Menu

IntelliScreen: Inteligentní zhasínání displeje

Automatické zhasínání obrazovky po určité nastavené době nečinnosti (přesněji řečeno po uplynutí doby, kdy se nedotknete displeje) má své nevýhody. Určitě jste to již někdy (a patrně i několikrát) zažili: máte rozečtený zajímavý článek, a pokud delší dobu neposunete/neotočíte stránku, displej po vypršení nastaveného limitu zhasne. Co s tím? Nastavit delší prodlevu je jen částečné řešení, které sice oceníte při pročítání delších textů, ale je naprosto zbytečné například při čtení SMSek. Déle svítící displej se také výrazně podepíše na výdrži baterie, neboť obrazovky jsou u současných telefonů jedním z největších “žroutů” energie. Najít kompromis je prakticky nemožné – i když vám zvolený interval prodlevy bude vyhovovat v devíti případech z deseti, v tom jednom vás nečekané zhasnutí obrazovky překvapí, možná i vyvede z míry.

O tom, že jde o problém, který uživatele trápí, svědčí aktivita Samsungu, který ve svém Galaxy S III přinesl bonusovou funkci Smart Stay. Ta funguje následovně: přední kamera snímá při rozsvíceném displeji oči uživatele, a nezhasne podsvícení, dokud se dívá na obrazovku.

Ptáte se, jak dostat podobnou funkci i do jiných zařízení? Odpovědí je aplikace IntelliScreen, která sice pracuje na jiných principech, ale nabídne podobnou funkcionalitu, doplněnou o široké možnosti konfigurace.

Základní funkce IntelliScreen v bodech

Vývojáři z PyroByte Studio v Obchodě Play deklarují následující funkce a možnosti své aplikace:

 • Samostatná pravidla pro jednotlivé aplikace (například obrazovka vždy zapnutá, uživatelsky definované prodlevy).
 • Možnost nastavení polohy telefonu, při které bude obrazovka vždy rozsvícená (používá se senzor polohy telefonu).
 • Nastavení vlastního času prodlevy zhasnutí displeje (místo výběru z několika možností lze například nastavit 42 sekund).
 • Podpora dokovací stanice a dalších periferií.
 • Informace o intervalu vypnutí obrazovky formou HUD (“head-up display”, nebo “heads-up display”), tedy plovoucího textu na obrazovce, ukazujícího stav akcelerometru, procesoru, senzoru okolního světla a aktivních pravidel.
 • Widget pro rychlé uzamčení obrazovky, na který stačí tapnout, displej zhasle a telefon se zamkne.
 • Žádné reklamy.

K dispozici je také placená verze Pro, která přidává navíc:

 • “Softwarový filtr” zvyšuje výdrž baterie na AMOLED displejích a je ideální pro čtení elektronických knih.
 • Využití světelného senzoru k inteligentnímu zhasínání obrazovky (např. pokud vložíte telefon do kapsy).
 • Širší nastavení zobrazování HUD informací.
 • Různé vzhledy widgetu.

Uživatelské rozhraní

Po spuštění se zobrazí základní nabídka, rozčleněná do šesti kategorií.

Základní nabídka aplikace IntelliScreen je rozčleněna do šesti kategorií

Základní nabídka aplikace IntelliScreen je rozčleněna do šesti kategorií

Sekce Accelerometer obsahuje nastavení služby Accelerometer Service, která sleduje polohu telefonu vůči zemi. Pokud držíte zařízení v nastavené pozici, displej zůstane aktivní bez ohledu na systémové nastavení. Nejčastěji si takto patrně nastavíte polohu, při které držíte telefon v dlani. Ovládání je jednoduché: v dané poloze tapnete na tlačítko Calibrate Sensor a IntelliScreen si tuto hodnotu uloží. Nakláněním telefonu můžete vyzkoušet, v jakém rozmezí zvolené nastavení platí, což je indikováno barevným pruhem. Je-li mobil v daném úhlu, displej zůstane vždy rozsvícený (když už ale zhasne, po vrácení do výchozí pozice se znovu nerozsvítí). Lze nastavit zvlášť polohu v režimu na výšku a na šířku. Posuvníkem Sensor sensitivity definujete tolerované rozpětí úhlu náklonu. Pokud byste tuto funkci nechtěli využívat, je možné ji deaktivovat skrze zatržítko Enable Accelerometer Service.

Nastavení podsvícení podle polohy telefonu vůči zemi.

Nastavení podsvícení podle polohy telefonu vůči zemi.

