TOPlist

Je to tady! Google reaguje na úspěch Applu spuštěním nové sítě Find My Device pro Android

find my device ilustrace
  • Google spouští síť Find My Device pro sledování zařízení
  • Pomůže najít ztracené zařízení, i když bude offline
  • Jde o reakci na úspěšnou službu Find My od Applu

Tak se konečně dočkáváme. Po měsících, kdy se diskutovalo o přípravných pracích na spuštění nové sítě Find My Device pro Android, se Google uchýlil k jejímu oficiálnímu spuštění, počínaje ve Spojených státech amerických a Kanadě. Uživatelům především zjednoduší hledání ztracených zařízení, a to vcelku chytrým způsobem.

Upgradovaná síť Find My Device je v podstatě reakcí Googlu na stabilně fungující a vysoce oblíbenou službu Find My od konkurenčního technologického kolosu Apple. Společnost vysvětluje, že při vývoji dbala na zajištění maximální bezpečnosti a soukromí uživatelů, přičemž samotnému spuštění předcházely výzkumy a sběr zpětné vazby od skupin na ochranu soukromí a obhajobu práv.

Hlavní předností sítě Find My Device je schopnost najít ztracené zařízení i v případě, že je offline. Více než miliarda Android zařízení, ať už jde o chytrý telefon, nebo třeba o tablet, spolu komunikuje pomocí protokolu Bluetooth. Když tedy ztratíte telefon, služba bude schopná určit jeho polohu na základě propojení s ostatními Android zařízení v okolí. Právě z tohoto důvodu se v chystaném Androidu 15 změní fungování Bluetooth připojení.

google find my (1)

Zajímavou výhodu budou mít majitelé nejnovějších smartphonů od Googlu – uživatelé budou moct svůj ztracený Pixel 8 nebo jeho dražšího Pro sourozence nalézt i v případě, že bude vypnutý.

Od května bude síť Find My Device kompatibilní také s Bluetooth trackery od výrobců Chipolo a Pebblebee, později, avšak stále ještě letos, se k nim přidají produkty od firem Motorola, Jio a Eufy. Google vám tak umožní snadné sledování svých zavazadel nebo jiných osobních předmětů, které samy o sobě nevysílají signál.

eufy tagBluetooth tracker od Eufy

Vývojáři pochopitelně mysleli i na trend zneužívání Bluetooth trackerů ke sledování cizích osob. Abyste zůstali v bezpečí, síť Find My Device vám zašle upozornění v případě, že se s vámi bude ustavičně pohybovat tracker, který vám nepatří. Notifikace s cílem ochránit uživatele před stalkery budou zasílány i majitelům iPhonů.

Google má v plánu do sítě Find My Device integrovat i řadu dalších zařízení, například bezdrátová sluchátka od populárních výrobců Sony a JBL. Kdy přesně bude jejich sledování možné, nebylo specifikováno, ale prý se jejich majitelé dočkají už brzy.

V blogovém příspěvku Google upozornil také na možnsot využití sítě ke sledování společných předmětů s přáteli nebo rodinou. Prostřednictvím sítě Find My Device budete moct například monitorovat polohu klíčů od bytu jak vy, tak váš spolubydlící.

5._Share_accessories_with_friend.width-1000.format-webp_emfeN0x

K tomu, abyste mohli Find My Device použít ke sledování svého telefonu či tabletu, budete potřebovat Android 9 nebo novější. Je otázka, kdy se služba dostane k tuzemským spotřebitelům – Google sice oznámil plán na její rozšíření do dalších koutů světa, ale bližší informace k dispozici bohužel nemáme.

Co na Find My Device říkáte vy?

Zdroje: Google (1, 2), The Verge

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)