Yi 4K+ recenze: Povedená akční kamera, která míří vysoko

yi 4k+ recenze

Společnost Yi Technology se proslavila hlavně ze začátku, kdy si je pod svá křídla vzal čínský gigant Xiaomi. Na trh se dostaly akční kamery s Xiaomi v názvu. To už ale neplatí. Kamery této značky už jsou na trhu s vlastním názvem, jako třeba poslední představená Yi 4K+. Ta už se snaží zatopit hlavně konkurenci v podobě GoPro akčních kamer. V dnešní recenzi se podíváme na to, jestli se to Yi Technology povedlo.

Obsah recenze Yi 4K Plus

Obsah balení Yi 4K+

Od prvního modelu Xiaomi Yi se toho hodně změnilo. To jde poznat už ze samotného balení. Namísto obyčejné krabičky s malým logem Yi, je nyní model 4K Plus v luxusnější krabičce a hlavně s bohatším příslušenstvím. Kromě samotné akční kamery, také v balení najdeme USB-C kabel a voděodolné pouzdro. Pokud máte evropskou verzi, tak i manuály v angličtině.

Yi 4K+ obsah baleni

Vzhled a dílenské zpracování ničím nepřekvapí

Zde se v ničem neexperimentovalo. Tělo kamery je vyrobeno z plastu, přední strana pak nabízí imitaci karbonu. Samotné rozměry můžete vidět na obrázku níže. Na spodní straně kamery nechybí ani závit na stativ, vedle něj je pak místo pro baterii a microSD kartu. Na pravé straně kamery najdeme jen mikrofon, levá strana pak má USB-C konektor, k němu se dá například připojit i redukce na externí mikrofon.

yi 4k plus rozmery

Vrchní strana má druhý mikrofon, dále reproduktor. Také zde najdeme tlačítko, kterým se dá zapnout/vypnout kamera a zároveň slouží i jako spoušť. Dá se zapnout i speciální mód, se kterým se bude dát kamera částečně ovládat pomocí tohoto jednoho tlačítka. To se hodí například když je kamera ve vodotěsném obalu a nedá se využít dotykový displej. Čelní strana pak nabízí kromě objektivu také informační LED diodu.

yi 4k predni strana

Samotná kamerka je zpracovaná dobře, v ruce nepůsobí jako nějaké levné zařízení. Bohužel není odolná proti vodě a prachu, k tomu se musí použít přibalené pouzdro. S ním se pak můžete potopit až do hloubky 40 metrů. Yi 4K+ drží v pouzdře pevně, jediný menší problém jsme měli s uzavíráním pouzdra, kdy je mechanismus zavírání hodně náchylný k odcvaknutí. Samotné uzavření v takovém případě zabere více času. Pokud je kamera v pouzdře, tak také nemůžete používat dotykový displej a nahrávaný zvuk je pak mnohem horší.

Recenze Yi 4K+ – parametry

 • Čipset: Ambarella H2
 • Paměť RAM: 2GB
 • Senzor: Sony IMX377 12 MPx
 • Objektiv: F/2,8, FOV = 155 °
 • Rozlišení videa: až 4K (3840×2160 px) při 60 FPS
 • Rozlišení fotografií: až 4000×3000 pixelů
 • Rozměry: 65mm x 30mm x 42mm
 • Hmotnost: 96 gramů
 • Displej: 2,2“, dotykový, 640*360 pixelů
 • Baterie: 1 400 mAh
 • Konektivita: USB-C, microSD karta, 802.11 a/b/g/n/ac Wi-Fi, Bluetooth 4.0

Yi 4K+

Yi 4K+

7.3
 • Rozlišení fotoaparátu 12 MPx
 • Rozlišení videa 3840×2160 px
 • Úložiště microSD
 • Baterie 1 400 mAh
 • Konektivita USB-C, Wi-Fi, Bluetooth
 • Displej ano, dotykový

Displej Yi 4K+ dostačuje na náhled i nastavení

Jak už jsme psali výše, ve speciálním módu se dá kamera ovládat částečně i pomocí jednoho tlačítka, nebo pomocí hlasu. Propojit se dá také s telefonem, o tom ale níže. Nejčastěji ale budete používat dotykový displej. Ten má 2,2 palce, ale nemusíte se bát, že by na tak malém displeji bylo ovládání nepohodlné. Položky jsou dostatečně velké a reakce kamerky rychlé. Jen z počátku se nám trochu zadýchávala, stačila ale aktualizace a od té doby jsme s prostředím neměli žádný problém.

Displej se samozřejmě používá i k prohlížení fotek/videí. Vzhledem k velikosti ale nepočítejte s tím, že na displeji uvidíte nějaké detaily. Slouží hlavně k rychlé kontrole záznamu. Jas displeje je dostatečný, neměli jsme problém s čitelností ani na Slunci.

Systém Yi 4K+ konečně dospěl

V minulosti jsme u těchto kamer od Yi měli problém se softwarem, který nebyl zcela odladěný a chyběla třeba angličtina. Také propojení s telefonem pomocí speciální aplikace nebylo nejlepší. Tyto problémy jsou už ale pryč. Jedinou menší výtku bychom mohli najít v možná až trochu nepřehledném nastavení, kdy i po několika dnech používání budete stále nalézat nové funkce k zapnutí/vypnutí.

V základu je k dispozici celkem šest různých módů – Photo, Timer, Burst, Video, Time Lapse Video a Slow Motion. Každý tento mód má k dispozici základní nastavení a také pokročilé. Kromě rozlišení jde nastavit například rychlost závěrky, vyvážení bílé barvy, ISO, kompenzace expozice a u fotografií i možnost focení do formátu RAW.

