Google údajně chystá změny v Androidu. Důvodem je EU a obří pokuta

google eu zmeny v androidu pokuta ek

Evropské regulační orgány tento měsíc rozhodnou o pokutě pro Google, ta má být podle mnoha zdrojů rekordní. A to až v přepočtu čtvrt bilionu korun. Důvodem pokuty má být údajné zneužívání dominantní pozice u Androidu. Pokud se porušení evropské antimonopolní legislativy potvrdí, očekávají se změny v Androidu, které bude muset Google provést.

Změny v Androidu budou pravděpodobně nevyhnutelné

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová finalizuje svůj další případ proti společnosti Google. Podle lidí, kteří jsou obeznámení s tímto případem, už je rozhodnuto o tom, že Google prostřednictvím systému Android porušuje evropskou antimonopolní legislativu.

Ve zkratce, Evropské komisi se nelíbí to, že Google své stěžejní služby nabízí výrobcům pouze v balíčku s dalšími aplikacemi, které musí být v telefonu předinstalované. Například pokud chtějí výrobci telefonů mít v zařízení obchod Google Play, musí k němu zároveň nainstalovat do zařízení Chrome, YouTube, Kalendář Google atd. Dále třeba musí nastavit jako výchozí vyhledávací službu Google. Pokud tohle nesplní, nemůžou využívat obchod Google Play.

novy zakon eu digitalni sluzby

Margrethe Vestagerová tomuto chce zabránit. A to buď přímo omezením společnosti Google, nebo možností poskytnout spotřebitelům výběr, například při prvním spuštění zařízení. Pro společnost Google by to mohlo být v konečném důsledku hodně špatné, protože data uživatelů a následné prodávání cílených reklam je jeden ze stěžejních příjmů tohoto giganta. Data se sbírají hlavně přes tyto předinstalované aplikace a pokud by si mohli výrobci vybrat, že je instalovat nemusí, rozhodně by šlo o mnohem horší problém než rekordní pokuta, kterou má během července Google dostat.

Odstraněním této možnosti zisku by se mohlo také stát to, že Google přehodnotí celý systém Android a způsob jeho fungování. Už tak nemusí například platit to, co Google tvrdí. Že je třeba zajistit, aby systém Android byl konzistentní pro uživatele, i když mění zařízení. Jak to nakonec vše bude, se dozvíme snad již za několik dní. Rozhodnutí EK se očekává ještě předtím, než většina vlády EU odjede na letní pauzu.

Vadí vám předinstalované aplikace Google, které nejsou stěžejní pro fungování zařízení (Chrome, YouTube, Kalendář, Hudba Play, Disk atd.)?

Zdroj: washungtonpost.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)