TOPlist

Utrácí váš partner příliš? Hlídejte společné výdaje

Jak-rozpočítat-společné-výdaje-Aplikace-Settle-Up-pomůže

Ať už jedete na výlet s přáteli, plánujete dovolenou s příbuznými či se skládáte na dárky pro oslavence, budete potřebovat nějakým způsobem rozpočítat celkové náklady. Jenže jak to udělat, když třeba na výletě jeden platil pohonné hmoty, druhý obědy, třetí ubytování a čtvrtý například drinky? Aplikace Settle Up zvládne rozpočítat společné výdaje mezi jednotlivé „podílníky“.

Obsah článku

Co Settle Up slibuje?

Aplikace Settle Up existuje v Obchodě Play od roku 2011, původně však figurovala pod názvem Dlužníček. V loňském roce prošla zásadní proměnou, která změnila i její jméno. Popisek je v tomto případě dostatečně výmluvný a vystihuje vše, co můžete od tohoto programu očekávat:

„Settle Up spravuje výdaje vaší party – hodí se cestovatelům, spolubydlícím, párům a dalším. Settle Up ukáže, kdo má platit příště, čímž se průběžně vyrovnáváte. Také spočítá, jak se máte na konci výletu vyrovnat, a snižuje počet převodů. Všechny platby jsou zálohované a synchronizují se tak, aby se na ně mohl každý člen skupiny podívat. Tato aplikace vám pomůže udržet pořádek i přátele.“

Jak rozpočítat společné výdaje?

Po prvním spuštění následuje stručné představení aplikace, na jehož konci vás čeká přihlášení, ke kterému můžete použít účet Google. Vše podstatné najdete v postranní nabídce, přičemž prvním krokem je vytvoření skupiny, v níž se hodláte dělit o výdaje. Skupina je definována názvem a barvou. Samozřejmě obsahuje kromě vás i další členy, které můžete pozvat zasláním odkazu například elektronickou poštou, SMSkou či jinou komunikační aplikací. Členy lze nadefinovat také manuálně.

V sekci Přehled najdete všechny své skupiny a informace o posledních provedených platbách. V rámci skupiny pak lze sledovat aktuální bilanci jednotlivých členů a zadávat příjmy, výdaje a převody peněz mezi členy. Asi nejzajímavější částí je přehled dluhů a dlužníků. Pokud například jeden ze členů zaplatí za všechny oběd, rozpočítají se náklady mezi ty zbývající. V okamžiku, kdy jiný člen zaplatí třeba večeři, může se situace zdánlivě komplikovat. Settle Up má ale permanentní přehled o tom, kdo kolik vydal a kdo tedy komu dluží.

Při zadávání výdaje lze kromě názvu platby a fotky účtenky (v prémiové verzi za 19,99 Kč/měsíc či 199,99 Kč/rok) vybrat ty, kterých se daná platba týká. Autoři mysleli i na situaci, kdy se podíl účastníků na celkové útratě liší – například když si jeden dá k obědu lososa, zatímco druhý smažený sýr. Je tedy možné zadat konkrétní částky, nebo jejich poměr.

Při zahraničních dovolených a výletech pak jistě oceníte automatický přepočet výdajů z místní měny na české koruny. Na konci cesty je tedy velice snadné vyrovnat všechny dluhy a rovnoměrně rozdělit náklady mezi všechny účastníky. Přes kontextovou nabídku lze pak celý přehled vyexportovat a poslat e-mailem, aby se každý mohl přesvědčit, že nechybí či nepřebývá žádná transakce.

Settle Up existuje nejen ve verzi pro Android, ale také pro platformy iOS a Windows. Kromě toho je k dispozici také velmi povedená webová verze, takže vůbec nehraje roli, jaká zařízení vaši přátelé používají.

Resumé

Aplikace Settle Up nejen eviduje společné výdaje, ale také je dokáže rozpočítat mezi jednotlivé členy skupiny rovným dílem, nebo skutečným podílem. Z vlastní praxe můžeme konstatovat, že funguje opravdu dobře a spolehlivě, silnou devizou je především synchronizace s cloudem a možnost zadávání výdajů všemi účastníky. Pouze z konečného rozúčtování mezi jednotlivé členy jsme byli maličko rozpačití, neboť „selským rozumem“ jsme nakonec našli logičtější způsob vyrovnání všech dluhů, čítající menší počet transakcí.

Jak již zaznělo, Settle Up je v Obchodě Play od roku 2011 a za tu dobu zaznamenal přes půl milionu instalací. Průměrná známka 4,4 svědčí o převažující spokojenosti uživatelů. Jen 7 MB velký balíček lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.1 a novějším.

Jak řešíte společné výdaje?
Settle Up – Group Expenses
Settle Up – Group Expenses
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)