GoPro HERO6 recenze: Špičková akční kamera, za kterou si připlatíte

gopro hero6 recenze

Akční kamera GoPro HERO 6 má spasit společnost GoPro. Poslední roky nebyly pro GoPro příliš dobré. Několik čtvrtletí po sobě jsou již ve ztrátě, návrat do černých čísel se očekával minulý rok s příchodem GoPro 5 a hlavně dronu Karma. Jenže přišel ještě větší propad způsobený i tím, že se dron musel kvůli chybě stáhnout na několik měsíců z trhu. Šéf společnosti slíbil, že v roce 2017 to bude lepší, a právě dnes recenzovaná GoPro HERO6 Black má být stěžejní produkt. Povedla se tato nová verze akční kamery? To si povíme v dnešní recenzi.

Obsah recenze GoPro HERO6

Obsah balení moc nepotěší

Akční kamera GoPro HERO6 Black přichází v zajímavém plastovém balení, kde si ještě před koupí může každý prohlédnout kamerku rovnou ze všech stran i v odolném obalu. Dále má USB-C kabel, několik nalepovacích držáků, nabíjecí baterii a samozřejmostí je pak manuál. Za tuhle cenu bychom očekávali ale více.

GoPro Hero6 baleni

Vzhled a zpracování akční kamery s minimálními změnami

Pokud byste si postavili GoPro HERO5 Black a tento nový model, tak byste nerozeznali na první pohled žádné změny. GoPro s ničím neexperimentovalo a ponechalo osvědčený design. Akční kamera je vyrobena z tvrdého plastu, po stranách je pak pogumovaná. Zajímavé je, že LED diody, které potvrzují nahrávání, jsou téměř na každé straně, takže je nelze přehlédnout.

GoPro Hero6 black

Kamera je voděodolná i bez obalu, tím se například liší od konkurenční Yi 4K+. Přední strana nové GoPro kamery nabízí klasický objektiv a také malý informační černobílý displej. Na vrchní straně najdeme tlačítko spouště. Na boku je pak druhé tlačítko, které slouží k zapnutí samotné kamery a případně k rychlému přepínání módů. Stisk tlačítek je poměrně tuhý. Zadní strana pak nabízí 2“ velký dotykový displej.

GoPro Hero 6 Black – první pohled

GoPro Hero 6 Black - první pohled

Spodní strana nabízí dva „šuplíčky“. Ten větší je určen pro baterii a microSD kartu (ta není v balení), v menším se pak nachází konektory na micro hdmi a konečně také USB-C. Celkově je zpracování GoPro Hero6 Black na velmi vysoké úrovni, rozhodně nepůsobí laciným dojmem. Bez voděodolného obalu zvládne kamera potápění až do hloubky 10 metrů. Dá se dokoupit pouzdro, se kterým se pak dá potápět až do hloubky 60 metrů.

GoPro HERO6 Black přichází s vlastním čipsetem

Hlavní rozdíl oproti předchozím modelům GoPro je v tom, že HERO6 Black přichází s vlastním čipsetem GP1. Díky tomu se dá nahrávat až ve 4K rozlišení a 60FPS, minulý model uměl „pouze“ 4K rozlišení a 30 FPS. Podobné je to ale i u menších rozlišení. Například FullHD video se dá natáčet ve 240 FPS a dokonce video v rozlišení 2,7K nabízí možnost nahrávání ve 120 snímcích za vteřinu. To ale nejsou jediné vychytávky. GoPro HERO6 disponuje dvojnásobným výkonem ve srovnání s HERO5 Black a také vylepšenou funkcí pro nízké osvětlení či zoom.

akcni kamera gopro

Elektronická stabilizace obrazu (EIS) je nově dostupná ve 4K rozlišení a 30 FPS a také ve FullHD a 120 FPS. To je značný nárůst nahoru. Samotná EIS byla také vylepšena. Vytvoření vlastního čipsetu není levná záležitost, nicméně společnost na tom může stavět do budoucna. Zatímco konkurence používá většinou čipsety třetích stran, GoPro si jej bude moct upravovat na míru. Čipset GP1 ale není jen o obrazu a videu. Sbírá také užitečná data jako třeba data z GPS, akcelerometru či gyroskopu, které pak odesílá například do GoPro aplikace, která pomocí těchto dat dokáže vytvořit povedená videa s minimálním zásahem člověka.

GoPro Hero 6 Black

GoPro Hero 6 Black

  • Rozlišení fotoaparátu 12 MPx
  • Rozlišení videa 3840×2160 px
  • Úložiště microSD
  • Baterie 1 220 mAh
  • Konektivita USB-C, Wi-Fi, Bluetooth
  • Displej ano, dotykový

Jak se akční kamera GoPro HERO6 Black ovládá?

Kamera se dá ovládat mnoha způsoby. Jednak je tu dva palce velký dotykový displej. Ten funguje na jedničku. Pohyb v menu a nastavení je rychlejší než používání tlačítek u starých verzí GoPro. Samotné prostředí je přizpůsobeno ovládání prstem. Chvíli ale trvá, než pochopíte, jak funguje volba rozlišení a snímkování frekvence.

