TOPlist

IntelliScreen: Inteligentní zhasínání displeje

intelliscreen_ico

Automatické zhasínání obrazovky po určité nastavené době nečinnosti (přesněji řečeno po uplynutí doby, kdy se nedotknete displeje) má své nevýhody. Určitě jste to již někdy (a patrně i několikrát) zažili: máte rozečtený zajímavý článek, a pokud delší dobu neposunete/neotočíte stránku, displej po vypršení nastaveného limitu zhasne. Co s tím? Nastavit delší prodlevu je jen částečné řešení, které sice oceníte při pročítání delších textů, ale je naprosto zbytečné například při čtení SMSek. Déle svítící displej se také výrazně podepíše na výdrži baterie, neboť obrazovky jsou u současných telefonů jedním z největších „žroutů“ energie. Najít kompromis je prakticky nemožné – i když vám zvolený interval prodlevy bude vyhovovat v devíti případech z deseti, v tom jednom vás nečekané zhasnutí obrazovky překvapí, možná i vyvede z míry.

O tom, že jde o problém, který uživatele trápí, svědčí aktivita Samsungu, který ve svém Galaxy S III přinesl bonusovou funkci Smart Stay. Ta funguje následovně: přední kamera snímá při rozsvíceném displeji oči uživatele, a nezhasne podsvícení, dokud se dívá na obrazovku.

Ptáte se, jak dostat podobnou funkci i do jiných zařízení? Odpovědí je aplikace IntelliScreen, která sice pracuje na jiných principech, ale nabídne podobnou funkcionalitu, doplněnou o široké možnosti konfigurace.

Základní funkce IntelliScreen v bodech

Vývojáři z PyroByte Studio v Obchodě Play deklarují následující funkce a možnosti své aplikace:

  • Samostatná pravidla pro jednotlivé aplikace (například obrazovka vždy zapnutá, uživatelsky definované prodlevy).
  • Možnost nastavení polohy telefonu, při které bude obrazovka vždy rozsvícená (používá se senzor polohy telefonu).
  • Nastavení vlastního času prodlevy zhasnutí displeje (místo výběru z několika možností lze například nastavit 42 sekund).
  • Podpora dokovací stanice a dalších periferií.
  • Informace o intervalu vypnutí obrazovky formou HUD („head-up display“, nebo „heads-up display“), tedy plovoucího textu na obrazovce, ukazujícího stav akcelerometru, procesoru, senzoru okolního světla a aktivních pravidel.
  • Widget pro rychlé uzamčení obrazovky, na který stačí tapnout, displej zhasle a telefon se zamkne.
  • Žádné reklamy.

K dispozici je také placená verze Pro, která přidává navíc:

  • „Softwarový filtr“ zvyšuje výdrž baterie na AMOLED displejích a je ideální pro čtení elektronických knih.
  • Využití světelného senzoru k inteligentnímu zhasínání obrazovky (např. pokud vložíte telefon do kapsy).
  • Širší nastavení zobrazování HUD informací.
  • Různé vzhledy widgetu.

Uživatelské rozhraní

Po spuštění se zobrazí základní nabídka, rozčleněná do šesti kategorií.

Základní nabídka aplikace IntelliScreen je rozčleněna do šesti kategorií Základní nabídka aplikace IntelliScreen je rozčleněna do šesti kategorií

Sekce Accelerometer obsahuje nastavení služby Accelerometer Service, která sleduje polohu telefonu vůči zemi. Pokud držíte zařízení v nastavené pozici, displej zůstane aktivní bez ohledu na systémové nastavení. Nejčastěji si takto patrně nastavíte polohu, při které držíte telefon v dlani. Ovládání je jednoduché: v dané poloze tapnete na tlačítko Calibrate Sensor a IntelliScreen si tuto hodnotu uloží. Nakláněním telefonu můžete vyzkoušet, v jakém rozmezí zvolené nastavení platí, což je indikováno barevným pruhem. Je-li mobil v daném úhlu, displej zůstane vždy rozsvícený (když už ale zhasne, po vrácení do výchozí pozice se znovu nerozsvítí). Lze nastavit zvlášť polohu v režimu na výšku a na šířku. Posuvníkem Sensor sensitivity definujete tolerované rozpětí úhlu náklonu. Pokud byste tuto funkci nechtěli využívat, je možné ji deaktivovat skrze zatržítko Enable Accelerometer Service.

Nastavení podsvícení podle polohy telefonu vůči zemi. Nastavení podsvícení podle polohy telefonu vůči zemi.

V tomto úhlu náklonu bude ještě displej svítit. V tomto úhlu náklonu bude ještě displej svítit.

