(Recenze) Google Glass 2.0 - brýle budoucnosti exkluzivně v redakci
Menu

(Recenze) Google Glass 2.0 – brýle budoucnosti exkluzivně v redakci Svět Androida

Je to již pár dnů, co nám do redakce dorazila žhavá novinka Google Glass. Jak jsme slíbili o několik dní nazpět, budeme se vám snažit přinášet co nejvíce informací o praktickém využití tohoto zařízení v běžném životě. V článku se podíváme na samotné zařízení a několik základních funkcí, které vám velmi ulehčí život. Krátká poznámka na úvod – jedná se stále o přístroj, který je ve fázi vývoje a je dostupný ve větší míře pouze vývojářům. Na to je potřeba brát ohled, v době komerčního prodeje budou veškeré experimentální funkce či nedodělávky opraveny a připraveny k pohodlnému využití.

Google Glass Banner

Obsah recenze

Jak je to v tuto chvíli s využitelností v České republice?

Jelikož se jedná o zařízení, které je dostupné pouze pro USA, a Google na tento fakt dokonce speciálně upozorňuje, tak snad nikoho nepřekvapí, že se budeme muset v zahraničí potýkat s omezenou funkčností. Jedná se zejména o některé limitace vzhledem k používanému jazyku. V tuto chvíli brýle dokážou naslouchat mluvené řeči či diktovaným názvům pouze v anglickém jazyce, stejně tomu je i u hlasového výstupu. Vázanost na anglický jazyk je v tento okamžik jediným limitujícím faktorem, který ovlivňuje zejména diktování názvů ulic či vyhledávání webových stránek. Znovu je ale třeba zdůraznit, že se jedná o zařízení určené pro americký trh, nikoli pro český. V době uvedení pro spotřebitele tomu může být jinak a jazyková zásoba může být do té doby rozšířena. Aktuální cena Google Glass se pro developery pohybuje kolem 30 tis. Kč.

Obsah balení

Po rozbalení zásilky z USA nás Google velmi překvapil samotným balením, ve kterém se Google Glass nacházejí. Celá krabice má pogumovaný povrch, který je velmi příjemný na dotek, a zabraňuje nechtěným pohybům po jakémkoliv materiálu. V samotné krabici se nacházejí brýle, sluchátko, kabel k nabíjení a několik velmi příjemných pytlíčků.

Google Glass baleni

Google Glass otevrene baleni 2 Google Glass otevrene baleni

Google Glass kompletni baleni

To však není jediné, co jako uživatel dostanete. Spolu s hlavním balením vám přijde ještě jedno malé, ve kterém jsou umístěna přídavná skla proti slunci.

Google Glass skla baleni

Vzhled a konstrukce

Začněme tím nejzákladnějším – samotnou konstrukcí a vzhledem. Brýle působí na první pohled i dotek velmi solidně a kvalitně zpracované. Zvolená kombinace plastu a kovu působí velmi dobře a bytelně, nemusíte se tedy obávat poškození či zlomení brýlí. Základní verze se dodává bez skel, na očích tedy budete mít pouze obroučky s hranolovým projektorem. Pokud ale brýle chcete používat i na ochranu proti slunci, tak nemějte obavy, v balení jsou totiž dodávána zatmavená skla, která jdou k brýlím velmi jednoduše připnout.

Google Glass predni strana

Google Glass nasazeni skel Google Glass nasazeni skel 2

Google Glass se skly

Na přední straně se nachází hranolový projektor, který vám promítne obraz přímo na sítnici. Úchyt s projektorem je pohyblivý a lze s ním hýbat zepředu dozadu, a to kvůli pohodlnému přizpůsobení přesně pro vaše oči.

Google Glass projektor

Na vrchní straně brýlí Google umístil tlačítko, které najde uplatnění zejména při tvorbě fotografií. Pozor, to není jeho jediná funkce, při delším přidržení dokáže spustit natáčení videa.

Google Glass vrchni tlacitko

Tlačítko pro vypínání a zapínání zařízení je umístěno z vnitřní strany. Mnoho z vás by mohlo namítat, že o něj půjde velmi jednoduše zavadit a brýle tak vypnout. Není tomu tak a během testování jsme se v podobné situaci doposud neocitli. Dle našeho názoru zvolené umístění naopak nechtěným dotykům zabraňuje.

Google Glass vypinaci tlacitko

Z vnitřní přední části se nachází několik senzorů, nad kterými se vznáší opravdu mnoho diskusí po celém internetu. Podle některých informací se jedná o infračervený senzor, který snímá vaše oči a rozšiřuje tak celkovou funkcionalitu.

Google Glass ir senzor

Ve verzi Google Glass 2.0 přibylo také sluchátko, za které jsme velmi rádi. Doposud se zvuk šířil pomocí vibrací po lebeční kosti a byl tak slyšitelný i širokému okolí. Nově si budete moci do micro USB konektoru zastrčit malé hezké sluchátko a veškeré zvukové informace budou přístupné pouze vám. Stejný konektor slouží i pro nabíjení baterie v zařízení.

Google Glass microUSB

Google Glass sluchatko 2 Google Glass sluchatko

Pro pohodlné ovládání se na straně zařízení nachází malý touchpad. Pomocí toho se lze pohybovat v uživatelském prostředí doleva či doprava, stisknutím potvrdíte volbu a možnost zpět provedete pohybem odshora dolů. Jednoduché a intuitivní ovládání, nemyslíte?

Google Glass touchpad

Nakonec nejkontroverznější část celého zařízení – fotoaparát. Ten se nachází na přední straně, hned vedle hranolového projektoru. Disponuje schopností pořizovat 5 MPx fotografie a natáčet 720p video. Vše samozřejmě z vlastního pohledu.

Google Glass fotoaparat

Technické specifikace

 • Displej –  rozlišení 640 x 380 pixelů, ekvivalentní 25palcovému monitoru při pohledu ze 2,43 metrů
 • Fotoaparát – fotografie 5 MPx, video 720p
 • Audio – Bone Conduction Transducer (přenos pomocí vibrací po lebeční kosti), přídavné sluchátko
 • Konektivita – Wifi – 802.11b/g, Bluetooth
 • Vnitřní úložiště – 16 GB, uživateli přístupné 12 GB, synchronizováno s cloudovým úložištěm Google
 • Baterie – 570 mAh
 • Dobíjení – micro USB
 • Kompatibilita – Jakýkoliv telefon s Bluetooth, aplikace MyGlass vyžaduje alespoň Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.


