TOPlist

Google Mapy povedou řidiče tam, kde se míň dupe na brzdy

Google Mapy pravděpodobnost autonehod

Americký Google na tradiční konferenci I/O před pár týdny ukázal několik zajímavých novinek mimo jiné i ve svých Mapách. O několika už jsme vás informovali (třeba výběru ekologické trasy na základě uhlíkové stopy), nicméně jedna zůstala opomenutá. Pozornost si přitom rozhodně zaslouží, tak tady je. Technologický gigant našel způsob, jak řidiče v rámci navigace posílat silnicemi a jejich úseky, na kterých se méně bourá. Jak to dokáže? Google Mapy totiž umí nejprve analyzovat a pak i vypočítat pravděpodobnost autonehod. A to na základě dat o tom, jak se kde prudce brzdí.

Google Maps
Google Maps

Informace by měly být v tomto případě získávány ze dvou zdrojů. Tím prvním jsou přímo Mapy a mobil, který je vybavený gyroskopem. S jeho pomocí se dá celkem snadno určit moment, kdy a kde auto muselo prudce brzdit. Čím více dat bude toto strojové učení mít, tím lépe potenciální problematické situace dokáže předvídat. Zapamatuje si například úsek s častým brzděním někde na horizontu s ostrými paprsky zapadajícího Slunce nebo silnice, kde se často šlape na brzdový pedál kvůli zvířatům nebo nepozorným dětem.

google mapy titulka 1 1

Druhým zdrojem, který má samotnou aplikaci doplnit, je prostředí Android Auto. To zase dokáže z vozidla do telefonu předat výstražné informace o prudkém brzdění. Jakmile budou mít Google Mapy dostatek dat, pravděpodobnost autonehod využijí při navigaci. Pokud bude dojezdový čas stejný nebo velmi podobný, dá aplikace prioritu bezpečnější možnosti. Americká společnost si od novinky slibuje snížení počtu případů, kdy se musí ostře a nebezpečně brzdit. Těch prý aplikace zaznamená přes 100 milionů ročně. A často pochopitelně předznamenávají okamžiky vedoucí k dopravní nehodě.

Kdy jste naposledy prudce dupli na brzdu?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)