V tomto úhlu náklonu bude ještě displej svítit.

V tomto úhlu náklonu bude ještě displej svítit.

V sekci Foreground App můžete nastavit prodlevy zhasínání displeje zvlášť pro jednotlivé aplikace. To oceníte například u her nebo programů, využívajících ke své funkci senzor polohy, u kterých nelze podsvícení řídit podle pozice telefonu. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že nastavení bude tím pracnější, čím více máte v telefonu nainstalovaných aplikací, kterým budete chtít nastavit individuální zhasínání obrazovky. Po otevření této sekce se načte seznam všech programů a u každého je možné nastavit jednu ze tří možností:

 • Screen on – jestliže nechcete nikdy zhasínat obrazovku, pokud je tato aplikace v popředí.
 • Customized Screen timeout time – individuální nastavení prodlevy podsvícení obrazovky pro danou aplikaci.
 • Ignore this app – je výchozí hodnota, znamenající, že na tuto aplikaci nechcete aplikovat žádné ze dvou výše uvedených pravidel.

Jednotlivým aplikacím můžete nastavit individuální režimy podsvícení.

Jednotlivým aplikacím můžete nastavit individuální režimy podsvícení.

Na výběr jsou tři různé možnosti

Na výběr jsou tři různé možnosti

Pro lepší přehlednost jsou aplikace, na něž se vztahuje nějaké pravidlo, označeny zelenou “fajfkou”, všechny ostatní pak červeným křížkem.

My jsme v praxi ocenili uvedenou funkci právě při recenzování této aplikace. Není totiž nic otravnějšího, než když vznětlivému redaktorovi během přepisování názvů sekcí zhasne obrazovka :).

Screen Timeout dovoluje nastavit si vlastní interval pro zhasínání obrazovky. Na rozdíl od systémového nastavení zde nemusíte omezovat svůj výběr na jednu z přednastavených možností, ale můžete si nastavit libovolnou hodnotu z intervalu 0:00 do 59:59 s krokem po jedné sekundě.

Sekce Screen Timeout dovoluje nastavit vlastní interval pro zhasínání obrazovky

Sekce Screen Timeout dovoluje nastavit vlastní interval pro zhasínání obrazovky

V sekci Peripherie settings lze definovat chování displeje v okamžiku připojení k nějaké periferii, jako je například kolébka, držák v autě, nebo nabíječka. V této části můžete určit, zda když je zařízení připojeno, platí dosud nastavená pravidla, nebo jestli má obrazovka stále svítit.

Chování displeje v okamžiku připojení k nějaké periferii

Chování displeje v okamžiku připojení k nějaké periferii

Ve všech výše zmíněných případech lze samozřejmě displej zhasnout manuálně – tlačítkem pro vypnutí/zapnutí telefonu.

Pod tlačítkem Notification Settings můžete zapnout a vypnout zobrazení permanentně viditelných informací o stavu akcelerometru, využití procesoru, stavu senzoru okolního světla a aktuálně platného pravidla. Některé z těchto údajů jsou ale dostupné pouze v placené verzi. Kromě toho je ve variantě Pro možné aplikovat takzvaný “softwarový filtr”, který poněkud utlumí intenzitu barevného podání, sníží jas, čímž by mělo dojít k nižšímu odběru energie. Tutéž funkci nabídne zdarma samostatná aplikace Screen Filter.

Sekce Notification Settings

Sekce Notification Settings

V poslední sekci More Settings najdete možnost aktivovat spuštění služby automaticky při startu operačního systému (zatržítko Start service on boot), což rozhodně doporučujeme. V placené verzi pak lze ještě zapnout používání senzoru okolního světla. To je praktická funkce: pokud totiž senzor zaznamená tmu (například jestliže vložíte telefon do kapsy či zavazadla), bude IntelliScreen ignorovat všechna výše nastavená pravidla a zhasne podsvětlení obrazovky. Autoři upozorňují, že tato funkce nemusí fungovat na všech zařízeních. Stručně proletíme ještě zbývající čtyři tlačítka v této sekci: About (odkazy na webové stránky autorů), Contact (odkaz na kontaktní formulář), Donate/Pro Version (odkaz na Obchod Play, vedoucí k zakoupení placené verze) a Error recording (ukládání logů v případě problémů s aplikací, k jejich následnému odeslání k analýze).

