Menu

Omotal si nás Google kolem prstu? Jsme na něm tolik závislí?

Nedávný výpadek Google služeb vyvolal obrovskou vlnu emocí. Mnozí smutnili, stěžovali si i vtipkovali na sociálních sítích. Tak či tak nám Google nechtěně ukázal, jak jsme na něj v současné době závislí. Měl by to být pro nás budíček?

Při výpadku Googlu si ani nevygooglujete, co se vlastně děje

Zní to asi vtipně, ale přesně to se včera dělo, když nefungoval vyhledávač Google. Dnešní doba je skvělá – něco nevím, zadám do Googlu a ihned dostanu odpověď. Skoro bychom se vsadili, že internetové prohlížeče včera přijaly tisíce dotazů typu “Proč nefunguje Google”. Výsledek se ale lidé nedozvěděli, a tak museli přistoupit k nejhoršímu – použít jiný vyhledávač nebo zapátrat na Facebooku, co se vlastně děje.

Spousta z vás nám dá jistě za pravdu, že Google si nás se svým vyhledávačem znamenitě přikoval a stali jsme se na něm závislí. V momentě, kdy byla tato služba vyřazena, nebylo vůbec snadné využívat jiné vyhledávač. Seznam měl jistě žně, jeho použití je však trochu odlišné a lidé odkojeni Googlem mohli narazit. Najít kýžené informace bylo těžší, protože konkurence vyhledává trochu jinak. Mohli bychom říci i hůře, ale to je spíše úhlem pohledu a zvyku.

google-vyhledavac

Večerní zábava bez YouTube a šok pro YouTubery

Vyhledávačem celá šlamastika nekončí – kdo chtěl strávit večerní pohodu u “kvalitní” tvorby českých YouTuberů nebo se pobavit vtipnými karamboly zvířátek, opět nepochodil. YouTube dnes zdaleka není jen zdrojem návodů a účelových videí, ale mnohdy může i zastoupit televizi a běžné filmy v počítači. Pořadů a multimediální tvorby je zde nespočet, YouTube nás může pobavit i vzdělat. Nefunkčnost této služby vyděsila hlavně YouTubery, u nichž je fungování služby pro život nezbytné. Ve vzduchu poletovala vtipná představa desítek YouTuberů, kteří kráčí po zrušení YouTube na “pracák”.

google-youtuber

Nefunkční GMail, Hangouts a Google Drive – zde už končí sranda

Zatímco výpadek vyhledávače, YouTube a dalších “méně důležitých” služeb byl spíše jen nepříjemným zážitkem, v případě e-mailu, Hangouts a úložišti Drive už šlo o velký problém. Na těchto systémech je totiž závislých spoustu firem a krátký výpadek mohl znamenat velké ztráty. Šlo to vidět i na fungování našeho webu a komunikace – v momentě, kdy došlo k výpadku, jsme nemohli využít zaběhlou komunikaci přes Hangouts ani GMail. Výměna informací a spolupráce se vrátila o několik let zpět.

Cenná data byla nepřístupná

Možná vůbec největším problémem je ale cloudové úložiště, kterému mnoho z nás svěřuje desítky i stovky gigabajtů důležitých dat. Googlu věříme, že jsou naše data v bezpečí, ale v momentě výpadku nám to bylo platné jako mrtvému zimník. Na naše data jsme nedosáhli. To samé se dá říci i o Googlu Dokumentech či Prezentacích, které byly náhle neaktivní. A to je nejen v byznysové sféře problém.

google-vyhledavac

Nešla vám WiFi v mobilním telefonu? Nebyli jste sami

Poměrně kuriózní pak byla situace, kdy se některé telefony s Androidem odmítaly připojit na domácí Wi-Fi síť. Ačkoliv nejsou služby Googlu k připojení k Wi-Fi samy o sobě potřeba, při každém připojování telefonu k Wi-Fi dochází k ověření přes Google captive portál. Pokud se telefon nedostane na servery Googlu, může vyhodnotit, že Wi-Fi nemá přístup k internetu a přehodit vás na mobilní připojení. Vtipné, že?

android-wifi

Pád zapříčinila vlastní chyba

Přestože přesný důvod pádu zatím neznáme, podle vyjádření Googlu se jednalo o chybu způsobenou běžnou údržbou sítě. Celkový kolaps ale bohužel nezastihl pouze služby Googlu, ale u mnohých i celkově připojení k internetu. Nefunkční se totiž staly i DNS servery od Googlu a jejich pád tedy pro mnohé představoval i pád internetu celkově. Výpadek se týkal zejména České republiky a třeba sousedi ze Slovenska povětšinou vesele surfovali dále.

