Evropany čeká nová možnost plateb v Android aplikacích

Obchod Google Play platby EU DMA změna

Evropskou unií aktuálně schválený a postupně zaváděný Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act neboli DMA) bude mít kromě jiných dopadů na svědomí také podstatnou změnu ve fungování Obchodu Google Play na našem kontinentu. Přímo společnost Google na svém blogu vysvětluje, že přijímání nové legislativy ovlivní platební systém spojený s touto oficiální databází s aplikacemi a hrami. Evropští vývojáři (a následně i koncoví uživatelé) neherních aplikací budou moci zvolit jinou transakční službu než tu základně nabízenou přes Obchod.

Změna je výsledkem snahy EU rozbít monopolní prostředí a otevřít možnost transakce dalším subjektům. Google je u aplikací, které nejsou hrami, skutečně povolí. Zůstane zachován nárok na podíl, který americká firma chce z každé platby, půjde ale o nižší částky. Firma bude chtít konkrétně o 3 % méně v porovnání se stávajícími hladinami.

Nová pravidla mohou mít teoreticky vliv i na koncovou cenu aplikací či dokupované doplňky v nich. Pokud se vývojáři rozhodnou použít jinou platební službu, mohla by se možná o jednotky procent snížit také cena pro uživatele. To ukáže čas. Google je mezitím stále účastníkem sledovaného soudu s Epic Games, který se týká právě požadovaných podílů z tržeb.

Kolik běžně utratíte v aplikacích?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)