Menu

Rekordní pokuta Googlu: Za zneužívání dominance zaplatí desítky miliard

Google dostal rekordní pokutu od Evropské komise. A to za zneužívání své dominance a postavení na trhu. Google s rozhodnutím nesouhlasí a zvažuje odvolání. Pokuta je to navíc rekordní.

Pokuta je velká. Google má zaplatit 63,6 miliard

Evropská unie a Evropská komise měla Google v hledáčku už nějaký čas. První prošetřování začalo již v roce 2010. Google a EU se snažily vyřešit problém se službou “Google Nákupy”, kterou Google propagoval ve výsledcích vyhledávání. Znevýhodnil tím tak konkurenční vyhledávače zboží. Domluva mezi komisí a Googlem ale ztroskotala, výsledkem je rekordní pokuta ve výši 2,43 miliard eur (63,6 milliardy Kč), kterou dostal Google.

Tohle je největší pokuta, kterou Evropská komise kdy udělila. Ani Microsoft nebo Intel nedostaly takhle velkou pokutu. Na pomyslném druhém místě je Intel, který dostal pokutu ve výši 1,06 miliardy eur.

„Společnost Google zneužila svého dominantního postavení na trhu internetových vyhledávačů tím, že ve výsledcích svého vyhledávání upřednostňovala svůj vlastní srovnávač cen a produkty konkurence odsouvala na nižší pozice. Takové jednání je podle antimonopolních pravidel EU nezákonné. Ostatním společnostem odpíralo šanci soutěžit na základě jejich kvalit a inovovat. Především však bránilo evropským spotřebitelům ve skutečném výběru služeb a plném využití výsledků inovací,“ řekla EU komisařka Margethe Vestagerová.

Jednoduše řečeno, na službu Google Nákupy neplatilo SEO, produkty se v této službě automaticky zobrazovaly v horní části vyhledávání. Společnost Google nyní zvažuje odvolání, čas má 90 dní.

Využíváte ke srovnávání produktů službu od Googlu?

Zdroje: Europe.eu, phandroid.com

 

Komentáře

Douby

28.6.2017 9:00

Výše pokuty je naprosto šílená, nepředstavitelná, pro jakoukoliv evropskou IT firmu s velkým přehledem likvidační. Google drží rezervu nějakých $90mld a tak už tuhle pokutu pocítí jako citelné bodnutí. Zajímalo by mne, komu to zobrazování různých cen z různých shopů ve speciálním widgetu nad vyhledáváním tak vadilo, zda to byly skutečně konkurenční cenové vyhledávače (které ale přece nemají takový vliv) nebo spíše gigantické eshopy typu amazon které si prostě obecně nepřejí být nijak srovnávány s jinými eshopy (zvlášť ne podle ceny) protože stejně jako třeba u nás alza (která se z cenových vyhledávačů stáhla zcela).

Милан4еха

28.6.2017 9:50

Nesouhlasim. Kdyz povezu ve svem Taxi zakaznika tak mu taky nedam pred oci cenu konkurence. A jakym taxikem pojedu je prece volba zakaznika! Urcite by se meli odvolat.

LufyCZ

28.6.2017 9:56

lol ti dementi v Evropské komisi zase obdrželi dodávku něčeho pořádně silněho….

Robert Dostál

28.6.2017 10:05

Vypatlani bezmozci z EU zjevne shaneji prachy na cmoudy, ber, kde ber. Byt Googlem, tak sve sluzby v Evrope na chvili ustrihnu. To by bylo halo.

borat

28.6.2017 11:32

EU je fakt kur*va všech kure*v !!!! Vystoupit !!!! Kromě roamingu z nich nevypadlo nic pro lidi jen samé zákazy!!!!

diamondking

28.6.2017 12:28

Vážení, tohle opravdu přesahuje všechny meze. Pokuta v řádech desítek miliard, to snad není normální. (J)Elita z EU si myslí, že si můžou dovolit vše. Nojono, docházejí penízky na kobylky z Afriky a Asie….jak psal někdo nade mnou, milý Google, vys** se na celou Evropu a odstřihni se. Zbytek světa je dost velký trh. Já bych to udělal…ať si ti z**di z EU uvědomí, že nejsou všemocní…

peppa8053

28.6.2017 13:41

supeeeer .. a budou takhle šikanovány i automobilky? .. chtěl bych do svého volva volant ze škodovky .. to je přece šikana aby si automobilka dávala svuj volant do svého auta ne? :-P :-D :-D

Imp5pa Dev

30.6.2017 7:32

Akorát další důkaz o demenci EU

nitram 007

30.6.2017 15:09

google si po X letech práce vybudoval skvělý vyhledávač atd. myslím že je na googlu jestli bude něco upředňostnovat tu nebo onu firmu. EU ať si nasere.

RSS (komentáře k článku)