Propojení s mobilním telefonem

Brýle se pro správnou funkčnost musí propojit s mobilním telefonem. To lze provést celkově dvěma způsoby. Jednak k tomuto účelu Google vytvořil speciální webovou stránku, která na konci nastavení vygeneruje QR kód. Ten se následně naskenuje pomocí fotoaparátu brýlí. Mnohem jednodušší a elegantnější způsob je stažení speciální aplikace MyGlass do mobilního telefonu, brýle jednoduše propojit pomocí Bluetooth a nastavení provést na mobilním telefonu.

MyGlass logo

Celkové nastavení není nikterak složité a zvládne ho prakticky každý. Jedná se o několik kroků, ve kterých se postupně přihlásíte k WiFi síti či mobilním datům a k účtu Google.

Po nastavení nabízí aplikace zejména tyto funkce:

 • Obchod a správa pro nainstalované aplikace
 • Informace o brýlích
 • Lokalizace brýlí
 • Přidávání kontaktů do adresáře brýlí
 • Správa WiFi sítí
 • Správa vlastních brýlí
 • Screencast (přenos obrazu z brýlí do telefonu)

Jak je to s instalací aplikací

Aplikace pro chytré brýle jsou dostupné dvěma způsoby. První z nich je možnost stažení z oficiálního obchodu prostřednictvím MyGlass v mobilním telefonu. V tomto obchodu podléhá vše schválení Googlu, který jednotlivé aplikace bedlivě monitoruje. Výběr je v tuto chvíli omezen, vývojáři se ale velmi snaží a přicházejí neustále s dalšími novinkami. Většina aplikací je dostupná právě prostřednictví oficiálního obchodu, kde je instalace více než jednoduchá. Spočívá pouze v kliknutí na ikonku s plusem u dané aplikace, která se následně během několika vteřin objeví v brýlích.

Druhý způsob je nahrání neoficiální cestou. Pokud je aplikace vytvořena ve webovém rozhraní, pak je instalace velmi jednoduchá a spočívá pouze v “připnutí” odkazu na timeline. Pokud je ale integrována do samotného systému, tak to tak již jednoduché není. V tomto případě je potřeba použít počítač s příkazovou řádkou a aplikaci do brýlí nahrát pomocí kabelu.

MyGlass
Google Inc.
VerzeLiší se dle zařízení
VelikostLiší se dle zařízení
4.0.3+
Zdarma

 

Google Glass aplikace MyGlass (9) Google Glass aplikace MyGlass (8) Google Glass aplikace MyGlass (7) Google Glass aplikace MyGlass (6) Google Glass aplikace MyGlass (5) Google Glass aplikace MyGlass (3)

Uživatelské prostředí

Zařízení pohání upravený systém Android, ve kterém byste ale jen marně hledali nějakou podobu s klasickou mobilní verzí. Po aktivaci a prvním zapnutí se uživateli objeví aktuální čas s malým nápisem “ok glass”. S touto obrazovkou se setkáte pokaždé, když brýle probudíte ze spánku.

Google Glass uvodni obrazovka

Právě z této obrazovky jsou uživateli přístupné hlasové povely. Po vyslovení “ok glass” se objeví dostupný seznam hlasových povelů, který se s každou aktualizací firmwaru stále rozrůstá.

Google Glass hlasove povely Google Glass google...

Pokud jste ve společnosti a nechcete mluvit nahlas, tak je možné se do podobné nabídky dostat i pomocí bočního touchpadu. Výsledné instrukce v podobě vyhledávaného názvu, písničky či čehokoliv jiného je ale nutné vyřknout opět hlasově.

Google Glass dotykove povely Google Glass dotykove povely 2 Google Glass zapnuti navigace

Obrazovka s časem však není to jediné, kam se uživatel může dostat. V uživatelském prostředí se můžete pohybovat pomocí touchpadu na straně zařízení. Při pohybu vlevo se dostanete do “připnutých aplikací”, tedy obrazovek, které chcete mít stále na očích. Jedná se zejména o funkce chytrých karet či odkazů na různé webové aplikace. Na samotném konci poté narazíte na nastavení zařízení.

Google Glass pripnuta aplikace Google Glass chytre karty Google Glass nastaveni hlavni

Pojďme se podívat na samotné nastavení. To je vytvořeno ve velmi jednoduchém stylu a šlo by říci, že uživateli vlastně ani moc věcí nastavit nedovolí. Na první obrazovce naleznete možnost připojení k síti WiFi. Skrze brýle se lze připojit pouze na otevřené sítě, na zabezpečené je potřeba otevřít aplikaci v mobilním telefonu a zadat přístupové heslo. Dále zde naleznete informace o Bluetooth a volné paměti – bez možnosti dalšího nastavení.

Google Glass nastaveni Google Glass WiFi Google Glass nastaveni 2

Co by to ale bylo za Nastavení bez nastavení, že? V této části nám Glass umožní upřesnit úhel, při kterém se aktivuje obrazovka, zapnout detekci umístění na hlavě, nastavit zámek zařízení, funkci focení mrknutím či nastavit hlasitost.

Google Glass nastaveni zapinani Google Glass nastaveni zamek Google Glass nastaveni mrkani Google Glass nastaveni hlasitostGoogle Glass nastaveni detekce

Pokud se podíváme na druhou stranu od domovské obrazovky, tak nalezneme nejnovější události. Nebudou zde chybět vyfocené fotografie, natočená videa, zprávy a emaily od přátel a mnoho dalšího. Takzvaná “timeline” má ale tendenci exponenciálního rozrůstání, příspěvky se totiž mažou až po delší době a vzhledem k velikému počtu obrazovek tak může být pátrání v historii mnohdy velmi zdlouhavé. Rychlým pohybem po touchpadu jde ale hledání o něco urychlit.

Google Glass timeline 2 Google Glass timeline Google Glass timeline 3

Základní funkce

Uživatelské prostředí máme za sebou, zajímavější budou ale jisto jistě některé základní funkce. Pojďme se na ně podívat.

Navigace – “ok Glass – Get directions to…”

Jak jsme si ukázali výše, navigace lze spustit několika způsoby. První z nich je pomocí hlasového povelu “ok Glass – Get directions to…”, druhý je poté velmi podobný, s tím rozdílem, že se k hlasovému zadávání adresy dostaneme pomocí touchpadu na straně.

