Google platí za vyhledávání na iOS obrovské částky. Kolik miliard Apple dostane letos?

Google platí Applu za jeho vyhledávač

Jde o veřejné tajemství, že Google musí za integraci svého vyhledávače do iOS Applu platit. Žádná strana pochopitelně přesnou částku oficiálně sdělit nechce, přesto je známo, že jde řádově o miliardy dolarů. Dle analytiků je letošní částka ještě mnohem vyšší, než loňské tři miliardy.

Analytici odhadují poplatek za Google hledání na iOS na 9 miliard dolarů.

V roce 2014 Google Applu zaplatil za integraci svého vyhledávače zhruba jednu miliardu dolarů. Číslo by mělo odpovídat, protože se provalilo ze soudních záznamů ze sporu mezi Googlem a Oraclem. Za rok 2017 to ovšem mělo dělat už miliardy tři. Zároveň v polovině roku bylo prohlášeno, že došlo k jednání o výši daného poplatku. Většina analytiků věří, že nová dohoda výrazně zvýšila odměnu pro Apple, protože přešla na odlišný způsob účtování. Fixní poplatek byl nahrazen procentuální částí z výsledného zisku. Následně ke konci roku 2017, začala na Googlu vyhledávat i Siri, která předtím nějakou dobu využívala konkurenční Bing od Microsoftu.

I na starších iPhonech může běžet poslední iOS Výchozím vyhledávačem v Safari je Google

Analytici z investiční firmy Goldman Sachs pro letošní rok 2018 odhadují, že Google zaplatí kolem 9 miliard dolarů. V takovém případě by měl Apple z této dohody větší zisk, než kolik mu vydělají jeho vlastní služby jako iCloud nebo Apple Music. Navíc pro příští rok 2019 by částka měla znovu vzrůst na astronomických 12 miliard. Google hledání na iOS tedy asi ještě nějakou dobu vydrží.

Jak podle vás  ještě dlouho toto partnerství vydrží? Bude se částka stále zvyšovat?

Zdroj: businessinsider.com

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)