Souboj hlasových asistentů. Google, Apple nebo Amazon?

hlasový asistenti

Hlasový asistenti a asistentky jsou s námi již nějaký ten pátek. Za dobu od jejich prvního představení prošli všichni zástupci výraznými změnami a vylepšeními a nutno podotknout, že opravdu usnadňují každodenní život. Na trhu můžeme najít zejména tři konkurující si služby. Jde o Google Asistenta, kterého můžeme nalézt v Android zařízeních ale také v chytrých reproduktorech či Android Autu, Apple Siri kterou nalezneme v jablečných zařízeních, Apple CarPlay či HomePodu a Amazon Alexu, která dominuje chytrým reproduktorům.

V zásadě ani jeden z těchto asistentů neumí česky. Pokud vám tedy nevadí angličtina, v zásadě chybu neuděláte ani s jedním z nich. Základní i pokročilé povely zvládají všichni na jedničku, přesto je zde jeden, který převyšuje ostatní. Ano, i tento rok si ocenění od Loup Ventures za nejlepšího hlasového asistenta odnáší Google. Výzkum byl prováděn na základě asi 800 otázek, kdy bylo pozorováno, zda systém funguje a správně reaguje. Rozpoznání hlasu nedělalo problém ani jednomu z asistentů, kdy se všichni vešli do 99,8 až 100 % funkčnosti.

Siri vs Alexa vs Google Assistant – Smark Speaker Edition!

Siri vs Alexa vs Google Assistant - Smark Speaker Edition!

Správnost odpovědí a porozumění otázky zvládl Google Asistent s 93% úspěšností, Apple Siri s 83% a Amazon Alexa s 80% úspěchem. Google je tedy stále celkem dost napřed, přesto ho konkurence dohání. Oproti minulému roku si polepšila o cca. 4 %, což rozhodně není málo a je vidět, že s nimi vývojáři dělají pokroky. Analytici se pak ptali na otázky, které následně rozdělili do pěti kategorií. První kategorie se nazývá lokální a asistenti dostávali otázky tipu “Kde najdu nejbližší kavárnu?”. Druhá kategorie se týkala nakupování, třetí navigace, čtvrtá informací a pátá se zabývala příkazy. Ve čtyřech kategoriích vyhrál Google, přesto byl u jedné z kategorií poražen. Konkrétně u nakupování, kde má Amazon pochopitelně obrovskou výhodu.

Používáte hlasového asistenta?

Zdroj: loupventures.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)