Google Glass zapnuti navigace

Po úspěšném spuštění a zadání adresy se ukáže stará známá navigace Google Maps, která je ale upravena pro využití v chytrých brýlích. V horní části obrazovky se ukazuje název ulice, ve které se právě nacházíte, a nejbližší možný pokyn spolu se vzdáleností k němu. V levém spodním okraji je ukázán mód navigování. Ty existují celkem čtyři – autem, pěšky, veřejnou dopravou či na kole. Nakonec v pravém spodním okraji je zobrazen potřebný čas pro dosažení cílového místa spolu se stavem dopravy na cestě.

Google Glass navigace Google Glass navigace bez GPS

Navigaci lze také částečně obsluhovat hlasem. Po hlasovém příkazu “ok Glass” si tak budete moci zobrazit celkový přehled trasy či trasu smazat.

Google Glass nevigace prehled cesty Google Glass navigace zastaveni Google Glass navigace pokyny

Displej se během navigování po určitém čase sám vypíná, a to z důvodu úspory baterie a nevyrušování řidiče během jízdy. Zapne se vždy s dostatečným předstihem při každé změně trasy. I přes to je nutno zmínit, že navigování při řízení člověka rozptyluje a využití by v této situaci měl každý pečlivě zvážit dle svých schopností a možností.

Google Glass navigovani v praxi (1) Google Glass navigovani v praxi (2)

Vyhledávání na internetu – “ok Glass – Google…”

K vyhledávání se opět dostanete velmi jednoduše, a to pomocí příkazu “Ok, Glass – Google…” či pomocí touchpadu na straně zařízení. Vše funguje velmi jednoduše a intuitivně. Po zvolení funkce vyhledávání hlasově zadáte hledaný výraz, brýle poté samy nabídnou několik výsledků týkajících se daného tématu.

Google Glass zadavani vyhledavani

Při zadávání vyhledávání se v pravé části obrazovky ukáže ikonka muziky, to znamená jen jedno – pokud v okolí hraje nějaká písnička a vy chcete najít její název, tak postačí přejet prstem po touchpadu a brýle samy najdou její název a interpreta.

Google Glass zadavani vyhledavani + muzika

Pokud se nespokojíte s několika málo poskytnutých informací z vyhledávání, tak je možné zvolit zapnutí plnohodnotného webového prohlížeče. Ovládání je velmi jednoduché. Pohyby po touchpadu je možné scrollovat po stránce nahoru či dolu, při dvojím stisknutí je poté možné se pohybovat po stránce otáčením hlavy. Google myslel dokonce i na přiblížení, které se provádí pohyby po touchpadu dvěma prsty. Odkaz na stránce si nakonec vyberete pouhým kliknutím na touchpad. Obrazovka je však velmi malá a pro plnohodnotné čtení není určitě stavěna, i přes to se k hledaným informacím pohodlně dostanete.

Google Glass vysledky vyhledavani

 Google Glass zvoleni zobrazeni webu Google Glass zvoleni linku Google Glass zoom a pohyb Google Glass nacitani webuGoogle Glass webovy prohlizec

Fotografování a natáčení videa – “ok Glass – Take a picture, Record a video”

Asi nejvíce diskutovaným a nejkontroverznějším tématem ohledně brýlí je fotografování a natáčení videa. Nic však není tak žhavé a dokud si to kritici sami nevyzkouší, tak ani nebudou vědět o čem mluví. Nabídku je opět možné zvolit pomocí hlasových povelů či ručně pomocí menu. Zde také nalezne uplatnění tlačítko na vrchní straně brýlí. To při krátkém zmáčknutí fotografuje a při delším podržení spustí natáčení videa.

Google Glass nabidka fotografovani Google Glass nabidka videa

Fotografování

Focení lze provést ještě také pomocí nové experimentální funkce – mrknutím. Funkci je potřeba nejdříve řádně zkalibrovat a po výrazném mrknutí pravého oka zařízení vyfotí obrázek. Pořízené fotky jsou na poměry mobilních zařízení kvalitní. Nejvíce asi napoví několik příkladů níže.

Google Glass fotografovani

Galerie:

20131221_174655_069 20131221_162137_779 20131221_153037_045 20131221_141112_710 20131221_000607_332 20131220_234848_539 20131220_204204_416 20131220_203431_701 20131220_203346_622_x 20131220_203214_425 20131220_201455_408 20131220_152258_176_x 20131220_144809_938 20131220_142207_341 20131220_140430_686 20131220_084806_272 20131220_083202_247 20131220_074513_589 20131219_114327_058 20131218_161056_472 20131218_111828_300 20131218_084439_077 20131217_160741_659 20131217_154307_777 20140114_161140_581 20140108_144112_221 20140114_162144_255 20140108_145838_795 20140108_145948_392 20131215_144510_556 20131215_144456_570 20131215_143107_320

Natáčení videa

Při zapnutí natáčení se video bude nahrávat standardně deset vteřin, pro delší dobu je potřeba kliknout na touchpad a zvolit prodloužení. Poté lze natáčet po neomezeně dlouhou dobu. Opět asi nejvíce napoví příklad videa. První video je natočené za dokonale nevyhovujících podmínek, i přes to výsledek není špatný.

Google Glass prodlouzeni videa Google Glass nataceni videa

Jak natáčí Google Glass

Golf a špatné světelné podmínky – interier

Jak natáčí Google Glass – večer, venkovní osvětlení

Jak natáčí Google Glass venku za špatných světelných podmínek 

Jak natáčí Google Glass v interiéru – dobré světelné podmínky

Sdílení

Google na nás v tomto ohledu velmi dobře myslel a do brýlí tak implementoval funkce rychlého sdílení na sociální sítě, nahrávání na YouTube a posílání pomocí emailu či Hangouts. Vše se provádí pomocí touchpadu či hlasových povelů po pořízení videa či fotografie.

Google Glass moznosti sdileni Google Glass sdileni

Soukromí, aneb jak to tedy je?

Kritici se ozývají ze všech stran, soukromí mizí – není to tak. Při pořizování videa či fotografie je člověk nad míru nápadný. První případ, kdy se k těmto funkcím dostaneme skrze hlasové povely, snad není nutno ani zmiňovat, zde by “šmíráka” zpozoroval snad každý. V případě manuálního fotografování přes menu je již “šmírák” nápadný o něco méně, je však nutno zmínit, že displej je velmi dobře čitelný i z několika metrů z druhé strany, focení si tak lze velmi jednoduše všimnout. O mrkání ani nemluvím, to hovoří samo za sebe. Podle našeho názoru tedy případný “šmírák” nebude méně nápadný, než kdyby v ruce držel mobilní telefon.