Celý výpadek trval přibližně 2 hodiny a pro většinu z nás to byl spíše úsměvný okamžik. Dokonale nám ale ukázal, v jaké bryndě se můžeme bez Googlu ocitnout. Ačkoliv si to sami neuvědomujeme, Google se za poslední roky stal takovou ikonou, že jsme na jeho služby doslova závislí. Tento výpadek by pro nás mohl být budíčkem a alarmem zároveň a měli bychom se zamyslet, jestli je vhodné veškerá svá data a důležité funkce svěřovat jedné službě. Pokud máte data v cloudu i na pevném disku v uzavřeném trezoru, děláte správně.

Umíte si představit den bez Google služeb? Jste na jeho službách také závislí?

 

Komentáře

Petr Rolf

z aplikace
23.11.2016 14:21

Určitě bych vydržel i delší výpadek :-) Naštěstí ne ve všem důvěřují jen Googlu a jeho aplikacím. Ale pravda, zvyk je zvyk a i já včera jako první nadával na wifinu :-D Ale jen pár vteřin, jelikož vše ostatní na datech frčelo v poho :-)

Godspeed78

23.11.2016 14:21

Tak včerejší výpadek vyděsil maximálně duševně labilní nebo nemocné jedince, teenagery a gaučáky. Pro zdravé lidi, co mají práci, koníčky, rodinu a další zájmy, tedy bohatší život, to nemohlo vůbec vzrušit.

CHlustanec

23.11.2016 14:28

Ty chytrolíne, představ si ,že jsou lidi, kteří večer pracují a google potřebují.

Kulichoid

kulichoid 49

z aplikace
23.11.2016 14:35

Ti, co se umí uživit pouze tak, že musí být večer na Googlu, jsou docela neschopní a pro praktický život nevhodní. :-) V létě jsem byl 2 týdny nejen bez wifi, ale i bez signálu. A krása.

Bugi

23.11.2016 14:44

Google mě naštěstí neživí, ale využívám většinu jeho služeb. A včera to nebyl dobrý pocit, když jsem zákazníkovi oznámil, že má notebook v pořádku a on mi hned poté oznámil, že mu po mém zásahu nefunguje spousta věcí. Naštěstí jsem už v ten moment tušil, že je problém jinde.

Dedii

z aplikace
23.11.2016 14:51

aj na slovensku to blblo

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

23.11.2016 14:52

Patřím mezi uživatele, kteří používají Google služby každý den a byly to pro mne včera nepříjemné komplikace. Sranda ale je, že jsem si toho všiml až v době, kdy jsem o tom chtěl informovat zde na webu a pak nastal problém s komunikací, hledáním informací i obrázků. :-)

Protože ale i třeba jako Svět Androida na offline akcích často prezentujeme věci a využíváme Google služeb, neumím si představit tu situaci, kdy přednášíte o Google službách a najednou nastane výpadek. :-)

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

23.11.2016 14:53

Dedii
Díky, tam byl výpadek částečný a někdo neměl problém. V ČR ale naprostá většina.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

23.11.2016 14:54

kulichoid
Gratulujeme. :-)

maran1

z aplikace
23.11.2016 15:04

Osobně jsem si toho ani nevšiml. Až později, když se o tom začalo psát. Byl večer, já po příchodu z práce udělal večeři, vyzkoušel děti jak se připravili do školy, pak zapnul zprávy a až kolem 20 hodiny jsem na idnes četl o výpadku. Tak to zkusil s byla to pravda. Věřím že pro některé lidi to mohlo být nepříjemné a nemusí to být jenom ti co sedí doma a od kempu se ani nehnou. Prostě někdo Google potřebuje ke svému profesnímu životu. U mě je to minimálně. Jo kdyby nefungovalo centrum a volný, to by mě už profesně omezovalo, ale tohoto jsem si téměř nevšiml.

