Google Fotky nabízí úložiště zdarma pro iPhony, pro Pixely 4 nikoliv. Proč?

google fotky iphone pixel 4 úložiště

Na konferenci Made by Google jsme se spolu s představením nových Pixelů nedověděli nic o tom, zda budou mít jejich majitelé zdarma neomezené úložiště v aplikaci Google Fotky. Později vyplynulo na povrch, že se tak nestane, což by nebylo pro Android uživatele tak zarážející jako fakt, že ho mají zdarma uživatelé iPhonů. Proč tomu ale tak je?

Jedním z argumentů, proč si koupit nový Pixel byl vždy fakt, že nabízel neomezené úložiště v Google Fotkách v původní kvalitě. To se však s příchodem nových Pixelů 4 změnilo a jejich budoucí majitelé za něj budou muset pravidelně platit. O to více je ironické, že přímý konkurent Pixelu – iPhone má toto úložiště nadále zdarma. Důvod je ovšem prostý. Uživatel sociální sítě Reddit, stephenvsawyer zjistil, že uživatelé, kteří ukládají fotky ve výchozích formátech HEIC/HEIF získávají úložiště zdarma, protože pokud by je Google komprimoval do horší kvality, paradoxně by to zvětšilo velikost jednotlivých fotografií.

aplikace google fotky úložiště zdarma iphone pixel

Apple tak doslova šetří několik miliard dolarů nejen Googlu, ale také uživatelům, kteří nemusí za úložiště platit. V Pixelu 4 tato výhoda chybí a neomezené úložiště uživatelé získají pouze v komprimovaném rozlišení s nižší kvalitou. Zajímavé je, že pokud si pořídíme některý z Pixelů 3, dostaneme stejnou kvalitu, jako na iPhonech, tedy původní. Android 10 technicky vzato formáty HEIC/HEIF podporuje, takže by se je mohl naučit časem také Pixel 4. Uvidíme.

Aktualizováno:

Google se k celé situaci stačil vyjádřit a sdělil, že jde o chybu. Uživatelé iPhonů tak o svůj neomezený prostor na Google Fotkách stejně přijdou, což je škoda. Na druhou stranu by nedávalo příliš smysl, kdyby jableční uživatelé neplatili a ti, kteří si koupí nejnovější Pixel 4 ano.

Používáte Google Fotky?

Zdroj: 9to5mac.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním telefonem byl iPhone 3G. U Applu zůstal dodnes, ovšem zajímají ho i ostatní technologie, mezi něž patří i Android. Rád sportuje a v… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)