Posílání zpráv – “ok Glass – send a message to…”

Brýle v nové aktualizaci dostaly zcela novou aplikaci pro službu Hangouts, která se tak dočkala výrazného vylepšení. Zprávy budete moci posílat opět pomocí hlasového povelu či ručního zadání. Po výběru daného kontaktu zprávu jednoduše nadiktujete a odešlete. Jednoduché, nemyslíte?

Google Glass diktovani zpravy Google Glass hlasovy povel zprava Google Glass zprava rucne Google Glass zprava rucni vyber

Videohovory – “ok Glass – make a video call to…”

K video hovorům se opět dostaneme pomocí nám dvou již známých možností. Po zadání požadavku je nám nabídnut seznam přátel ze služby Hangouts, kterým můžeme zavolat. Po přijmutí druhou stranou se zprovozní vaše i kamarádovo video. Obraz videa je kvalitní na obou stranách, to samé již nelze říci o zvuku. Brýle totiž nedisponují funkcí tlumení zvuku v pozadí, druhá strana má tak mnohdy problémy slyšet uživatele Google Glass.

Google Glass Hangouts hlasovy vyber Google Glass Hangouts vytaceni

Telefonní hovory – “ok Glass – make a call to…”

Brýle slouží také jako Bluetooth headset, lze z nich tedy vést klasické telefonní hovory. V tuto chvíli brýle s telefonem sdílí uložené kontakty pouze do omezené míry. Pokud vám někdo volá, tak se v brýlích objeví identita dané osoby, pokud ale naopak chcete hovor vytočit vy, již to tak jednoduché nebude. Pokud chcete někomu volat, tak budete muset nejprve ve speciální aplikaci MyGlass na mobilním telefonu přidat daný kontakt do adresáře brýlí. Až poté ho budete moci vytočit pomocí hlasového příkazu. Pokud ale hovor nebudete vytáčet pomocí hlasových příkazů, ale raději zvolíte ruční cestu pomocí touchpadu, tak se vaše kontakty již zobrazí. Tomuto řešení v redakci nerozumíme, lze ale předpokládat, že se do finální verze ještě změní.

Google Glass hlasove zadavani hovoru Google Glass rucni vyber hovoru 2 Google Glass rucni vyber hovoru

Chytré karty Google

Integrace chytrých karet se dočkaly i brýle Google Glass. Vlevo od domovské obrazovky se vám tak bude zobrazovat aktuální počasí ve vaší a domovské lokalitě, nabídky zajímavých míst okolo vás či doprava na místo, kam často daný den jezdíte. Integrace chytrých karet je na velmi dobré úrovni a v kombinaci s brýlemi dokážou v mnohých situacích velmi pomoci.

Google Glass chytre karty (1) Google Glass chytre karty (2)

Ostatní funkce

Hlavní funkce jsme si již ukázali, nyní přichází řada na ty méně podstatné.

Kompas – “ok Glass – show a compass”

Ke kompasu se dostanete pomocí hlasového příkazu a plní přesně to, co by od něj mohl každý očekávat. Podle otáčení hlavy kolem dokola ukazuje daný směr.

Google Glass kompas

Časovač – “ok Glass – start a timer”

Jednoduchý časovač, na kterém si můžete zvolit čas pro odpočítávání.

Google Glass casovac (1) Google Glass casovac (3) Google Glass casovac (2)

Stopky – “ok Glass – start a stopwatch”

Po zadání hlasového příkazu se odpočítají tři vteřiny a automaticky se spustí stopky. Zastavit je lze pomocí touchpadu, a to kliknutím a zvolením možnosti stop.

Google Glass stopky (2) Google Glass stopky (3) Google Glass stopky (1)

Překladač – “ok Google – translate this”

Překladač je jedním z hlavních lákadel poslední verze brýlí. Dokáže snímat prostředí před vámi pomocí fotoaparátu a překládat text v prostoru. Jazyková výbava je v tuto chvíli omezená a překlad je dostupný pouze pro několik jazyků jako španělština, portugalština, italština, francouzština a angličtina. Jedná se stále o experimentální funkci, kterou nevyvíjí Google, ale nezávislé vývojářské studio. Ve finální verzi by se mohlo jednat o velmi mocný nástroj.

Google Glass prekladac (2) Google Glass prekladac (7) Google Glass prekladac (8)

Frogger – “jednou doleva a hrát :)”

Zábavy není nikdy dost, a to platí i pro chytré brýle. Čas vám tak v tuto chvíli může zkrátit například hra GlassFrogger, kde se přenesete do role malé žabky, která musí přeskákat několik silnic a tekoucí vodu. Aby to nebylo tak jednoduché, tak po silnici jezdí mnoho aut a po vodě plavou nebezpečné klády. Hra se ovládá pomocí touchpadu.

Google Glass Frogger (1) Google Glass Frogger (2)

Baterie

V brýlích je obsažen na poměry mobilního příslušenství velmi silný hardware, a to je také znát na výdrži baterie. Ta se v tuto chvíli pohybuje v řádu mnoha hodin v pohotovostním režimu. V kombinované zátěži, při které je zařízení střídavě využíváno a ponecháno v klidu, se výdrž pohybuje okolo pěti hodin. V plné zátěži se baterka dokáže vybít přibližně za 2 až 3 hodiny. Opět je nutno zdůraznit, že se jedná o testovací verzi zařízení a v době vydání tomu může být zcela jinak.

Google Glass nastaveni hlavni

Při plné zátěži je také znát veliké zahřívání na pravé straně brýlí. Na to si však nemůžeme stěžovat, jelikož je teplo v zimě velmi příjemné. :)

Závěr

Chytré příslušenství se ve světě stále více rozšiřuje a ke svému oficiálnímu vydání se také blíží chytré brýle Google Glass. Google si na svém nadcházejícím produktu dává velmi záležet, brýle jsou velmi kvalitně zpracované, vše lícuje přesně kde má a designově vypadají velmi hezky. Obrovská snaha dotáhnout vše až do neuvěřitelně dokonalého konce ukazuje už jen samotné balení, které je prémiově zpracováno.