Krusty

Krusty 0

z aplikace
23.11.2016 15:08

Nejvíce nepříjemné je, že se telefon nepripoji k wifi když má Google podobný výpadek….

Kulichoid

kulichoid 49

z aplikace
23.11.2016 15:20

Dobrá rada do života: Nechte si doma aspoň jeden funkční klasický tlačítkový mobil. Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat. :-)

Oh

23.11.2016 15:29

Je zde videt jak si opravdu lide neuvědomují ze presto ze nemaji pocitac doma. V praci pracuji pouze manualnē. Je jedno jaka profese. Vypadek co byl je vaznejsi nez si mysli kdyby trval dele (1 de staci) mel by nedozirne naledky i na jejich praci. Sluzby co jsou jmenovane jsou velke ale mene dulezite jao ty na pozadi. Takze lide co si myslis ze se jich to netyka se velice pletou. Priklad je ze by jste si telefon android v obchodu mozna koupily kdyby sklad nebezel na google podpoře ale telegon by jste v podstate ani poradne nezapnuli. A vas zamestnavatel by vam mohl pri uplnem znefunkceni sluzeb googlu oznamit ze prisun penez co byl od klientu neni protoze oni na googlu meli vse a nemoho ani odeslat objednavku. To ze jste ve firme co sice nepotrebuje k praci pocitace vam nepomuze kdyz zakaznici vase sluzby ozelej pro obnovu svých.
No tlacitkovej telefon je super skoda ze protejsek co mu potrebujete zavolat ho nema.

Omlouvam se za styl pisma, mam dost prace.

Petr Rolf

z aplikace
23.11.2016 15:41

Oh: dobře napsáno :-) Tsunami ani zemětřesení u nás sice nenastalo( což by byla samozřejmě pravá katastrofa), ale i tak takový výpadek dokáže pozlobit:-)

Tom Tomas Rous

Tom Tomas Rous 0

z aplikace
23.11.2016 15:49

Včera večer jsem zjistil, že ti lidi co se mnou bydlí jsou moje rodina a že jsou celkem fajn 😂😂😂

Godspeed78

23.11.2016 15:50

Potrefené husy se ozvaly. :) Problém opravdu nastane, pokud nemáte co jíst, pít a kde spát nebo vám někdo drží kvér u hlavy. Jestli vypadnout Google služby apod. na pár hodin a “vyšilujete”, tak si dojděte k Chocholouškovi.

Zdenek87

zdenek87 0

z aplikace
23.11.2016 16:14

tak na androidím smartphone a tabletu to bylo citelně znát. naštěstí mám i tablet s Windows a iPhone atak ty nejsou až tolik závislé na Google. tentokrát jsem byl rád, že nejsem závislí jen na jednom OS

jakwubecnevedejkdosem

23.11.2016 16:14

Grafický odpad je tento článek …

Douber

z aplikace
23.11.2016 16:18

Jediný co jsem z toho výpadku zaznamenal bylo to že na mém Nexusu 5x byl vedle ikony připojení vykřičník a doma mi na televizi nešel asi 10 minut YouTube. Takže ne, omotaného kolem prstu mě nemá.

p@p@ t.

z aplikace
23.11.2016 16:27

Že k nějakému výpadku včera došlo, jsem se dočetl až dnes. Věřím, že někomu to mohlo zkomplikovat práci, ale já ve svém okolí nic nezaznamenal. Pokud se můj droid doma aktuálně nepřipojil na wifi, tak jel na mobilních šatech a nebyl problém :-) A pamatuji-li si dobře, tak jsem řešil i nějaké maily na Gmailu, který na notesu s W10 přes FireFox i Outlook chodil.