Další možností je ovládání hlasem, které funguje až nečekané dobře. Mikrofon je dobře citlivý. Když jedete například na kole a kameru máte na helmě, tak obvykle nemáte volné ruce. Navíc je zapnutí hlasem mnohem rychlejší než začít nebezpečně nahmatávat spoušť při jízdě.

Třetí možnost je přes mobilní aplikaci GoPro. S telefonem se propojuje kamera bez problémů přes Wi-Fi a Bluetooth. Používají se obě technologie, podle vyjádření společnosti se Bluetooth používá k počátečnímu nastavení a také k udržování připojení kamery a telefonu. Přes Bluetooth se dá GoPro kamera probudit přes aplikaci. Wi-Fi připojení pak slouží k ovládání kamery, náhledům a také k odesílání videí či fotografií. S aplikací jsme neměli žádný problém.

GoPro Quik: Video Editor
GoPro Quik: Video Editor

Baterie je stejná jako v GoPro HERO5

Uvnitř se nachází stejná baterie jako u staršího modelu. Má kapacitu 1 220 mAh, což je třeba méně, než má Yi 4K Plus. Výdrž baterie se hodně liší tím, co děláte. Se zapnutým rozpoznáváním hlasu, maximálním rozlišením v H.265 se kamera docela rychle vybíjí. Stejně tak i třeba při přenášení videí přes Wi-Fi. Doporučujeme přenášet až doma, nebo někde, kde můžete nabíjet. Když se kamera nabíjí, tak svítí LED diody. Bohužel svítí i poté, co je baterie na 100% nabitá. Uvítali bychom, kdyby diody po nabití zhasly.

gopro hero6 black obal

Při natáčení videa ve 4K a 60 FPS se dostanete zhruba na 45 minut. U Full HD už se to značně zvyšuje, dostali jsme se až na cca 1 hodinu a 30 minut. Jak jsme ale psali výše, záleží hodně na tom, co přesně s kamerou děláte. Nabíjení trvá zhruba hodinu.

Kvalita záznamu z GoPro HERO6 Black je špičková

Vítanou funkcí je 240 FPS při FullHD rozlišení, zde jsme si všimli slabší kvality především na hranách jednobarevných objektů. Jinak je na tom velmi dobře. Z testování nám nejlepší kvalita vyšla při nastavení 4K rozlišení při 50 FPS a použitém kodeku H.265. Překvapila nás stabilizace obrazu. Funguje velmi dobře, až má člověk pocit, že má kameru vloženou do stabilizátoru (gimbalu).

gopro hero6 video

Automatické vyvážení bílé si ne vždy poradilo. Především při umělém osvětlení v ulicích. Tmavé scény patří ke slabinám této kamery. Obraz dost šumí a objevují se barevné artefakty. Telefon z podobné cenové kategorii si poradí mnohem lépe. Plusem je také lepší nahrávání zvuku oproti jiným akčním kamerám, kterou jsou umístěny do odolného a většinou i vodotěsného pouzdra. Pouzdro pro GoPro HERO6 nebrání mikrofonům, odpadá tak „utlumený“ zvuk.

Focení s GoPro má výhodu, že vždy dostanete do záběru téměř vše. Na selfie a akční snímky sportu je to ideální. K focení na dovolené raději použijte telefon, který tolik nezkresluje a nabídne všeobecně lepší kvalitu. Pokud se i přesto rozhodnete pro GoPro 6, doporučujeme použít režim HDR. Fotografie můžete ukládat i do RAW formátu.

Fotografie

Videa

GoPro Hero 6 – ukázka kvality a prostředí

GoPro Hero 6 - ukázka kvality a prostředí

GoPro Hero 6 – 4k 25 fps den

GoPro Hero 6 - 4k 25 fps den

Závěr

Na úplném začátku recenze jsme se ptali, jestli se tato nová akční kamera od GoPro povedla. Jedním slovem můžeme napsat, že ano. Lepší akční kameru jen tak na trhu nenajdete. Za to si ale pořádně připlatíte. Na českém trhu se prodává za doporučenou cenu 14 990 Kč, což je v podstatě dvakrát více, než zaplatíte například za Yi 4K+, která také nabízí nahrávání ve 4K rozlišení při 60 FPS.

Pokud ale chcete mít to nejlepší, co se dá momentálně najít na trhu a nevadí vám vyšší cena, tak s GoPro HERO6 Black chybu rozhodně neuděláte. Před koupí si ale zvažte, jestli využijete její plný potenciál. Pokud vlastníte kvalitní telefon v cenové relaci 10 tisíc + a zvažujete, jestli si koupit tuto kameru pro občasné natáčení na cestách, dovolené a rodinných příležitostech, raději zůstaňte u telefonu.

Klady

+ Kvalitní záznam až ve 4K/60FPS
+ Perfektní zpracování kamery
+ Voděodolnost bez nutnosti mít pouzdro
+ Rychlé a bezproblémové propojení s telefonem

Zápory

– Vysoká cena
– Vydrž baterie není ideální
– V tmavých scénách mírně zaostává

Za zapůjčení děkujeme společnosti GoPro.

Jak se vám líbí akční kamera GoPro Hero6 Black?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)