Tisíce Čechů mohou pochválit Google za funkci, která jim zlepšuje život

Google Chrome automatické popisky obrázků alt text čtení zrakově postižení

Možná si říkáte, že aplikací nebo služeb, kterými Google určitým způsobem zlepšuje život mnohým z nás, je přece spousta. Tak proč by měla být nějaká další funkce výjimečnější a stojí za takový nadpis? Pointa se ukrývá v tom, že jde o nástroj určený zrakově postiženým lidem, kteří jsou na tom při práci s počítači a mobily o poznání hůř. Je jich v ČR mezi 70 a 100 tisíci a tato funkce jim skutečně může doslova zlepšit život: Google dříve oznámil, že speciální funkce pro hlasité čtení automaticky vygenerovaných popisků u obrázků na internetu se naučila deset nových jazyků. A je mezi nimi i čeština.

Google Chrome: Fast & Secure
Google Chrome: Fast & Secure

Moc tomu nerozumíte? Nevadí, vysvětlíme. Jakýkoli obrázek umístěný na internet může mít svůj klasický popisek (většinou vycházející z názvu) a také alternativní text, takzvaný alt. Právě tyto alty pomáhají skrze klíčová slova analyzovat, co se na obrázku zhruba nachází. Fotka z pláže tedy ponese například slova jako moře, pláž, voda, slunce nebo léto. Běžný uživatel většinou alt nijak nevyužije, ale právě roboti určení na hlasité čtení pro zrakově postižené na ně spoléhají. A když u obrázku alt není (zadává se většinou ručně a miliardy obrázků jej nemají), software i znevýhodněný uživatel mají smůlu. Tedy pokud se toho nechopí Google Chrome a jeho zabudovaný nástroj pro automatické generování popisků. Právě toho se oznámená čeština týká.

Google Chrome automatické popisky obrázků alt text čtení zrakově postižení ukázka

Americký gigant tuto funkci zavedl v roce 2019 a nejprve pochopitelně v angličtině. Postupně přibývaly další celosvětové jazyky a nyní došlo i na naši mateřštinu. Co to znamená pro zdejší zrakově postižené uživatele či jejich přátele, kteří jim s obsluhou chytrých přístrojů pomáhají? V menu Google Chrome (tři tečky vpravo nahoře) > Nastavení > Rozšířená nastavení (v levém menu) > Usnadnění se vyskytuje pro tuto funkci přepínač. Po zapnutí je prohlížeč schopný nahlas číst klíčová slova k obrázkům, která jimi nejsou od jejich autorů vybavena. Obdobně se tato možnost zapíná i v systému Android, kde asistuje i klasická Google aplikace.

Google
Google

Za funkcí stojí umělá inteligence a algoritmus vytvořený na základě dat ze strojového učení. Google samozřejmě připomíná, že analýza není úplně dokonalá, s čímž je potřeba počítat. Současně tvrdí, že nejlépe si systém poradí s fotkami přírody a uzpůsobený naopak není například na kresby, komiksy nebo snímky obrazovky (screenshoty). Obrázky jsou za účelem analýzy odesílány na servery Googlu, ale nejsou tam uchovávány.

Kolik znáte zrakově postižených lidí? A používají podobné funkce?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)