TOPlist

ChromeOS na Androidu lidi nadchnul, byl to bohužel jen vtip

chromeos pixel
  • Google potvrdil, že jeho projekt ChromeOS na Androidu byl jen zábavným důkazem konceptu
  • Společnost potřebovala něco, co by demonstrovalo virtualizační schopnosti Androidu 15
  • Můžeme jen doufat, že zájem veřejnosti Google povzbudí k další práci na projektu

Google představil projekt Ferrochrome, speciální sestavení Chromium OS, open source verze ChromeOS, která je navržena tak, aby běžela ve virtualizovaném prostředí vedle Androidu. V podstatě by vám tento projekt umožnil spustit Chrome OS na zařízeních s Androidem.

Google předvedl Chromium OS běžící ve virtuálním stroji na Pixelu 8 na „soukromě pořádané akci“. Šlo o konferenci, kde Google předváděl nejnovější možnosti platformy Android svým nejbližším partnerským společnostem Androidu. Na akci Google hovořil o nejnovějších virtualizačních funkcích v Androidu 15 a vše završil ukázkou Pixelu 8 promítajícího Chromium OS na externí monitor.

Očekávání

Přestože Google představil projekt Ferrochrome pouze na uzavřené akci, vzbudil poměrně velký ohlas. Lidé z Android Authority dokonce dokázali Chromium rozběhat na svém Pixelu. Řešilo se, jestli se má jednat o konkurenci desktopového režimu Dex od Samsungu.

First look at Chrome OS running on an Android phone (Google Pixel)

First look at Chrome OS running on an Android phone (Google Pixel)

Realita

Projekt Ferrochrome funguje díky Android Virtualization Frameworku (AVF), funkcí přidanou v Androidu 13. Historicky se v Androidu hodně bezpečných výpočtů odehrávalo v něčem jako TrustZone. TrustZone není tak bezpečný jako virtuální stroje, které nabízejí čistší a bezpečnější způsob, jak spouštět rozškatulkovaný zabezpečený kód. Postupem času tedy Google pracuje na přesunu stále většího kódu z TrustZone do virtuálních strojů a neustále vylepšuje Android Virtualization Framework.

V Androidu 15 Google aktualizoval Android Virtualization Framework tak, aby podporoval spouštění grafických operačních systémů ve virtuálním počítači s akcelerací GPU. Aby Google otestoval a demonstroval tuto novou schopnost pro partnery, musel si vybrat grafický operační systém, a co je lepší volbou než jiný operační systém, který již vyvinuli?

Spousta věcí v Googlu začíná takto, kdy někdo vymyslí skvělý způsob, jak demonstrovat nějakou novou schopnost. To je bod, kde se projekt Ferrochrome právě nachází. Je to opravdu, opravdu skvělé technologické demo, které předvádí vylepšené virtualizační schopnosti Androidu 15.  Odezva na sociálních sítích byla velice živá a pozitivní a byla předána Googlu. Je tedy stále malá naděje, že Google změní názor a projekt dotáhne.

Uvítali byste možnost spuštění ChromeOS na Pixelu?

Zdroj: Android Authority

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)