Inteligentní zhasínání obrazovky s aplikací Gravity Screen – On / Off
- Recenze
- Karel Kilián
- 22.2.2014
- 29
Rozčiluje vás automatické zhasínání displeje během čtení? Pak patrně nevlastníte jeden z posledních chytrých telefonů značky Samsung s funkcí Smart Stay, která před zhasnutím obrazovky kontroluje, zda se na ni díváte či nikoli. Svůj boj se zhasínajícím displejem ale nemusíte vzdávat – existuje celá řada alternativních aplikací, jejichž cílem je zajistit uživateli nerušené čtení (v minulosti jsme například recenzovali velmi povedený program IntelliScreen). Dnes si představíme dalšího pomocníka, který udrží podsvícení obrazovky zapnuté, dokud potřebujete s telefonem pracovat, a zhasne ho, když telefon nepoužíváte – jmenuje se Gravity Screen – On / Off.
Co slibuje?
Aplikace automaticky zhasne obrazovku, když dáte telefon do kapsy nebo položíte na stůl, a naopak displej rozsvítí, pokud zařízení vyndáte z kapsy či uchopíte do dlaně. Není tak nutné mačkat žádná tlačítka, ba dokonce ani probouzet mobil klepáním na displej, jak to umí poslední modely LG.
Na rozdíl od Samsung Smart Stay, kde aplikace prostřednictvím kamery na čelní straně telefonu zjišťuje, zda „vidí“ obličej (což zejména ve zhoršených světelných podmínkách nefunguje vždy bez chybičky), Gravity Screen – On / Off sleduje skrze senzor polohy orientaci zařízení. Je to jednoduché a většinou i docela logické – pokud například telefon leží displejem či „hlavou“ dolů, dá se předpokládat, že s ním pravděpodobně nepracujete. Následuje kontrola senzorem přiblížení, která ověří, zda se telefon něčeho dotýká. V případě, že je i toto zjištění kladné, aplikace usoudí, že mobil buď leží na stole, nebo je ve vaší kapse a dojde k vypnutí obrazovky.
Aby nedocházelo k přílišnému „vysávání“ baterie, Gravity Screen – On / Off zapíná senzor přiblížení pouze v případě nutnosti. Telefon je navíc „ukládán“ do režimu hlubokého spánku, takže bude odebírat jen minimum energie.
Hlavní vlastnosti a funkce
- „Senzor kapsy“ – pozná, pokud se zařízení nachází v kapse.
- „Senzor stolu“ – rozpozná, když je telefon položený na stole.
- Vypínání displeje podle vzdálenosti – používá senzor přiblížení před vypnutím podsvětlení displeje.
- Zapínání displeje pohybem – je-li displej vypnutý a obrazovkou vzhůru, může být telefon probuzen pohybem – například uchopením do dlaně.
- Udržování obrazovky zapnuté při pohybu – aplikace rozpoznává malé pohyby rukou, které jsou typické při držení telefonu v dlani. V takovém případě udržuje podsvětlení obrazovky zapnuté, neboť lze předpokládat, že si uživatel právě čte nebo sleduje něco na displeji. Jestliže Gravity Screen – On / Off žádný pohyb nezaznamená, obrazovku po vypršení limitu vypne, protože mobil pravděpodobně nepoužíváte.
- Možnost pozastavení spuštěním aplikace – v nastavení lze určit programy (typicky například hry), po jejichž spuštění se Gravity Screen – On / Off automaticky deaktivuje, aby nezasahoval do jejich běhu. Po ukončení aplikace se Gravity Screen – On / Off vrátí ke své činnosti. Tato funkce je ale dostupná pouze po zaplacení.
- Plugin pro aplikace Tasker, Llama a Locale, s jejichž pomocí lze ještě přesněji specifikovat podmínky fungování programu.
Všechny výše uvedené funkce můžete pro lepší představu zhlédnout v následujícím videu
Gravity Screen – On / Off
Jak funguje v praxi?
Po prvním spuštění aplikace požádá o zařazení mezi správce zařízení. Zdánlivě podezřelý požadavek má docela jasný důvod – Gravity Screen – On / Off potřebuje řídit, jak a kdy se obrazovka uzamkne, což bez daného oprávnění jednoduše nejde. Po odsouhlasení následuje dialog s popisem aplikace, kde se dozvíte, že program automaticky vypne obrazovku při vložení telefonu do kapsy či položení na stůl a odemkne ji, pokud přístroj uchopíte do dlaně. Stranou nesmíme nechat ani upozornění, že každé zařízení nemusí podporovat všechny funkce a velmi důležitou informaci: pokud hodláte program odinstalovat, neprovádějte tuto operaci přes systémové nastavení, ale tlačítkem Uninstall v aplikaci! Autor také doporučuje otestovat fungování budíků při položení telefonu obrazovkou dolů.