Po aktualizaci softwaru se nám také zpřístupnilo hlasové ovládání. Funguje překvapivě dobře, přímo v Yi 4K+ se objeví podrobné nastavení toho, jak si ovládání nastavit, a to včetně vysvětlení všech příkazů. Pro aktivaci budete muset na kameru mluvit anglicky. Hlasové příkazy se týkají hlavně zapínaní/vypínání nahrávání či focení.

Pokud to bude možné, používejte mobilní aplikaci

Yi Technology zapracovalo i na své aplikaci, kterou jsme ještě dva roky zpátky museli pracně hledat na internetu a ručně do telefonu instalovat. Nyní ji stačí stáhnout jednoduše z Google Play a propojit pomocí Wi-Fi s telefonem. Kamera si vytvoří Wi-Fi síť (a to i 5GHz) k ní se pak připojíte mobilním telefonem.

Jen při prvním připojení jsme měli menší problém, kdy se nechtěla kamera spojit s telefonem, stačilo ale restartovat kameru a od té doby šlo propojení vždy. Samotná mobilní aplikace je stejně rychlá jako kdybyste ovládali kameru přes displej. Výhodou ovládání přes telefon je ale větší displej, to se využije nejen při náhledu, ale hlavně u nastavení parametrů. Ty jsou na telefonu mnohem přehlednější.

YI Action - YI Action Camera
YI Action - YI Action Camera

Pokud to tedy situace umožňuje, doporučujeme používat kameru rovnou s telefonem. Z aplikace navíc můžete nahraný obsah ihned sdílet na sociální sítě, nebo rovnou streamovat. Pořízené snímky se dají tak přes aplikaci jednoduše upravit, dají se přidat filtry apod.

Výdrž baterie Yi 4K Plus potěší

V balení je k dispozici baterie o kapacitě 1 400 mAh, to je o něco málo více, než má například konkurenční GoPro Hero 5. Samotná výdrž se hodně liší, záleží totiž v jakém rozlišení nahráváte, při kolika FPS, jestli máte kameru propojenou s telefonem apod. Vyzkoušeli jsme nahrávání videa při 4K rozlišení a 60 FPS, kamerka vydržela něco málo přes hodinu při tomto nastavení. To je hodně slušné vzhledem k tomu, že jde o takhle vysoké rozlišení s 60 FPS.

Yi 4k plus baterie

Videa i fotografie jsou z Yi 4K+ špičkové

Budete se až divit, co tato malá kamera dokáže, spojení čipsetu Ambarella H2 a senzoru Sony IMX377 dokáže nahrávat video v 720p při 240 fps, 1080p při 120 fps a nově i 4K v 60 fps. V kamerce je i elektronická stabilizace obrazu (EIS), která jde nastavit i při 4K rozlišení a 30 fps. Stabilizace funguje slušně, občas se obraz „škubne“ ale většina záznamu je v pořádku a kamera dobře tlumí nárazy i pohyby.

Nahrané video je ostré, barvy jsou hodně pestré, ale dají se i nastavit. Vyvážení bílé zvládá rovněž hodně dobře. Kvalita videí se může rovnat s tím nejlepším, co momentálně trh s akčními kamerami může nabídnout, a to bez problémů i s GoPro kamerami.

Kamera trochu ztrácí při nahrávání zvuku, obzvlášť při vložení do vodotěsného pouzdra. Na druhou stranu obsah pro akční kameru má většinou vlastní hudební podkres a na krátké části s vlastním zvukem bude kvalita dostačovat. Například ale na nahrávání vlogů není kvůli zvuku ideální, dá se to ale vyřešit externím mikrofonem, který jde připojit pomocí redukce přes USB-C.

Překvapivě dobře na tom jsou i fotografie. Už u prvního modelu jsme je chválili, za ty dva roky se ale kvalita fotografií u Yi kamer posunula mnohem dále. Fotografie můžete ukládat i do RAW formátu. Fotografie jsou ostré, mají dostatek detailů, kvalitou překonají i telefony střední třídy. Trochu horší je to s fotografiemi ve zhoršených světelných podmínkách, kde už jde vidět více šumu.

Závěr recenze Yi 4K+

Vyplatí se nová akční kamera Yi 4K+? Rozhodně ano, a to nejen sportovním nadšencům. Kvalita nahrávaného videa patří k tomu nejlepšími, co můžeme momentálně u akčních kamer najít. Dalším plusem jsou velké možnosti nastavení a solidní výdrž na jedno nabití. Plusem je také cena, která je značně nižší, než za kolik se dají koupit konkurenční kamery GoPro, se kterými bude Yi 4K+ hlavně soupeřit. Momentálně se částka pohybuje kolem 8 tisíc Kč.

Mínusů na této kameře moc nenajdeme, zařadit by se dalo to, že samotná kamera není vůbec voděodolná a musí se použít pokaždé pouzdro, naštěstí jej Yi přidává do balení. Dále nám nepřišlo zcela ideální nahrávání zvuku, zde se ještě dá mnohé vylepšit. Pokud hledáte novou akční kameru, tak Yi 4K+ doporučujeme, pokud například vlastníte starší Yi 4K, tak novinky nejsou tak výrazné, aby se upgrade vyplatil.

Klady

+ Kvalitní video až v 4K/60fps
+ Výdrž baterie
+ EIS i pro 4K rozlišení
+ Rychlé prostředí

+ Bohaté možnosti nastaveni
+ Propojení s telefonem

Zápory

– Kamera není voděodolná
– Horší nahrávání zvuku
– Méně přehledné nastavení

Za zapůjčení akční kamery Yi 4K Plus děkujeme společnosti Beryko.cz.

Jak se vám líbí tato akční kamera od společnosti Yi Technology?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)