Google založil alianci proti malware v Play Store. Přibral i ESET

App Defense Aliance

Google, ESET, Lookout a Zimperium. To jsou čtyři členské organizace nově vzniklé App Defense Alliance, která si dává za cíl větší ochranu Play Store a jeho uživatelů. Hlavním protivníkem má být malware, který je pro obchod s aplikacemi neustálou hrozbou. Podrobnosti této spolupráce jsou plné nových pojmů a zkratek. Hlavním prostředím pro ověřování potenciálně škodlivých aplikací (Potentially Harmful Applications – PHA) bude skener Google Play Protect (GPP).

Všichni tři partneři Googlu z této aliance budou mít ke GPP bezprostřední přístup, aby mohli kdykoli ověřit kteroukoli z aplikací. Nástroj jim v nejkratší možné době pošle výsledek zpět. GPP navíc bude umět sdílet data s partnerskými databázemi všech členů App Defense Alliance. Má tak vzniknout inteligentní síť, která bude povolovat publikaci aplikace na Play Store s mnohem vyšší opatrností než doposud.

App Defense Aliance secutiry scheme

Proč Google přizval do App Defense Alliance právě ESET, Lookout a Zimperium? V oficiálním představení této spolupráce ocenil jejich působení na poli bezpečnosti mobilních zařízení. Googlu se hodí kombinace jejich služeb, které zvládají pomocí strojového učení a staticko/dynamické analýzy odhalovat právě potenciálně nebezpečné aplikace.

Doposud bylo GPP využíváno pouze manuálně, když partneři nahlašovali podezřelé aplikace Googlu. Vytvoření této aliance má celý proces oboustranně zautomatizovat. Přínos to tedy má pro všechny zúčastněné strany. Na konci toho má samozřejmě být bezpečnější Play Store a větší ochrana majitelů přístrojů se systémem Android.

Setkali jste se někdy s nebezpečnou aplikací v Play Store?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)