Systém HarmonyOS se ukázal v celé kráse. Vybíráme nejzajímavější funkce

HarmonyOS nejzajímavější funkce

Čínská společnost Huawei před pár hodinami oficiálně představila světu svůj operační systém HarmonyOS. Schválně nepíšeme mobilní, i když v nové spojitosti s telefony nyní získává nejvíce pozornosti. Největším lákadlem nového prostředí je totiž jeho komplexnost, která mu umožňuje běžet nejen v nejvýkonnějších mobilech či tabletech, ale i v primitivních prvcích chytré domácnosti s operační pamětí od 128 kilobajtů. To vše při vzájemném propojení a schopnosti ovládání a sdílení. Nejzajímavější funkce nového HarmonyOS jsou tedy logicky spojeny s multitaskingem a komunikacemi. Z prezentace vybíráme pár vychytávek, které nás nejvíce zaujaly.

Nejzajímavější funkce HarmonyOS

Jako jednu z prvních poutavých funkcí Huawei ukázal schopnost systému propojit mobil s jinými zařízeními, která zrovna živě natáčejí video. Za propojením stojí nové virtuální rozhraní DSoftbus. Umožňuje z uživatele jednoho mobilu udělat v podstatě režiséra, který libovolně přepíná mezi záběry z jiných mobilů, sportovních kamer nebo dronu. DSoftbus poskytuje také rozšířenou možnost zrcadlení ovládání z jednoho přístroje na jiný. Například i tak, že pero tabletu můžete na dálku použít pro práci ve složkách na počítači. Soubory půjdou i velmi jednoduše přenášet, jako by zařízení představovala jen několik obrazovek jednoho běžícího zařízení s jedním systémem. V rámci stejného principu je možné dokonce přemisťovat mezi zařízeními i celé běžící aplikace.

Za parádní považujeme i prostředí pro správu chytrých zařízení v mobilu. HarmonyOS disponuje panely a widgety pro ovládání a třídění různých smart prvků podobně jako nejnovější Android. Poutavou nadstavbou je ale grafické a funkční zpracování s tvarem kruhu, v jehož středu se nachází mobil a vyobrazená vnější zařízení se dají připojit pouhým tažením. Nemusí jít přitom třeba jen o reproduktory, ale i o počítač nebo tablet. Po rychlém spojení jedním tahem je pak možné dostat obrazovku mobilu do jiného zařízení a tam pak například přenášet snadno soubory. Nebo je rovnou posílat jako přílohy, což funguje oboustranně.

Přesune mezi zařízeními i běžící aplikaci

V oblasti ovládání prvků chytré domácnosti vývojáři zohlednili i fakt, že ke spoustě zařízen je potřeba instalovat aplikace a v těch hledat nastavení, postupy a konkrétní karty. To HarmonyOS eliminuje tím, že telefon stačí k jinému zařízení přiložit a kompletní nabídka ovládání se třeba i s radami nebo návody objeví jako jednoduchý widget. Funkce, která veškerou popsanou komunikaci s chytrými zařízeními zařizuje, Huawei nazval Super Device. A využívá prostředí HarmonyOS Connect.

Mnohé nejzajímavější funkce v novém HarmonyOS jsou skutečně spojeny hlavně s multitaskingem a komunikací mezi přístroji. Ale i v prostředí v samotném mobilu se najde několik zajímavostí. Tak například možnost otevírání widgetů nebo interaktivních bublin tažením přes ikonu aplikace. Zmíněné widgety mohou současně být použity ve více přístrojích včetně třeba hodinek. Nový systém je podle Huawei také o dost rychlejší a úspornější než například EMUI vystavěné na Androidu, což HarmonyOS mimo jiné umožňuje nechávat neustále běžet aplikace na pozadí. To povede například k tomu, že při návratu do dříve minimalizované aplikace můžete pokračovat v práci či čtení přesně tam, kde jste skončili.

Která funkce vás zaujala nejvíc?

Zdroj: Huawei

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)