Funkcionalita zařízení je v tuto chvíli stále omezena pouze na některé funkce, Google však každý měsíc přichází s novou aktualizací, ve které pokaždé přinese mnoho novinek. Ty se rozrůstají opravdu neuvěřitelným tempem a věříme, že v době oficiálního uvedení na trh bude zařízení obsahovat již všechny důležité funkce. Opět je nutno zmínit, že se v tuto chvíli jedná pouze o testovací vzorky, které jsou ke všemu určeny pouze pro americký trh, a to do rukou vývojářů. V tuto chvíli tak v brýlích nalezneme možnost navigování, chytrých karet, telefonních hovorů, SMS, emailů, Hangouts, poslechu muziky, brouzdání po webových stránkách, fotografování, natáčení videa, kompasu, stopek, časovače a mnoho dalšího.

Pokud jde o soukromí, tak je na zvážení každého, jak se k tomu postaví. My jsme v redakci došli k názoru, že brýle jakýmkoliv způsobem soukromí nenarušují. Veškerá činnost, kterou uživatel provádí, je velmi dobře patrná širokému okolí.

Fotoaparát plní svůj účel a fotí přiměřeně kvalitní fotografie. Za dobrých světelných podmínek fotografie vypadají opravdu velmi kvalitně, se snižujícím se okolním světlem se však velmi zhoršují. Podobné tendence bychom však nalezli prakticky u všech mobilních zařízení. Natáčení videa nás velmi překvapilo. Video z vlastního pohledu vypadá velmi dobře a hodí se například pro sporty všeho druhu. Už se velmi těšíme, až brýle vezmeme na lyže.

Zcela jistě se jedná o futuristické zařízení, které si najde svoje místo na spotřebitelském trhu. Již v tuto chvíli není pochyb o tom, že bude mít opravdu obrovský úspěch. Funkcionalita se stále rozšiřuje a přibývá i vývojářů, kteří vyvíjí speciálně upravené aplikace. Pokud Google nasadí přiměřenou cenu, tak se asi není ani o čem bavit. Brýle nás v redakci velmi nadchly a těšíme se na osobní setkání na některé z akcí, kde si je budete moci vlastnoručně osahat.

Výhled do budoucna

Jednotlivé funkce chytrých brýlí v dnešní době jsme si již krátce představili. Ty se však neustále rozšiřují a prochází dlouhým procesem vývoje. Nastává tak otázka, kde budou brýle v době oficiálního uvedení na trh? Odpověď není jednoduchá, pojďme se ale na možný budoucí vývoj velmi stručně podívat.

Rozšířená jazyková zásoba

Jak jsme si již ukázali dříve, brýle v tento okamžik zvládají naslouchat a reagovat pouze v anglickém jazyce. To se bude muset v době uvedení na trh změnit, protože by byla funkčnost omezena pouze na anglicky hovořící země. Podle některých zpráv bychom se brýlí mohli v první vlně dočkat i v České republice, proto by mohlo dojít i na plně českou lokalizaci.

Lepší zvuk a podpora bezdrátového příslušenství

V tuto chvíli lze z brýlí poslouchat zvukový výstup pomocí speciálního sluchátka či pomocí vibrací na lebeční kosti. Žádná z těchto možností nedosahuje kvality průměrných sluchátek. Proto doufáme, že s brýlemi půjdou spárovat bezdrátová sluchátka, která by tento problém pohodlně vyřešila.

Větší výdrž baterie

V testovacím vzorku se nachází baterie o velmi malé kapacitě. To je také znát na výdrži. Proto doufáme, že konečný produkt bude, co se týče baterie, lépe optimalizován a výdrž se bude pohybovat alespoň v řádu jednoho dne.

Více aplikací není nikdy na škodu

Vývojáři dělají co můžou a zásoba dostupných aplikací se neustále rozrůstá. V době uvedení bude jistě počet aplikací více než dostačující. Velmi bychom uvítali aplikace určené pro sportování či fitness aktivity. Runtastic již v tuto chvíli oznámil vývoj běžecké aplikace pro Google Glass, máme se tedy na co těšit.

Hry v brýlích?

Ano, i hry v chytrém příslušenství nejsou pouhou fantazií budoucnosti, ale čistá realita. V tuto chvíli je dostupná pouze jedna hra, na dalších se ale usilovně pracuje. Je tak možné, že si v době uvedení na trh zahrajete i některý z vašich oblíbených titulů.

Dioptrické brýle

Podle posledních informací již mnoho společností uvádí dioptrická skla pro chytré brýle. Na své by si tak mohlo přijít mnoho lidí s vadou zraku, kteří byli doposud nuceni nosit dioptrické čočky.

Lepší kvalita hovorů

Testovací verze brýlí postrádá funkci regulace šumu během hovoru. Jednoduše se tak může stát, že vás druhá strana neuslyší. Věříme, že v době uvedení na trh bude tento nedostatek napraven a z brýlí půjde plnohodnotně volat i v hlučném prostředí.

Klávesnice na hlavě?

Zní to až neuvěřitelně, jak lze mít u brýlí plně funkční klávesnici? Podle posledních uniklých patentů se však nic nezdá nemožné. Google přišel s nápadem laserové klávesnice, která by se pomocí speciálního projektoru promítala přímo před uživatele. Zní to opravdu jak z budoucnosti, je ale možné, že se podobného řešení dočkáme již velmi brzy.

Daleká budoucnost

Pokud se podíváme dále do budoucna, co by mohlo přijít? Toto je otázka pro opravdové vizionáře, pojďme si krátce shrnout jejich názory a odhad budoucnosti.

Budoucí brýle by mohly obsahovat holografický projektor, který by přímo před vás promítl osobu z holografického Hangouts. V tento okamžik se to zdá prakticky nemožné, v budoucnu se bude ale jistě jednat o každodenní záležitost.

Další dlouho spekulovanou funkcí je virtuální realita. Tu v dnešní době částečně simuluje zařízení Oculus Rift, které máme mimo jiné také v redakci Svět Androida. S podobným řešením by v budoucnu mohl přijít i Google. Je možné, že se v nadcházejících letech přeneseme do virtuální reality právě pomocí Google Glass.

