Menu

K čemu se “hodí” Google Glass? Ukradnou vám heslo ze tří metrů

Říkáte si, že je vaše zařízení zamčené číselným či jiným kódem v bezpečí? Tak to se možná mýlíte. Ať má vaše heslo pět nebo padesát znaků, vědci z Massachusettské univerzity vymysleli software, který ho dokáže uhádnout i bez použití telepatie. Jak to funguje? Princip je velmi jednoduchý a není nijak převratně nový. Systém zkoumá polohu vašich prstů na klávesnici či číselníku a z toho dokáže s velkou úspěšností poznat, co jste právě napsali. 

google glass 5

Pokud si říkáte, že to může fungovat jenom s velmi kvalitním videozáznamem z blízka, musíme vás zklamat. V testu byly použity Google Glass, které zas tak oslnivé výsledky nepodávají, a záznam byl pořízen ze vzdálenosti tří metrů. I tak měl však software 90% úspěšnost. Navíc “zloděj” ani nepotřebuje přímo vidět na váš displej – stačí, když vidí stíny vašich prstů.

google glass password 1

Jak se proti takovému softwaru bránit? Zatím to věru není úplně potřeba, poněvadž podobné projekty nejsou příliš rozšířené. Pokud přesto dumáte, jak udržet svá zařízení co nejzabezpečenější, zkuste si alespoň pravidelně měnit své heslo. Také existují programy, které vám náhodně prohodí pozici kláves. Místo jedničky tak napíšete třeba sedmičku. Takové “vychytávky” však skoro nikdo nepoužívá, neboť jsou značně nepříjemné a zpomalují práci. Každý z nás je zvyklý, kde má jakou klávesu, a představa, že se jejich umístění točí jako schodiště v Bradavicích, není zrovna nejlákavější.

Podívejte se na video, jak to celé funguje.

Zdroj: CNN

 

Komentáře

Ilfirin

Ilfirin

18.7.2014 18:34

Tak, třeba zmínit dost podmínek.
a) dost kvalitní video a dost velké zřízení (tablet), aby byl rozdíl polohy prstu znatelný. PIN vyťukaný na mobilu palcem jen jemně se pohybující je zdaleka mimo možnosti. tady se předváděla fullscreen klávesnice na 9″ ne li více zařízení.

a2) pčedváděli jen PIN na fullscreen 3×3 klávesnici. Skutečné vytukávání hesla na qwerty klávesnici, před kterým varují, že mohou přečíst, nepředvedli (nemohou)

b) sami přiznali, že náprava je velice jednoduchá, jen ji musí výrobci zaimplementovat (náhodná klávesnice při zadávání hesla). To jediné je výsledek tohoto videa. Otázka, proč to dávno není.

Tomaset22

tomaset22 0

z aplikace
18.7.2014 18:44

tak na video se nikdo moc nepodívá, jelikož je to ve flashi

Zdenda4340

zdenda4340 1

z aplikace
18.7.2014 19:17

ifirin
ono stema kodama i pinama je to naštiru sebelepší heslo je kničemu když je kvalitní hekr ;-)

Willism

Willism

18.7.2014 22:29

Kdo by chtěl krást hesla, nepotřebuje k tomu tuhle vychytávku. Ale stačí jakákoliv vhodně umístěná kamera

Orbit09

z aplikace
19.7.2014 20:50

tomaset22: Tak tak.

RSS (komentáře k článku)