Další možnosti nastavení a odkazy

Další možnosti nastavení a odkazy

Resumé

IntelliScreen je nesporně velmi praktická aplikace, díky které se uživatelé mohou zbavit opakovaného rozčilování ze zhasnutí displeje v nejméně vhodných okamžicích. Pochvalu si zaslouží graficky povedené, jednoduché a intuitivní prostředí (drobnou kritiku bychom směřovali snad jen na zbytečně rozptylující a zdržující animace), jakož i široké možnosti nastavení pravidel, na základě kterých se má nebo naopak nemá displej zhasínat. Právě šíří záběru IntelliScreen o několik délek překonává i Smart Stay od Samsungu.

Jedinou nevýhodou je tak cena plné verze Pro, dosahující dvou eur, tedy bezmála padesáti korun. Za ušetřené nervy to ale, dle našeho mínění, stojí. I bezplatná varianta ale nabídne dostatečnou funkcionalitu.

IntelliScreen
PyroByte Studio
Verze1.2.2 (12. 9. 2012)
Velikost302 kB
2.2+


Zdarma

 

 

Komentáře

Biger

Biger

2.10.2012 8:16

Vypadá to skvěle, ale nesežere tahle aplikace hodně baterky, když vlastně bude pořád aktivní a hlídat stav telefonu?

Libb

Libb

2.10.2012 8:37

Myslím, že pokud hlídá cokoliv, když je stejně rozsvícený displej, bude spotřeba generovaná tím programem zanedbatelná vůči spotřebě displeje.

Nepostřehl jsem, umí to něco jako refresh sleep timeru po pohybu? Přijde mně logické, když pohnu telefonem, že s ním asi pracuju a měl by to brát jako dotek.

Jiří

Jiří

2.10.2012 8:39

Prozatím si vystačím s funkcí SGS3 na sledování očí. Funguje výborně a jednoduše.

ZED

ZED

2.10.2012 8:50

No zrovna s tou funkcí u SGS3 bych si tak jistý nebyl. Přece když je pořád někde v pozadí aktivní kamera a něco pořád sleduje tak by to mělo mít negativní vliv na spotřebu.
Nebo se pletu?

bkf1

bkf1

2.10.2012 8:54

Neznate pls nekdo jinou aplikacku na nastaveni citlivosti svetelneho senzoru? Pokud mozno bez ROOTu…

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

2.10.2012 8:59

To: Libb
Nechci se mýlit, ale pohyb to tímto způsobem neregistruje.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

2.10.2012 9:00

To: Jiří
Samozřejmě pokud máte Samsung se Smart Stay, tak Vám toho tento program zase tak moc nového nepřinese. Pro majitele telefonů bez této technologie je to ale nesmírně užitečný pomocník.

David

David

2.10.2012 9:19

To: ZED
Myslím, že funkce Smart Stay funguje tak, že pouze na konci časového limitu se zapne kamera, a nemonitoruje oči pořád.

bambusatko

bambusatko

2.10.2012 9:20

no nějak nechápu proč bych si měl aplikaci instaovat…já mám nastaveno zhasnutí displeje až po 10min. (dostatečně dlouhá doba, aby mi displej nezhasnul uprostřed čtení článku) no a když potřebuju vypnout displej dříve, tak to udělám zamykacím tlačítkem telefonu…:-)…takhle mi to vyhovuje a přijde mi to celkem jednoduché…

Lone Star

Lone Star

2.10.2012 10:40

“V sekci Peripherie settings lze definovat chování displeje v okamžiku připojení k nějaké periferii, jako je například kolébka, držák v autě, nebo nabíječka.”
A pozná to rozdíl mezi síťovou nabíječkou doma (kdy chci mít displej vypnutý) a autonabíječkou (kdy naopak chci, aby displej nezhasínal?

Bobo

Bobo

2.10.2012 11:34

Používám Screebl (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keyes.screebl.lite), včele doporučuji. Recenzovaná aplikace je asi promakanější, ale má toho zbytečně moc. Screebl umí to hlavní – nechat rozsvícený displej podle náklonu telefonu, když telefon postavíte do nějakého stojanu, pozná, že se telefon nehýbe, a po stanovené době displej zhasne. Je to geniální a bez této aplikaci si už svůj mobil neumím představit. :)