Veškeré nastavení se vešlo na jednu obrazovku (respektive budeme-li počítat s vertikálním posouváním/listováním, tak na tři nebo čtyři). Pokud před angličtinou, ve které aplikace komunikuje ve výchozím stavu, preferujete češtinu, doporučujeme jako první krok stisknout tlačítko Menu, které najdete zcela dole, a v nabídce Languages zvolit Česky (slovenské čtenáře zklameme – slovenština v seznamu podporovaných jazyků není; s naší mateřštinou si ale jistě budou vědět rady). Program se poté ukončí a je nutné ho znovu spustit (poněkud hloupé je, že se znovu sám nespustí). Pro účely recenze budeme jednotlivé položky popisovat dle českého překladu.
Tlačítkem vlevo nahoře se zapíná a vypíná služba, která se stará o zhasínání a rozsvěcení obrazovky. Vpravo nahoře je tlačítko pro ukončení nastavení, přičemž samotná služba zůstává nadále běžet.
Pojďme se nyní podívat na jednotlivé možnosti nastavení.
- Zhasínání displeje v kapse – před vložením do kapsy stačí otočit telefon o zadaný úhel a připravit ho tak na usnutí. V nastavení lze zvolit úhel otočení.
- Zhasínání displeje při položení na stůl – detekuje telefon ležící displejem dolů. Pokud telefon svírá s rovinou menší než zadaný úhel, telefon se vypne. Volitelně lze aktivovat zapnutí displeje pohybem před senzorem přiblížení (v takovém případě pochopitelně telefon leží displejem vzhůru).
- Vypnutí a zapnutí senzorem přiblížení – aplikace při vypínání obrazovky bere v potaz nejen polohu telefonu, ale také podmínky před obrazovkou (např. v kapse nebo při položení na stůl detekuje senzor blízkost k nějakému objektu). Displej se tak nezhasne v případech, kdy podmínky neodpovídají vložení telefonu do kapsy nebo položení na stůl. Obrazovku je dále možné aktivovat zamáváním dlaní nad senzorem přiblížení, což je funkce, kterou se mohou pochlubit některé telefony Samsung (konkrétně lze tímto způsobem přijímat hovory na Galaxy Note 3 a Galaxy S4).
- Zapnutí displeje při pohybu – aktivuje obrazovku, pokud telefon detekuje pohyb vzhůru (např. vytažení z kapsy nebo zvednutí ze stolu). Je jasné, že pro účely zjištění pohybu nesmí zařízení „upadnout do hlubokého spánku“, proto je možné nastavit časový interval, jak dlouho po zhasnutí obrazovky má ještě telefon reagovat.
- Pokud rozsvěcení obrazovky nefunguje zcela podle vašich představ a mobil se probouzí z letargie například v kapse či při chůzi, lze v nastavení aktivovat ochrany nechtěného zapnutí.
- Další nastavení ocení každý, kdo si rád na telefonu nebo tabletu čte delší texty. Pokud aktivujete volbu Ponechat rozsvícený displej při pohybu, bude aplikace sledovat drobná chvění, odpovídající držení zařízení v dlani. Jestliže se Gravity Screen – On / Off na základě pohybů domnívá, že držíte přístroj v ruce, zamezí zhasnutí obrazovky. Pro lepší detekci lze nastavit a rovnou otestovat citlivost (blikající číslovka indikuje chvění), případně zapnout tzv. „posilovač“, zvyšující citlivost.
Tolik k základnímu nastavení. Aplikace pravděpodobně nebude hned od začátku fungovat podle vašich představ, neboť každý telefon a tablet je jiný – především se liší citlivost senzorů pohybu a přiblížení. Chce to tedy trochu trpělivosti, než najdete ty správné parametry. Poté se můžete vrhnout na další „vychytávky“, které Gravity Screen – On / Off zvládá.
Další nastavení
Níže uvedené položky můžete zapnout nebo vypnout – nemají žádná upřesňující nastavení.
- Podpora sluchátek – jestliže připojíte sluchátka, aktivuje se senzor přiblížení. Podsvětlení se automaticky zhasne po vložení telefonu v jakékoli poloze do kapsy či pouzdra.
- Running During Call – aplikace zůstane aktivní i v průběhu telefonátu.
- Vibrace – telefon zavibruje při zhasnutí obrazovky.
- Zakázat zámek obrazovky – velmi praktická možnost. Pokud rozsvítíte obrazovku například pohybem dlaně nad senzorem přiblížení, určitě vám nebude připadat logické dotýkat se displeje kvůli odemknutí. Tato volba „odstaví“ odemykací obrazovku, takže zařízení po rozsvícení obrazovky bude okamžitě připraveno k práci.
