Googlu hrozí pokuta čtvrt bilionu. Podle Evropské komise zneužívá dominantní pozice

ek pokuta google android monopol

Uběhlo pár měsíců po poslední pokutě spojené se službou Google Nákupy a eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová opět zbrojí proti společnosti Google. Tentokrát jde ale o mnohem větší částku, pokuta se může vyšplhat až do výše 11 miliard eur, což je v přepočtu čtvrt bilionu korun. Důvodem má být údajné zneužívání dominantní pozice na trhu u operačního systému Android.

Googlu hrozí obří pokuta za zneužívání dominantní pozice u Androidu

Už v příštím měsíci by mohl Google čelit obří pokutě, informoval server Financial Times, který je s případěm obeznámen. Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová je údajně připravená oznámit, že Google prostřednictvím systému Android porušuje evropskou antimonopolní legislativu. Komise pak má pravomoc uložit pokutu ve výši 10% celkového obratu společnosti. V tom případě by šlo o mateřskou společnost Alphabet a mohla by jít do výše 11 miliard eur.

google-eu-android-nema-monopol-iphone_ico

Evropská komise zjišťuje, jestli u operačního systému Android, Google neoprávněně tlačí výrobce telefonů k tomu, aby v v mobilech byly aplikace jako je Chrome, vyhledávání Google atd. A to v případech, že chtějí chtějí mít výrobci přístup ke službám Google Play a tedy obchodu s aplikacemi.

Jinak řečeno, EK se nelíbí to, že Google získává výhodu takovým způsobem, že své stěžejní služby nabízí výrobcům jedině v balíčku s dalšími aplikacemi, které musí do svého telefonu také nainstalovat. Tím tak poškozují konkurenci a spotřebitelskou volbu. Už v minulosti se tento problém řešil. Pokud vás tato problematika zajímá více, můžete si o ni přečíst v článku “Google vzkazuje EU: Android nemůže mít monopol“.

Jak to vidíte vy? Chová se podle vás Google monopolně a zneužívá svého postavení u Androidu?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)