Vinkltom

vinkltom14 -2

z aplikace
23.11.2016 16:32

větší katastrofa(hlavně pro teenagery) by bylo, kdyby vypadl facebook :D. A co teprv kdyby vypadl internet… to by byl teprv zmatek po tom co vypad na chvilu google

bicista

23.11.2016 16:42

Kulichoide ty si opravdu mimo a pravdepodobne te zivi lopata. Ale jednou az prijde nejaka kyber valka, a tehle IT systemy prestanou fungovat, tak se svet zhrouti, ze to bude horsi nez vybuch atomovky

bicista

23.11.2016 16:43

Ja jsem na goglu zavislej minimalne, vyhledevam vetsinou pres seznam, cloud mam u droboxu, takze ja jsem prezil a ani jsem vypadek vubec nezaregstroval :)

Thorkaufmanmini

thorkaufmanmini 0

z aplikace
23.11.2016 16:44

Ale bez legrace…. Zkuste si představit vy znalejší, co by bylo, kdyby to trvalo déle… Nic proti těm co žijí “v harmonii s přírodou” ok, vy si nechte tlačítkové Nokie nebo nejlépe nic. Zajímavé že ti, co Google nepotřebují jsou na webu Svět Androida pečení vaření…

Kulichoid

kulichoid 49

z aplikace
23.11.2016 16:50

Bicista, až z jakéhokoliv důvodu padne net, zhroutí se pouze ti, co jsou na netu závislí. A to 80% populace na světě není. :-)

Petr Rolf

z aplikace
23.11.2016 17:01

Kulichoid: no ale věř tomu, že nás, co k práci internet opravdu potřebují, je hodně :-) Když náhodou nějaký takový dlouhodobější výpadek sítě přijde, tak můžeme dovolenkovat :-D Nicméně, musel by zároveň spadnout i mobilní :-)

Trent

trent 0

z aplikace
23.11.2016 17:24

Na síti sítí je dnes nepřímo závislí téměř každý. Bohužel. A tenhle výpadek, o kterém jsem se mimochodem dozvěděl až na netu pozdě večer, může být jen takovým zvednutým ukazovákem. Bohužel je to rozjetý vlak, že kterého nejde vyskočit. O to je to horší.
Minimálně to může posloužit jako příklad, že není dobré být fixován na jeden systém.

Qels

z aplikace
23.11.2016 17:25

Výpadek určitě nepotěší. Jediné co my vadilo je, že vypadl internet, protože jeho dostupnost se ověřuje přes Google servery. A to nebylo poznat, respektive jsem to nevěděl. Pro mě v tu chvíli nejel internet. A to mě sakra hodně vadilo. Tady má zasáhnout EU, když už ryje do Google. To považuji za zneužití postavení.

Milan4exa

z aplikace
23.11.2016 17:32

Výpadek jsme zaznamenali i v Bulharsku.

rokyshit

z aplikace
23.11.2016 17:42

Nikdo vás nenutí Google používat čecháčkové

josefjilek109

z aplikace
23.11.2016 18:09

mě ty 2 hodiny nefungovalo nic jiný prohlížeč nenainstaluju protože google play nejde a ostatní aplikace vyžadovali internet tak nefungovali taky

cardic

23.11.2016 18:26

rokyshit: přesně :D sranda toto

mr.q

z aplikace
23.11.2016 19:49

No samozřejmě jsem to včera zaznamenal, protože jsem zrovna potřeboval nutně gmail, ale po několikátém proměření wifiny a náhodnému spuštění-nespuštění youtube, mi to bylo jasné. :-) No co už stát se může všecko, ne? Mimochodem nefungoval ani whatsapp.. Poohlédnu se pro jistotu po nějaké další záloze dat. Pravda je, že jsem znervózněl, co by se všecko zhroutilo, kdyby google přestal komplet fungovat. Ať si tu říká kdo chce, co chce…;-)

dunco

z aplikace
23.11.2016 20:28

Výpadek byl určitě i v Mongolsku, tak si sedli do stanu a pokecali s rodinnou a s koňmi. Ty vole zlatý mládí, to jsme měli úplně jiný starosti, kde pořádně zapařit a co pěkně přefiknout 😂😂😂.

Kulichoid

kulichoid 49

z aplikace
23.11.2016 21:34

Výpadek jediné služby na netu….dobře vám tak. Já co v dětství zažil na chalupě týden bez elektřiny a pak podobné létní tábory….přežil bych v pohodě. :-)

Thorkaufmanmini

thorkaufmanmini 0

z aplikace
24.11.2016 7:29

Uz ale bohužel nejsme v prehistorickem dětství…

Martin Král89

24.11.2016 8:32

Tolik blábolů pohromadě jsem už dlouho neviděl/nečetl ..

