TOPlist

Do Česka míří telefon, který se snad nikomu nemůže vyplatit. Má zastaralý systém a vysokou cenu

hmd xr21 cesko
  • Do Česka se podívá nový telefon od společnosti HMD Global
  • Už jste ho možná někdy viděli, jde jen o přeznačenou Nokii XR21
  • O bůhvíjak výhodný kousek nepůjde, jeho cena je přestřelená

HMD nedávno oficiálně představilo své první chytré telefony (dosud vyrábělo zařízení pod značkou Nokia) a před nedávnem vyslalo první trojici „Pulse“ do České republiky. Objektivně jde o levné mobily, ale poměrem cena : výkon rozhodně hvězdné nejsou, ba naopak. To stejné platí také pro nový model HMD XR21, jen s tím rozdílem, že nízkou cenovku už nenese ani objektivně. Ostatně neseme přesvědčení, že se nemůže nikomu vyplatit, zvlášť ve srovnání s daleko schopnější konkurencí.

HMD XR21 je vlastně jen přeznačenou Nokia XR21 z loňského roku. Láká především na odolnou konstrukci, splňující certifikace IP69K i MIL-STD-810H, nebo displej s obnovovací frekvencí 120 Hz a 6,49palcovou úhlopříčkou. Škoda jen, že jde o IPS panel. Ani tentokrát nechybí 64Mpx hlavní fotoaparát v doprovodu 8Mpx ultra širokoúhlé kamerky.

Teď se ale dostáváme k problémovějším částem výbavy. Tou jednou je ne zrovna moderní procesor Qualcomm Snapdragon 695, který je postaven ještě na 6nm výrobním procesu. Dalším zásadním nedostatkem je operační systém Android 12 – v době, kdy se za několik měsíců dočkáme oficiálního vypuštění Androidu 15, už to není ani k smíchu, ale spíš k pláči.

Hlavní problém je pak v ceně. Oficiálních 599,99 eura (14 800 Kč v přepočtu) je rozhodně přepal, zvlášť když existují zdánlivě odolnější modely typu Ulefone Power Armor 18 Ultra, které toho nabídnou daleko více a jsou o několik tisíc levnější. Kolik bude HMD XR21 stát v Česku, až zde bude uveden, nevíme. Přesné datum vydání také neznáme, ale že se sem dříve či později podívá, potvrzuje uživatelský manuál v češtině, který se nám povedlo najít.

hmd xr21 prirucka

Cenovku si telefon dokáže obhájit tak maximálně před spotřebiteli, kteří ocení fakt, že byl vyroben na území Evropy.

Dokázali byste se přes cenu telefonu HMD XR21 přenést?

Zdroje: vlastní, Notebookcheck, GSMArena

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)