Bobo

Bobo

2.10.2012 11:38

*vřele

DAW1d

DAW1d

2.10.2012 12:19

Nezni to spatne.. ale ja jsem tento problem vyresil pres Tasker. Mam nastaveno aby nezhasinal display kdyz je venku klavesnice a kdyz mam pustene urcite aplikace (browser, fb apod.). Ale urcite zajimavej tip;)

john

john

2.10.2012 13:43

Kdo chce a je v seznamu podporovaných telefónů může mít to samé jako je v SIII, někdo z XDA to vycucal. Jinak já mam SII a je to super.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.beansoft.eyespy.free&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5iZWFuc29mdC5leWVzcHkuZnJlZSJd

hewlett62

hewlett62

2.10.2012 16:27

Vyzkoušel jsem tuto aplikaci – ale na rozdíl od nativní Samsungovic app SmartStay aktivace této aplikace nedovoluje přejít stroji do DeepSleep. A to je při nutnosti šetřit energii poněkud problém. Po deaktivaci této appky mi stroj přešel do DeepSleep velice hbitě >> Galaxy Note 2 N7100.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

2.10.2012 16:47

To: hewlett62
Divné – mně to na SGS2 uvedený problém nezpůsobuje.

lion

lion

2.10.2012 17:12

Mam SamsungG SIII na kterem funkce Smart Stay jela dobre, ale byla hodne zavisla na okolnim svetle. V seru uz kamerka nestihala. Po aktualizaci na Android 4.1.1 Smart Stay prestal fungovat. Vzdycky se objevil indikator ocicka a display zustal rozviceny, ikdyz telefon lezel na stole. Tak jsem instalnul Screebl Lite a rekl bych, ze nastaveni podle naklonu je to nejlepsi. Ted uz mi po odlozeni na stul zhasne na 100%.
Kdo nema telefon na cteni, tak tyhle problemy se zhasinanim nepochopi :-)

hewlett62

hewlett62

2.10.2012 17:32

@Karel Kilián:
a) třeba tato appka není zcela optimalizována na AOS 4.1.1 (máš JB na SGS2?)
Možná to zcela korektně nespolupracuje s HW/sw na SGNote 2 v závislosti na nastavení SmartStay.
b) vyzkouším to ještě na SGS3 (Omega ROM 27.1 / JB 4.1.1), zdali tam to do DeepSleep spadne …. mohu se ale podívat na procesy/Wakelocks, co se tomu nelíbí v BetterBatteryStats – ale zase až tak sofistikovaně to zkoumat netřeba, appka jistě bude pro mnohé (obzvláště kdož nemají SmartStay) prima přínosem.

hamsa

hamsa

2.10.2012 22:25

Tak jsem tuto aplikaci otestoval na SGS2 a strašně mi žere baterku.Nainstaloval jsem ji ráno v osm a ve čtyři odpoledne jsem měl o 40 procent baterky míň. Z toho 28 procent sežral display a 30 procent tahle aplikace zbytek další procesy.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

2.10.2012 22:35

To: hamsa
Zvláštní. Že by si to s něčím nesedělo?
Já teď omrknul svůj SGS2 (s CM 9.1) a IntelliScreen mi za cca týden používání ve sratistikách bere 4 %.

MaRo

MaRo

3.10.2012 10:59

Ja IntelliScreen nainstaloval na svou LT22i a musel jsem ji dat pryc. Vypinani displaye u jednotlivych aplikaci i vypinani podle zadaneho casu fungovala skvele,ale…negativnim vedlejsim vlivem bylo docela znatelne zpomaleni prostredi telefonu (napr. nacitani fotek v albu, zpravy). Zkousel jsem telefon v benchmarku Quadrant s a bez tehle aplikace a test mi to bohuzel potvrdil. Skoda :(jinak paradni aplikace, pomuze nejenom se zhasinanim displaye, ale s ni souvisejicim zamykanim obrazovky…ale v mem pripade kvuli rychlosti nepouzitelna. PS: leda ze by se aplikace “prala” s Go launcherem, na default launcheru jsem ji jeste nezkousel.

Jirka

Jirka

2.12.2012 8:07

Na Nokii jsem používal SmartLight, displej svítil při otevřené aplikaci, po zavření aplikace zhasl po nastavené době (nastavena krátká). Jednoduché, praktické

petr

petr

20.12.2012 9:14

Dobrý den před měsícem jsem si nějak nastavil zamykání a odemykání pohybem tabletu fungovalo skvěle ale teď po po nové instalaci inteliscreen to nejsem schopný nastavit můžete mi napsat návod abych to zvládl to zamykání pohybem tabletu uh novu zamykalo displej a usnadnilo mi jako tělesně kpostiženému zamykání tabletu

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

20.12.2012 9:39

To: petr
Dobrý den,

rád bych poradil, ale v tomto směru nemám zkušenost – uvedenou funkci jsem nikdy nezkoušel.

RSS (komentáře k článku)