Google spouští Google Store – nový e-shop s hardwarem a gadgety

google_store_ico

Pokud dosud zahraniční uživatelé (Česka se bohužel tato nabídka netýkala) chtěli koupit telefon řady Nexus, termostat Nest, nebo jiné zařízení, prodávané Googlem, mohli tak učinit v příslušné sekci Obchodu Google Play. Včera vyhledávací gigant provedl poměrně razantní změnu: spustil Google Store, což by měl být jakýsi rozcestník, nabízející všechny telefony, tablety, chytré hodinky, Chromebooky a další hardware. V kostce tedy můžeme konstatovat, že aplikace, hry, filmy a hudbu od teď najdete v Obchodě Google Play, zatímco hardware pořídíte v Google Store (jsme docela zvědavi, jak si překladatelé poradí s lokalizací tohoto názvu do češtiny). Cílem bylo oddělit rostoucí počet produktů, usnadnit orientaci v nich a poskytnout více informací.

Hlavní stránka webu v současnosti obsahuje odkazy na většinu aktuálně nabízených produktů Google, jako jsou telefon Nexus 6 či tablet Nexus 9. Odkazy na kategorie sice slibně vyzývají svým nadpisem “Zobrazit všechny telefony/tablety” (“view all phones/tablets”), nicméně v každé sekci je v tuto chvíli jen jedno zařízení. Z použití množného čísla lze tak začít spekulovat, zda se časem zákazníci dočkají rozšíření nabídky o další modely – určitě by to nebylo na škodu!

V nabídce najdete následující položky:

V seznamu, možná poněkud překvapivě, chybí Nexus 5 – více než rok starý model od LG již Google patrně vyprodal.

Google Store je v podstatě e-shop v té podobě, v jaké bychom ho očekávali: každá kategorie zařízení má vlastní sekci, při procházení se následně ukážou všechny možnosti, které jsou k dispozici. Zákazník si může prohlédnout specifikace, funkce a doplňující informace. V případě zájmu o objednání je připraveno šikovné tlačítko, které je stále viditelné i během posouvání stránkou.

Z Obchodu Google Play se do nového Google Store přestěhovala také historie dosavadních objednávek. Pokud jste nedávno koupili zařízení v Obchodě Google Play, pak Google ujišťuje, že informace o objednávce se automaticky přesune do nového Google Store. U všech položek je v nabídce doprava zdarma – týká se ale jen nejlevnější varianty.

Google Store samozřejmě není žádná nová myšlenka, ani vysloveně zásadní inovace – je to obchod. Ale je to současně i ukázka snahy Googlu zvýšit svou přítomnost v segmentu a šířit své produkty, ať už je to v malém koutku uvnitř největšího obchodu s elektronikou ve Velké Británii, nebo ve vašem webovém prohlížeči.

Na závěr přichází sice očekávaná, přesto ale poměrně nepříjemná, smutná a ledová sprcha – pokud stránky Google Store otevřete z České republiky, čeká na vás pouze strohé oznámení, že “V této zemi zatím obchod Google Store není k dispozici. Pracujeme na co nejrychlejším zpřístupnění v dalších zemích.” Můžete alespoň navštívit variantu webu pro Spojené státy, která je (k našemu velkému překvapení) přeložena do češtiny, nicméně k detailům o produktech, natož k jejich nákupu, se nedostanete.

V Česku zatím obchod Google Store není k dispozici V Česku zatím obchod Google Store není k dispozici

Zdroje: Android Police, Droid Life, Phandroid, Android and Me, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)