Futuristická videa

Google Glass pohovor

 

Jak využít Google Glass na rande

 

Co bychom dělali, kdybychom měli Google Glass

 

Google Glass, jak by to vypadalo v budoucnosti?

http://youtu.be/uxoVf9ocCTc

 

Google Glass – jak se naučit bojovat? :)

 

Googel Glass a Battlefield 5

 

Klady

+ Hezký futuristický design

+ Kvalitní obraz

+ Na dnešní poměry vcelku kvalitní fotografie a videa

+ Stále se zlepšující funkcionalita

+ Propojení se sociálními sítěmi

+ Spolehlivá navigace

+ Dobře vymyšlené ovládání

+ Hezké a intuitivní uživatelské prostředí

+ Webový prohlížeč

+ Video hovory pomocí Hangouts

+ Rychlý zdroj informací

+ Sluchátko

+ Kvalitní výrobní materiály

+ Vnitřní senzor pro sledování oka

 

Zápory

– Menší výdrž baterie

– Absence regulace šumu při hovoru

– Absence češtiny v tento moment

Jen připomeneme, že v redakci Svět Androida testujeme Google Glass nepřetržitě a stále se s vámi budeme dělit o nové poznatky a zážitky. Google Glass se také objeví na všech naších akcích,  můžete se tedy těšit.

Tak co, chcete je? :)

prijd na ARS

Galerie

Google Glass galerie Google Glass galerie17 Google Glass galerie16 Google Glass galerie15 Google Glass galerie14 Google Glass galerie13 Google Glass galerie12 Google Glass galerie11 Google Glass galerie10 Google Glass galerie9 Google Glass galerie8 Google Glass galerie7 Google Glass galerie6 Google Glass galerie5 Google Glass galerie4 Google Glass galerie3 Google Glass galerie2

 

Komentáře

dan192000

15.1.2014 18:33

kéž bych je měl

Sitler

sitler 2

15.1.2014 18:39

docela by mě zajímalo, jestli do této 2.0 verze půjdou vsadit dioptrická skla :-)

Tomasswol

SmartTech 0

15.1.2014 18:46

To koukám.. Na to, že se těmahle věcma zabývám z poloprofesionálního hlediska a na to, že čtu téměř všechny vaše články mi představení druhé generace Google Glass úplně uniklo. Každopádně, povedený článek a výborná recenze. Obvzláště mě u nich potěšila možnost vyrobení dioptrických skel. Doufám, že budou k vyzkoušení na novém ročníku Roadshow ;-)

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

15.1.2014 19:09

Na podzim s námi už byly celkem na třech akcích, takže se máte rozhodně na co těšit!
SmartTech: díky moc za hodnocení recenze. Taky jsem psal kolegovi, že mě recenze nadchla, snad potěšíme i ostatní čtenáře :)

Petr Dudek

Petr Dudek

15.1.2014 19:49

Dobrý den,
jaký je rozdíl mezi touhle, druhou verzí a tou, kterou jste měli na roadshow? přijdou mi úplně stejné (měl jsem je teda na hlavě fakt jen chvilku:-))

Díky

Alesn

15.1.2014 19:54

Ehm pardon nebude to dlouho trvat a bude 3,4 a jednicka se nikde neprodava je to tak a jak uz je to dlouho co se to dela ? to mne pripada jak o te jitrnici co svet nevidel .

cajmen

15.1.2014 20:52

tak prirovnani k jitrnici kterou svet nevidel se povedlo.

nadruhou stranu ja jsem jen rad. chapu ze z hlediska pokroku je toto nevyhnutelne ale obavam se ze jako (zatim bohuzel jen polo)inteligentni bytosti na jejich masove pouzivani nejsme moc pripraveni. jako gadget pro geeky je to dokonale ale az to budou nosit vsichni svet se mozna castecne zmeni.
bud k lepsimu protoze ubude nekalosti (nebot nejen velky bratr bude videt) nebo naopak k horsimu paradoxne prave kvuli tomu samemu (aneb znama hlaska “vse co reknete muze byt pouzito proti vam”..).

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

15.1.2014 22:05

“Vše co nosíte u sebe, může být použito proti vám” :)

jacktech24

15.1.2014 22:34

mám dotaz jak jste se k nim dostali (možnost objednat)

mangekiu

15.1.2014 22:44

na to se těším ale ne a ne k prodeji u nás

Sim

Sim

15.1.2014 23:37

ahoj
dik za peknu recenziu. vidim vydrz, ale nevidim ako dlho sa potom nabija.

poznamka k smirovaniu – co to znamena, ze je to z druhej strany vidiet, ked fotim? od coho sa to kam odraza? a co brani aplikacii, ktora zhasne display a foti na povel “no jo” nebo “mhm”.

a este jedna, suvisiaca len trochu. mam Moto G, rozhranie mam v anglictine ale rozpoznavanie hlasu v cestine, takze teraz mi telefon rozumie, ked hladam ceske vyrazy na webe a hlavne ceske adresy v mapach, ale tym padom to zablokovalo hlasove pokyny ako “directions to Vienna”, “text John mobile What’s up?”…
“call” interpretuje ako “kolo”…
da sa s tym nieco spravit? s tymto ste sa museli asi potykat aj pri tych Glassoch, berie len anglictinu, ako potom povedat, ze chces na Žitnou ulici? alebo aby zavolal Žofiu a Žanetu?

Zizou

zizou 0

15.1.2014 23:45

Díky za super recenzi, byl jsem na ní natěšen, nezklamala. Trochu jsme přičichli k reálné praktičnosti, souhlasím, že o soukromí bych se nebál. Aby to nosila běžně spousta lidí, tak na to ještě nejsem připraven :-) Svět se zbláznil, držte se, Bernard ;)

Tade

Tade

16.1.2014 0:18

Já je nechci, já je nutně potřebuju! Udělal bych téměř vše abych je mohl využívat :))

Zimli

Tomáš 0

16.1.2014 8:21

už se těším až budou běžně k prodeji,jinak skvělá recenze,nebude i video recenze ?

Miroslav Šiler

16.1.2014 8:44

s “napadem laserove klavesnice” rozhodne neprisel Google. Tato zarizeni jiz davno existuji.

Milda

Milda

16.1.2014 8:57

Díky za recenzi – perfektní počtení!

Zed23

Zed23 0

16.1.2014 9:42

Tak teda nevím jestli se mám těšit nebo se bát.

ach jo

ach jo

16.1.2014 12:50

TLDR!!!!

orgasmic

orgasmic

16.1.2014 13:27

Strasna blbost.