Wdtmaly

wdtmaly 0

24.11.2016 12:48

To jako vážně??? Autor by se možná mohl napřed zamyslet, než napíše článek kombinující laické názory na užívání Google služeb a pokus o odborné vysvětlení toho, co se vlastně stalo.

V kostce:
1. nevypadly služby Google a Google DNS, ale Google DNS. v danou chvíli jsem dal ping http://www.google.com a vrátila se mi informace o DNS resolvingu, tedy laicky “nešla přeložit doména http://www.google.com na správnou IP adresu”, při anonymizaci se ale na služby bylo možné bez problémů dostat. Tedy Google jel, jen v našich končinách nás doména nedokázala nasměrovat správně
2. Výpadek Google DNS nikterak nesouvisí s archivovanými daty – nikdo nepřišel o žádný e-mail nebo soubor, jen prostě nebyly v danou chvíli dostupné. Pořízení trezoru opravdu nemohl pomoct.
3. Nepoukázalo to tolik na závislost uživatelů na službách Google, ale na závislosti provozovatelů webových stránek, dokonce i těch Google konkurenčních, případně na neschopnost konkurentů převzít Google zákazníky. Seznam i yahoo zaznamenyly problémy (500 internal error), kdy zřejmě nedokázaly odbavit tolik dotazů, poměrně dost webů nejelo nebo jelo omezeně, protože používají části kódu odkazované na Google servery, které pro nás prostě byly nedostupné.

Tolik k článku a radši nic k odbornosti autora.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

24.11.2016 16:13

wdtmaly
Díky za komentář.

1) Výsledek byl ten, že služby nebyly dostupné, ať už za to mohlo Google DNS či něco jiného. To asi nejvíce ví jen samotný Google.
2) Data nebyla dostupná, takže v tu chvíli nám nebylo vůbec nic platné, že je Google stále má u sebe. Takže ano, data v trezoru by nám pomohla, protože bychom otevřeli trezor a data použili.
3) Myslím, že to dokonale ukázalo obecnou závislost na službách Googlu. Nejen uživatelů, ale i společností.

Jirka2014

z aplikace
24.11.2016 18:43

Google mám úplně u prdele! Raději sportuju.

Jirka2014

z aplikace
24.11.2016 18:53

Bicista zajímalo by mě co živí tebe? Ty máš na 100% vysokou školu a pracuješ u tatínka ve firmě.

Wdtmaly

wdtmaly 0

z aplikace
25.11.2016 7:17

JanDolejš
Nesouhlasím.

1) Google služby byly globálně dostupné, jen nebylo možné se k nim z určitých zemí dostat. A není to zas taková záhada, viz např. https://www.root.cz/clanky/kdyz-vypadne-google-rozbije-se-internet/

2) Smysl archivovat (lépe offlinovat) je u emailů a souborů z drive, ale stejně by tak nepřišly emaily nové. Ale nebudeme přece archivovat celé youtube, kdyby náhodou, že? Stejně tak z dat v trezoru nebudeme moci online vyhledávat apod.

3) V případě online služeb sto člověk musí vybrat a je-li android klient, google se jeví jako nejvhodnější alternativa. Spíš bych uvedl závislost na online, ale o tom bych se asi s ohledem na nynější datum moc nebavil. Ostatně, bez online byste asi těžko měli nějaké čtenáře.

Zdenek_havrlant

Zdenek Havrlant 0

25.11.2016 17:48

Google používám už hodně dlouho a za tu dobu se doposud nestalo že by měli výpadek. Zato se mi už moc krát stalo že mi doma vypadla elektrika nebo internet od poskytovatele. A ohledně lidí co si stěžují že nemohli pracovat tak podle mě to zase až tak horké nebylo. Jelikož stále mohli telefonovat…. To např byl výpadek O2 na Moravě a to ve všední den od rána do odpoledne a to už je horší když jste v práci

Jery99

z aplikace
25.11.2016 21:59

Jednou lidi zjistí že peníze se nedají jíst. To už nikoho nějaký internety nebudou zajímat. ..

RSS (komentáře k článku)