Menu

Googlu hrozí pokuta čtvrt bilionu. Podle Evropské komise zneužívá dominantní pozice

Uběhlo pár měsíců po poslední pokutě spojené se službou Google Nákupy a eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová opět zbrojí proti společnosti Google. Tentokrát jde ale o mnohem větší částku, pokuta se může vyšplhat až do výše 11 miliard eur, což je v přepočtu čtvrt bilionu korun. Důvodem má být údajné zneužívání dominantní pozice na trhu u operačního systému Android.

Googlu hrozí obří pokuta za zneužívání dominantní pozice u Androidu

Už v příštím měsíci by mohl Google čelit obří pokutě, informoval server Financial Times, který je s případěm obeznámen. Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová je údajně připravená oznámit, že Google prostřednictvím systému Android porušuje evropskou antimonopolní legislativu. Komise pak má pravomoc uložit pokutu ve výši 10% celkového obratu společnosti. V tom případě by šlo o mateřskou společnost Alphabet a mohla by jít do výše 11 miliard eur.

google-eu-android-nema-monopol-iphone_ico

Evropská komise zjišťuje, jestli u operačního systému Android, Google neoprávněně tlačí výrobce telefonů k tomu, aby v v mobilech byly aplikace jako je Chrome, vyhledávání Google atd. A to v případech, že chtějí chtějí mít výrobci přístup ke službám Google Play a tedy obchodu s aplikacemi.

Jinak řečeno, EK se nelíbí to, že Google získává výhodu takovým způsobem, že své stěžejní služby nabízí výrobcům jedině v balíčku s dalšími aplikacemi, které musí do svého telefonu také nainstalovat. Tím tak poškozují konkurenci a spotřebitelskou volbu. Už v minulosti se tento problém řešil. Pokud vás tato problematika zajímá více, můžete si o ni přečíst v článku “Google vzkazuje EU: Android nemůže mít monopol“.

Jak to vidíte vy? Chová se podle vás Google monopolně a zneužívá svého postavení u Androidu?

 

Komentáře

Gonzalessx1

Gonzalessx1 5

7.6.2018 13:08

Je to stejny pripad, jako u Microsoftu s jejich IE. Pouha zhovadila snaha evropskych nefachcenku ziskat penize bez prace.

Faun

Faun 10

7.6.2018 13:19

Jelita v Bruseli zas vymejšlej jak odrbat úspěšnou firmu a zároveň se napakovat…

Sykdan2188

Daniel Sykora 7

7.6.2018 13:48

Fakt super, EK. Už se fakt těším že kvůli vám přestane Google v Evropě působit a bude se nás snažit ovládnout ruskej yandex…

LufyCZ

Lukáš Witpeerd 17

7.6.2018 14:10

Ať Google na týden vypne v EU všechny služby. To by pak hned hráli v “komisi” jinou písničku.

Enolka

Vis Maior 4

7.6.2018 16:46

Přesně jste to napsali. Google se snaží něco dělat dobře a stále lepší a ta zk…….EU má vždy nějaký problém. Celou Belgii odstřihnout od veškerých služeb a navždy, jinak je to nepřejde. Ale víme všichni, že potřebují peníze aby ten černý mor, který si pozvali, uživili

Nacogugl

nacogugl 0

7.6.2018 18:45

A proč potřebujete google?Snad jen nefunguje idos bez google play

Radim_hanousek

Radim Hanousek -22

7.6.2018 19:31

nacogugl:
Jen si vzpomen na vypadek googla v DNSkach jak vetsine providerom nefakal net…
Google je vsude na to je treba myslet ( bohuzel)

Pavel.K

Pavel.K 27

7.6.2018 19:38

EU našla nový zdroj peněz. Pokuty úspěšným americkým firmám. Z něčeho musí platit ty nesmyslné dotace a své úředníky a poslance. Jen se těším, až dá pokutu za dominantní postavení firmě, která je jediná svého druhu na světě. Pitomí jsou na to dost.

Kulichoid

kulichoid 138

7.6.2018 20:26

Nikdo nenutí výrobce, aby používali Android a Google. Ať si výrobci vytvoří vlastní oper. systém a vlastní prohlížeč. A pokud se rozhodnou použít, co sami nevymysleli, tak ať přijímají s tím i podmínky. Jinak to je jakoby EK nutila výroce aut, aby povinně dali prostor konkurenci tím, že do aut musí implementovat konkurenční součástky.

Sourekm

sourekm 5

7.6.2018 20:49

Je vidět, že EU vadí přesně opačná věc než ta, která vadí většině nám uživatelům. Konkrétně neodinstalovatelný bloatware, dodávaný nikoli Googlem, ale vyrobcem zařízení. Takže, jestliže se EU snaží tímto zásahem někomu pomoct, tak jde bohužel opět o medvědí službu.

Pate

Pate 13

7.6.2018 20:55

Opravdu nevím proč se mi do myšlenek vkrádá jaký je poměr systému telefonů našeho eurobožstva jestli ono se tam náhodou nezakutalelo nějaké to jablicko .Když je to tak štve mohou se samy předvést a něco vytvořit.Ale obávám se že by to bylo stejně nepoužitelné

Larokod134

Larokod134 -3

9.6.2018 16:32

Co to naše „drahá“ EU zase vymyslela? Oni ten Google chcou snad vyhnat z Evropy. I kdyby si Google trval na předinstalování chromu atd, skoro ke všemu je na GP nějaká alternativa. A komu se Google nelíbí, pořád nám tu zůstavá možnost koupi nakousnutého jablíčka.

Straka

Straka06 0

9.6.2018 20:38

Evropska komise zase neco zpatlala. A stejne si muzete nainstalovat OPENGapps jen s google play.

V6ak

v6ak 27

10.6.2018 16:00

Zajímavé je, že předinstalované Safari v iOS jim nevadí. A to na iOS nelze mít alternativní prohlížeč, který nevyužívá jádro ze Safari – takový není vpuštěn do AppStore. Android je v tomto směru mnohem otevřenější.

Aby bylo jasno, nejsem zastáncem takovýchto sankcí ani Googlu, ani MS, ani Applu či jiné firmě, kterou to zatím nepotkalo. Jen se pozastavuju nad konzistencí.

Wector18

Wector18 0

15.6.2018 4:06

Jen tak dál!!!Tahle castka je pro googl zanedbatelná!!Aby zkrachoval…zrusit googl..lidi se bez GOOGLU v dnesni dobe neobejdou???zrusit gůgl!!

RSS (komentáře k článku)