KurBurt

KurBurt

16.1.2014 15:06

bryle dobry, recenze strasna. co tam mate dal ?

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

16.1.2014 16:08

KurBurt: co vám v recenzi chybí? Jste zatím první, kdo ji takto hodnotí, tak by nás zajímal váš pohled.

TLanda

TLanda 0

16.1.2014 16:38

kurBurt: nechápu co máš za problém!!!!!??

Jinak SA skvělá recenze ;-)

KED

16.1.2014 20:30

Recenzovat něco co je stále ve vývoji? Jinak nechápu jak to někdo může nosit, už jsem slyšel označovat za mimoně lidi co měli na uchu bluetooth sluchátko, natož toto. Jinak to bude všude zakázané. Tedy podle mě slepá ulička.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 26

16.1.2014 20:34

sitler:
Prej to nějak jde, ale zatím jsme nezkoušeli :).

SmartTech:
Až přejdou z betatestu do finální podoby, tak si myslím, že si všichni užijeme Google Glass až až. Ale je to super zařízení s takřka nevyčerpatelným potenciálem.

Petr Dudek:
No pro uživatele jsou rozdíly v první a druhé verzi Google Glass nepatrné. A popravdě Google to nikde neprezentuje :). Asi bych to nenazýval druhou verzí, ale spíše revizí, která přináší drobná vylepšení :) – stereo sluchátka.

Alesn:
To přirovnání k jitrnicí, kterou svět neviděl je krapet mimo. Google Glass se ještě oficiálně v prodeji nejsou nikde. To co je aktuálně v oběhu jsou pouze vývojářské verze určeny k testování. Ať přijde finální verze, věřím že se jich dočkáme rychle i my v ČR. No a třeba ta době už není tak vzdálená jak by se mohlo na první pohled zdát.

cajmen:
Tak nositelná elektronika obecně je trend, který klepe na dveře. Svět to určitě změní, ale nebude to asi nijak zásadně. Ta myšlenka že ještě nejsme na Google Glass připraveni je zajímavá, ale věřím, že i to je jeden z důvodů, proč Google tolik investuje do ladění uživatelského prostředí.

jacktech24:
To je dlouhý příběh, který by vydal minimálně na jeden celý článek, ale ve zkratce lze říct, že jsme o ně usilovali rok a z několika neúspěšných pokusů vyšel jen jeden :).

mangekiu:
Ještě chvíli vydržte. Ale máme pro vás dobrou zprávu, než se začnou oficiálně prodávat, můžete si je osahat na akcích Svět Androida.

Sim:
Jsme rádi, že se recenze líbí, dali jsme si záležet :). Baterie je v brýlích celkem malá a tak nabíjení trvá něco kolem hodiny, hodiny a půl.
Ano brýle rozumí zatím jen anglicky a diakritice nerozumí, takže jsme tento nedostatek doháněli kooperaci s telefonem (Nastavíte si schůzku včetně adresy a Google Now v brýlích s tím pak už nemají problém).

zizou:
Díky potěšilo. Používáme je každý den, takže pak možná ještě poreferujeme zážitky z dlouhodobého používání.

Tade:
Dobrá taktika :).

Tomáš:
Vidíte videorecenze, dobrý námět. Pokud zájemců bude více, rádi připravíme i videorecenzi.

Miroslav Šiler:
Jo to je asi fakt, díky za feedback.

Milda:
Děkujeme a jsme rádi, že se líbí.

Zed23, TLanda:
Asi od obojího trochu :)

Pokud máte jakékoliv další dotazy ohledně Google Glass, sem s nima, rádi zodpovíme.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 26

16.1.2014 20:36

KED:
Pravda, recenzeovat nefinální produkt není úplně optimální a možná jsme mohli místo slovíčka recenze napsat “zkušenosti s užíváním Google Glass”.
Pokud zakážou Google Glass, je dost pravděpodobné, že by pak museli zakázat i smartphony s foťákem :)

cajmen

16.1.2014 22:42

Petr Misak:
Pokud Vasi posledni vetu myslite opravdu vazne, pak uz se Plutovi (ktery Vas kritizuje kdy muze) vubec nedivim.
Spionazni potencial bryli a telefonu s fotakem je diametralne odlisny.
Vzdycky kdyz napisete neco managera hodneho, prebijete to pri dalsi prilezitosti nejakym frkem..

Substance242

Substance242

16.1.2014 22:44

Jedna vec mi stále nie je jasná…

Povedzme že šoférujem, a zaostrené oči mám teda niekam do diaľky.

Teraz, ak chcem pracovať s Google Glass, musím asi oči preostriť niekam na blízko? Viem že to funguje nejakou projekciou a nie sú to dva centimetre :-), ale ako to je, pohoda?

cajmen

16.1.2014 23:02

Petr Misak:
a jeste neco (tyka se nekterych jinych Vasich odpovedi): vzdy bude rozdil mezi managerem a uzivatelem (stejne tak jako mezi obchodnikem a zakaznikem). nektere formulace ci postoje ktere si dovoli napsat nekteri uzivatele jsou pro managera (i redaktory) TABU. nerikam ze “mi” se zde chovame slusne. naopak nad tim take jen kolikrat kroutim hlavou. ale od Vas se zkratka vzdy bude ocekavat vic nez napriklad pouhe “setreni” uzivatele (bez hacku nad s)..

wortos

wortos

16.1.2014 23:25

cena na ebay 30-60 tisic se zblaznily ne .. tak to je teda masakr

cajmen

17.1.2014 2:22

no taky pekna hrubka. “mi” melo samozrejme byt “my”..

Mach4

Petr MišákAdministrátor 26

17.1.2014 9:52

cajmen:
A kterou konkrétní větu myslíte?
A zřejmě narážíte na přirovnání špionážního potenciálu klasického fotomobilu a Google Glass. A jaký vy na to máte názor?
Pokud můj názor považujete jako nepatřičný, je to pro mě důležitý podnět k zamyšlení a já za něj moc děkuji.