V sekci Foreground App můžete nastavit prodlevy zhasínání displeje zvlášť pro jednotlivé aplikace. To oceníte například u her nebo programů, využívajících ke své funkci senzor polohy, u kterých nelze podsvícení řídit podle pozice telefonu. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že nastavení bude tím pracnější, čím více máte v telefonu nainstalovaných aplikací, kterým budete chtít nastavit individuální zhasínání obrazovky. Po otevření této sekce se načte seznam všech programů a u každého je možné nastavit jednu ze tří možností:

  • Screen on – jestliže nechcete nikdy zhasínat obrazovku, pokud je tato aplikace v popředí.
  • Customized Screen timeout time – individuální nastavení prodlevy podsvícení obrazovky pro danou aplikaci.
  • Ignore this app – je výchozí hodnota, znamenající, že na tuto aplikaci nechcete aplikovat žádné ze dvou výše uvedených pravidel.

Jednotlivým aplikacím můžete nastavit individuální režimy podsvícení. Jednotlivým aplikacím můžete nastavit individuální režimy podsvícení.

Na výběr jsou tři různé možnosti Na výběr jsou tři různé možnosti

Pro lepší přehlednost jsou aplikace, na něž se vztahuje nějaké pravidlo, označeny zelenou „fajfkou“, všechny ostatní pak červeným křížkem.

My jsme v praxi ocenili uvedenou funkci právě při recenzování této aplikace. Není totiž nic otravnějšího, než když vznětlivému redaktorovi během přepisování názvů sekcí zhasne obrazovka :).

Screen Timeout dovoluje nastavit si vlastní interval pro zhasínání obrazovky. Na rozdíl od systémového nastavení zde nemusíte omezovat svůj výběr na jednu z přednastavených možností, ale můžete si nastavit libovolnou hodnotu z intervalu 0:00 do 59:59 s krokem po jedné sekundě.

Sekce Screen Timeout dovoluje nastavit vlastní interval pro zhasínání obrazovky Sekce Screen Timeout dovoluje nastavit vlastní interval pro zhasínání obrazovky

V sekci Peripherie settings lze definovat chování displeje v okamžiku připojení k nějaké periferii, jako je například kolébka, držák v autě, nebo nabíječka. V této části můžete určit, zda když je zařízení připojeno, platí dosud nastavená pravidla, nebo jestli má obrazovka stále svítit.

Chování displeje v okamžiku připojení k nějaké periferii Chování displeje v okamžiku připojení k nějaké periferii

Ve všech výše zmíněných případech lze samozřejmě displej zhasnout manuálně – tlačítkem pro vypnutí/zapnutí telefonu.

Pod tlačítkem Notification Settings můžete zapnout a vypnout zobrazení permanentně viditelných informací o stavu akcelerometru, využití procesoru, stavu senzoru okolního světla a aktuálně platného pravidla. Některé z těchto údajů jsou ale dostupné pouze v placené verzi. Kromě toho je ve variantě Pro možné aplikovat takzvaný „softwarový filtr“, který poněkud utlumí intenzitu barevného podání, sníží jas, čímž by mělo dojít k nižšímu odběru energie. Tutéž funkci nabídne zdarma samostatná aplikace Screen Filter.

Sekce Notification Settings Sekce Notification Settings

V poslední sekci More Settings najdete možnost aktivovat spuštění služby automaticky při startu operačního systému (zatržítko Start service on boot), což rozhodně doporučujeme. V placené verzi pak lze ještě zapnout používání senzoru okolního světla. To je praktická funkce: pokud totiž senzor zaznamená tmu (například jestliže vložíte telefon do kapsy či zavazadla), bude IntelliScreen ignorovat všechna výše nastavená pravidla a zhasne podsvětlení obrazovky. Autoři upozorňují, že tato funkce nemusí fungovat na všech zařízeních. Stručně proletíme ještě zbývající čtyři tlačítka v této sekci: About (odkazy na webové stránky autorů), Contact (odkaz na kontaktní formulář), Donate/Pro Version (odkaz na Obchod Play, vedoucí k zakoupení placené verze) a Error recording (ukládání logů v případě problémů s aplikací, k jejich následnému odeslání k analýze).

Další možnosti nastavení a odkazy Další možnosti nastavení a odkazy

Resumé

IntelliScreen je nesporně velmi praktická aplikace, díky které se uživatelé mohou zbavit opakovaného rozčilování ze zhasnutí displeje v nejméně vhodných okamžicích. Pochvalu si zaslouží graficky povedené, jednoduché a intuitivní prostředí (drobnou kritiku bychom směřovali snad jen na zbytečně rozptylující a zdržující animace), jakož i široké možnosti nastavení pravidel, na základě kterých se má nebo naopak nemá displej zhasínat. Právě šíří záběru IntelliScreen o několik délek překonává i Smart Stay od Samsungu.

Jedinou nevýhodou je tak cena plné verze Pro, dosahující dvou eur, tedy bezmála padesáti korun. Za ušetřené nervy to ale, dle našeho mínění, stojí. I bezplatná varianta ale nabídne dostatečnou funkcionalitu.

IntelliScreen - screen control
IntelliScreen - screen control

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)