- Upozornění – umísťuje ikonu do oznamovací lišty, skrze kterou lze snadno Gravity Screen zapnout nebo vypnout. Doporučujeme nechat tuto volbu aktivní, neboť zajišťuje, aby aplikace nebyla ukončena systémem.
- Nízká priorita (skrytí ikony) – skryje ikonu z oznamovací oblasti, nicméně po rozbalení nabídky je možné aplikaci pozastavit (funguje jen na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším).
- Autostart – zajistí automatické spuštění aplikace společně se startem operačního systému.
Zcela dole pak naleznete dvě tlačítka – Menu a Odinstal.. Druhé jmenované jsme již zmiňovali v kontextu s tím, že Gravity Screen – On / Off nemá být ze systému odinstalováván tradičním způsobem.
Skrze nabídku Menu se dostanete k často kladeným dotazům, můžete sdílet odkaz na aplikaci, oznámkovat ji v Obchodě Play, nebo kontaktovat vývojáře. Dále se v této sekci skrývá možnost přepínání jazyků, odložení uzamčení a návrat k výchozímu nastavení.
Zdarma, nebo zaplatit?
Aplikace je dostupná ve verzi zdarma, která je proti placené jen minimálně omezená. Důvodů k nákupu tedy není mnoho, nicméně pokud se rozhodnete sáhnout do peněženky, vězte, že existují dva způsoby:
- Nákup v aplikaci (v tomto případě se jedná o odemknutí placených funkcí) za cca 35 Kč.
- Zakoupení verze Pro, která přijde asi o dvě koruny dráž.
Ve verzi Pro si můžete nastavit zapínání obrazovky pohybem bez patnáctiminutového časového omezení, kromě toho by placená varianta měla mít přesnější detekci položení na stůl.
Odemknutá verze má všechny funkce verze Pro a navíc přidává možnost nastavení seznamu „vyloučených aplikací“ (popisovali jsme na začátku) a pokročilejší možnosti odloženého zamykání displeje.
I s ohledem na příznivější cenu tedy doporučujeme těm, kteří si budou chtít zakoupit plnohodnotnou variantu programu, jít cestou odemknutí freewarové verze.
Resumé
Pravděpodobně první, čeho si po instalaci všimnete, je prodloužení doby svícení obrazovky. Na vině s největší pravděpodobností bude příliš citlivé nastavení některých parametrů. Je opravdu zcela nezbytné věnovat aplikaci několik minut času a vyzkoušet různé úrovně citlivosti, případně deaktivovat některé funkce. Pokud Gravity Screen – On / Off nepracuje dle vašich představ, skoro jistě to půjde vyřešit správným nastavením.
Nutno konstatovat, že používání telefonu s tímto programem je velice návykové. Pokud pak dostanete do ruky mobil bez těchto funkcí, patrně vás zaskočí, že se automaticky neodemkne, když ho vytáhnete z kapsy a nezamkne se při položení na stůl obrazovkou dolů. Skutečně snadno se zvyká na displej, který nezhasíná v průběhu čtení, což jistě potvrdí majitelé telefonů s funkcí Smart Stay.
Samotný princip fungování, kdy aplikace nesleduje kamerou oči uživatele, je poměrně spolehlivý, byť samozřejmě ani v tomto případě nelze tvrdit, že je zcela bez chybičky. Odpadá ale například problém, kdy při slabém osvětlení přední kamera nevidí dostatečně dobře oči uživatele, a aplikace nemůže rozhodnout, zda se díváte na telefon, nebo ne.
Hlavním pozitivem je tak samotný přínos programu, který výrazně zvyšuje komfort používání mobilního telefonu. Malé plus dostává Gravity Screen za lokalizaci do češtiny. Mezi negativa bychom zařadili především nutnost věnovat poměrně dost času nastavení a jeho otestování. Poté se ale program chová spolehlivě a funguje tak, jak slibuje.
Verze zdarma dosud zaznamenala více než půl milionu stažení a její uživatelé ji hodnotí průměrnou známkou 4,2. K nákupu placené verze Pro se rozhodl přibližně každý stý klient, což může být dáno i faktem, že bezplatná verze není zásadně omezena a odemknutí skrze „in-app“ nákup je výhodnější.
494 kB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším. Autor poměrně ochotně komunikuje s uživateli na diskuzním fóru XDA Developers, reaguje na připomínky a aplikaci průběžně (i několikrát měsíčně) aktualizuje.
Přidejme názory stávajících uživatelů – například Jaroslav Laušman konstatuje, že Gravity Screen je „Opravdu aplikace která usnadní přístup do telefonu“. Praktické využití nabízí Marian Kepsta: „Po tom, co mi na HTC Desire prestal fungovat button na rozsvietenie displeja, je tato aplikacia nenahraditelna :D a fakt ide ako ma.“
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (29)
Přidat komentář