Substance242
Ano, máte pravdu ono přeostřování na projekční krystal je velmi diskutabilní obzvláště při řízení. V budoucnu bude hrát hodně roli o to, jak se k tomu postaví veřejnost a jak rychle se bude ubírat zdokonalování Google Glass.

wortos:
I oficiální cena je aktuálně dost vysoká, což je celkem pochopitelné jelikož se jedná o cool záležitost. No a překupníci na ebay toho řádně využili jako vždy :) :(

cajmen

17.1.2014 12:45

Petr Misak: slo o Vasi odpoved uzivateli KED. “Pokud zakazou Google Glass, je dost pravdepodobne, ze by pak MUSELI zakazat i smartphony s fotakem”..
Pochopil jsem tuto vetu tak ze narazi prave na problem zaznamu obrazu ci videa.
Pricemz zasadni rozdil ve vlivu na nase soukromi je fakt ze cloveka ktery k porizovani zaznamu telefonem rozeznate (oproti tomu s brylemi) vetsinou velmi hrave. Tudiz z pohledu ochrany soukromi nepredstavuje smartphone s fotakem (narozdil prave od bryli) zadne zavaznejsi riziko. A proto se my Vase veta zdala – no prinejmensim jako – bez rozmyslu vypustena.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 26

18.1.2014 16:09

cajmen:
Děkuji za feedback. Vaše reakce byla pochopena správně. Každý na tuto záležitost máme jiný názor, což je ale naprosto v pořádku a lidské.

samuel

samuel

18.1.2014 17:28

ja stale neviem co vsetci maju s bezpecnostou, sukromim a nahravanim videi… v dnesnej dobe idete okolo niektorych budov (napriklad banky) a ste nahravani, idete okolo bankomatu kde su tiez kamery a ste nahravani, pridete do hocijakeho obchodu a ste znovu na kamere. idete po namesti v meste a tam taktiez byvaju niekedy kamery. to nie je narusovanie sukromia? ved dnes su kamery uz snad vsade… preco sa teda niektori buria proti tomuto produktu? ked budem chcet tak si kupim z internetu nejaku malu kamerku ktoru si pripnem niekam na oblecenie a vacsina ludi o tom ani nebude vediet ze si ich nahravam.
v dnesnej dobe clovek vela sukromia nema a preto si myslim ze tento produkt nase sukromie uz ohrozit nijako nemoze.

Wincenso Skanko

Wincenso Skanko

27.1.2014 12:32

ta navigace se mi líbí….to by bodlo :D

kAREL

kAREL

31.1.2014 23:53

No, jako dobrý, ale nechci je. Bez češtiny, ať si to amíci nabouchaj do pr…e. Když oni prdí na nás, tak já prdím na ně. A to jsem na tom, co se týče jazykové vybavenosti daleko lépe než průměrný amík. Já se ještě domluvím kromě své mateřštiny i další řečí, v jiné zemi,na Slovensku.

kAREL

kAREL

1.2.2014 0:00

p.s. dovětek
Na světě je mnoho národů a ještě více jazyků. Drtivá většina se domluví více než jedním jazykem. Je ale mezi mimi vyjímka. Existuje jeden národ, který se dokáže domluvit jen jedním jazykem, a to jsou američani.

Apooom

Apooom

9.2.2014 12:33

bral bych je , ale jen tehdy kdyby výdrž baterky byla alespoň 3 dny. Už takhle mě štve výdrž mobilu a ještě brýle …

Očař

Očař

15.2.2014 0:12

Vývojáři by měli hlavně zapracovat na technickém procesu promítání na stínící oka a ne projekci přes hranol. Vyřešit sledování funkce oka a informace promítat tak, aby uživatele obraz nerušil, ale aby ho mohl vnímat podobně jako titulky ve filmu. Jinak ty brýle budou zdraví škodlivé a po nejakem čase uživatel přijde o zrak. Pokud vyřešíte promítání s korekci očních vad, vyřešíte náhradu multifokalnich skel, použití na obě oči s možností volby strany zobrazování, pak budou ty brýle daleko užitečnější než to co nabízíte nyní.

Pepan

Pepan

19.2.2014 14:16

Recenzi chválím a v té “video recenzi” kterou jistě již chystáte, rád uvidím, jak moc to je vidět při focení a natáčení videa z druhé strany, tedy nikoliv z pohledu fotografa-kameramana, ale “šmírovaného” objektu :) a zkuste před to dát i ta tmavá skla a otestovat různé světelné podmínky. Protože chodit s prázdnejma obroučkama a hledět do blba mi nepřijde zas tolik “kůl” :D takže bych jistě využil nejlépe zrcadlová skla a podobně.
Projekce je jistě na zvážení ohledně škodlivosti na oči, ale věřím tomu, že až si s tím “člověk” vyhraje, tak to bude používat jako “chytrej” mobil či “chytré” hodinky, prostě když bude potřeba na chvilku to zapnout, tak se to zapne a určitě do toho nikdo nebude čučet po měsíci používání půl dne a číst si romány ;)
Jinak osobně vidím využití v Ggeocachingu či Foursquare + notifikaci zpráv, ale na to mi to přijde jako drahá hračka, spíš čekám, že se objeví konkurence a stejně jako u hodinek srazí cenu na přijatelnou cenu.

cauron

cauron

25.2.2014 19:03

Kvalita videa je ale naprosto katastrofální. Video bych s tim opravdu nenatáčel :-)

XxX

XxX

5.3.2014 13:18

K té špionáži – už dlouhou dobu se dají koupit věci jako je například propiska, brýle, doplňky na oblečení, hodinky, atp… které v sobě mají kameru a mikrofon (a ty dražší už na hodně slušné úrovni), takže pokud někdo chce naprosto nenápadně natáčet vše, co se okolo něj děje, tak nepotřebuje GG…

XxX

XxX

5.3.2014 13:22

@ Pepan: Cena je takto vysoko, protože je to zatím jen verze pro vývojáře, a ty takovéto peníze klidně obětují, jelikož pak budou jejich aplikace dostupné a odladěné hned, jak se GG začnou prodávat normálně, a budou z toho mít zisk. Jinak se spekuluje o ceně kolem 10 000Kč (alespoň co jsem naposledy četl).

InstinkTT

InstinkTT

5.3.2014 14:37

Recenze fajn, konečně na jednom místě pěkné shrnutí fukncí a možností co podle mě tato blbinka nabízí. Za X let (spíše desetiletí) ji ale nejspíše budeme mít skoro všichni, kdo nosí brýle. :-D

Martin

Martin

5.3.2014 14:48

Vypadají super ale na mě příliš drahé. Zatím…. Škoda jen že mají tak malou výdrž a špatná zvuk ale co čekat prostě se to tam zatím nevejde :)

Bradley

RSS (komentáře k článku)