Pokémon GO hrálo každý den více než 45 milionů lidí. Vznikaly různé návody, tipy a triky, lidé řešili, který pokémon je lepší. To je u hry, která vyžaduje pohyb venku, něco neuvěřitelného. Ve větších městech jste mohli uprostřed noci vídat hloučky lidí s mobilem v ruce. Velmi známé jsou videa z míst, kde se objevili vzácní pokémoni. Horda lidí se hnala k místu co nejrychleji, aby si mohli chytit vzácný kousek, nedbali přitom ani na vlastní bezpečnost při přecházení silnice. O podobných šílených kouscích, by se dal napsat samostatný článek, dobrým příkladem je například to, když hráči zablokovali dálnici.

Existuje hned několik důvodů, proč měla hra Pokémon GO takový úspěch. Ten hlavní je v samotné značce Pokémon. Většina mladých lidí, kteří se narodili v devadesátých letech a výš, zasáhla první vlna Pokémon v dětství, kdy se v televizi objevil legendární animovaný seriál. Díky tomu sbírali různé kartičky, samolepky a další propagační materiál. Téměř každé dítě chtělo mít své pokémony, chytat je, trénovat, zkrátka hrát si na oblíbené hrdiny.

Najednou se po několika letech objeví společnost, která slibuje, že všechny tyto věci budete moct dělat pomocí svého telefonu. Když to spojíme s rozšířenou realitou, která do té doby byla pro mnohé něco úplně nového, tak úspěch je zajištěn. Hra Pokémon GO je navíc také ideálním zpestřením procházek, kdy nemusíte hrát aktivně, ale jen si sbíráte zajímavé pokémony cestou. Úspěchu také napomohla obrovská mediální masáž, kdy zpravodajské servery a stanice měly ideální obsah na léto, který lidé četli nebo sledovali.

Pokémoni zaznamenali rychlý pád dolů

Jenže jak rychle se hra Pokémon GO dostala nahoru, tak rychle šla popularita dolů. Na konci srpna již hrálo hru o třetinu méně lidí. Důvodem je hned několik problémů, která hra má. Tím největším je to, jak je repetitivní. Opakujete stále dokola to stejné, což po nějakém čase přestane bavit. Jednu dobu se objevily spekulace ohledně toho, že vydání Pokémon GO bylo uspěchané z toho důvodu, že vlastníci práv na Pokémona chtěli hru na trhu již v létě.

Zájem o hru Pokémon Go klesá

Niantic ale není nějaké obrovské studii, tudíž vypustili ven hru, která byla funkční, ale také okleštěná o hodně funkcí. Ať už je to třeba výměna pokémonů nebo duely hráčů, na které se lákalo v úvodním traileru. To jsou věci, které očekávala většina hráčů, místo toho ale dostaly bezduché sbírání pokémonů s občasnými “souboji” s ostatními hráči v Gymu. V podstatě do dnešních dní chybí ve hře něco, co by mohlo udržet hráče u hry, pokud je nebaví sbírat silnější a silnější pokémony. Turnaje, zápasy, větší zapojení komunity, možností je hodně.

Poměrně dost lidí také skončilo s hraním kvůli chybám, padáním serveru a různým podvodníkům, kteří jsou již takovou tradicí u každé úspěšné multiplayerové hry. Nepomáhal tomu ani fakt, že Niantic moc dobře nekomunikuje se svou komunitou, kdy často ty největší problémy byly dlouhou dobu bez odezvy a vyjádření vývojářů. Velká vlna negativity přišla také s odstraněním tzv. Pokémon trackeru, který lidem ukazoval, jestli jsou v okolí nějací pokémoni. Každopádně Niantic ani pokémoni nikde neodchází, nějakou tu dobu tady stále budou, otázka v jaké formě.

Offline eventy jsou ideálním zpestřením

pokemon go oslavuje

Zároveň s oslavou prvního roku, se chystají první velké offline akce konané přímo Nianticem. První se uskuteční tento měsíc v Chicagu, poté se plánují další akce po celém světě, včetně Evropy. Tyto akce by právě mohly opět nastartovat zájem o hru, kterou stále hraje každý měsíc několik milionů lidí. Čísla už to ale nejsou tak velká, jako z minulého léta.

Pokémon GO
Pokémon GO
Developer: Niantic, Inc.
Price: Free+

Hrajete ještě Pokémon GO? Jaké máte vzpomínky na tuto hru?

Zdroje: theverge.com, phonearena.com

 

Komentáře

malabobo

11.7.2017 15:13

Ke hře mě přivedl syn. A protože nemá ještě svůj telefon, chodíme spolu. Nakonec s námi začal hrát i můj přítel :-) Mám ráda, když procházky (teď aktuálně s čerstvým miminkem) mají cíl. Takže chodíme a lovíme :-)

Viktor_pika

Viktor Špička 1

11.7.2017 15:42

Zrovna ten poslední velký update stojí za pendrek. Vše je HW náročnější, raidy jaksi k ničemu a gyms padají jako blechy a stejně jsou poté okupovány jen několika aktivními hráči. Ze zábavy na pár minut denně nutí Niantic ke skupinovým nájezdům. A to je chyba, o spoluhráče byla nouze v době největší slávy natož dneska. Alespoň v eventech jsem spatřoval zpestření, ale sbírat denní bonusy mne už přestalo bavit po tom, co každý víkend padlo skóre k nule když nikde v dosahu nebyl pokéstop :/. No, motivace časem úspěšně klesá k nule…

mlazovla

11.7.2017 15:56

Pro mě měla Pokémon GO jeden opravdu pozitivní důsledek, a to, že se díky nim dostali noví hráči do Ingress. Sám jsem do tohoto skvostu velkým nadšencem a nové hráče bylo potřeba, aby se obnovila unavená komunita.

Radeg

radeg 22

11.7.2017 18:45

Jestli je k tomu aby lidi vyšli ven potřeba infantilní hra, potěš Pánbůh.

Mrhorse

11.7.2017 19:31

spestřením???? Uvažovali jste již někdy o najmutí korektora??? Hrubky stále hloupější a hloupější…

Daevis

David TrlicaRedaktor 31

11.7.2017 19:46

Děkuji za upozornění. Opraveno.

Radeg

radeg 22

11.7.2017 20:01

@Mrhorse:
Korektora oni mají, ale taky jsem ho ještě neviděl pracovat.

pds

12.7.2017 7:37

Boli časy keď ste o tejto hre písali hneď čo sa niečo nové udialo. Teraz ste posledný čo o tom píšu. Na mobilmanii o tomto písali pred týždňom…

Daevis

David TrlicaRedaktor 31

12.7.2017 8:17

@pds

O prvním výročí a speciálním offline eventu už jsme psali menší zprávu také před týdnem. Tohle je takové shrnutí prvního roku fungování hry.

Zdenek87

zdenek87 0

12.7.2017 9:04

Hru hraji téměř každý den. Co skoro stejně jak před x měsíci. Jen už neobcházím každý pokestop ale a nelovím každého pokemona. Jen jeden pokestop a aspoň jednoho pokemona. I když další dva pokestopy jsou jen o ulici vedle, je to ale už mimo trasu kudy chodím.
Předtím jsem obcházel všechny. Boje o gym mě už nebavili. Okupovali to nonstop modří x měsíců a nebylo možné je porazit.
Teď se na gymech začlo od nuly a aspoň se něco děje. Sice gym často hlásí network error ale občas se bojovat dá. Teď tu jsme asi tak 65% doby KSČM, 30% ODS, 5% lidovci (Žlutí).
Aspoň se bojuje a střídá se to.

RSS (komentáře k článku)