Google zažil masivní výpadek většiny služeb. Proč je Google Down?

Google Down výpadek služby hacker USA Cina

Google právě v tuto chvíli zažívá extrémní výpadek služeb po celém světe. Proč je Google Down můžeme jen spekulovat. Největší výpadek postihl východní část USA, ale nevyhnul se ani Evropě a stále sílí. Provedl Google nějaký nepovedený update, jedná se o hackerský útok, nebo snad o odvetu za nedávnou blokaci Čínské společnosti Huawei? Nevíme zdali se nejedná jen o jinou formu obchodní války USA vs Čína, ale načasování je více než podezřelé. Co je ale jisté, že výpadek se týká většiny Google služeb, které mnoho z nás používá každý den. Největší Google výpadek 2019 postihl východní část USA, ale nevyhnul se ani Evropě a stále sílí. Zaznamenali jste i vy výpadky Google služeb? Podělte se s námi v komentářích, jak na vás celá situace působí?

Aktualizace 3.6.2019 – Google na svých stránkách uvádí, že problém s výpadkem vyřešil pro klíčové částí svých systému a služeb. A především lokalitu v USA. Následně provede rozsáhlé šetření, aby zjistil příčinu a zamezil opakování podobné situace. Na serveru downdetector.com je ale vidět, že problém přetrvává a to v celosvětovém měřítku. Intenzita výpadků, již není tak velká, jako tomu bylo na přelomu z 2.6 na 3.62019.

Google official

The network congestion issue in eastern USA, affecting Google Cloud, G Suite, and YouTube has been resolved for all affected users as of 4:00pm US/Pacific. We will conduct an internal investigation of this issue and make appropriate improvements to our systems to help prevent or minimize future recurrence. We will provide a detailed report of this incident once we have completed our internal investigation. This detailed report will contain information regarding SLA credits.

Aktualizace 3.6.2019 – Po 24 hodinách od doby, kdy začala selhávat dostupnost většiny Google služeb, je to nejhorší zažehnáno. Ale jak ukazují data ze serveru downdetector.com, není zdaleka vyhráno. Výpadků je mnohonásobně méně, ale postižené oblasti na mapě, stále výrazně svítí. Celou situaci budeme i nadále sledovat a průběžně vás informovat. Držíme Google palce ať se vše podaří vyřešit.

Aktualizace 4.6.2019 – po dvou dnech od prvních výpadků se zdá, že Google celou situaci stabilizoval. Aktuálně sice k výpadkům dochází, ale spíše výjimečně a konečně tedy můžeme zase využívat všechny Google služby naplno. K tomu, proč docházelo k takto masivním výpadkům se Google oficiálně vyjádřil na Twittru. Mělo se jednat o update ve vyhledávacích algoritmech. To ale proč ovlivnil tolik služeb a na tak dlouhou dobu, Google zatím mlčí. Záleží tedy na každém, zdali se s tímto oficiálním vyjádřením smíří :).

Které Google služby nefungují a kde?

Již včera jsme mohli zaznamenat mírné výpadky “googlího” obchodu s aplikacemi. Google Play vypadl pouze na pár hodin a zdá se, že byl pouhou předzvěstí něčeho většího. S prvními výpadky jsme se v České republice mohli setkat 2.6 ve 20:30 místního času. Mnoho z nás Google služby využívá každý den a zcela bez nadsázky se dá říct, že velká většina se stala na Google doslova závislá. Nejvíce si tento fakt uvědomíme, když je Google Down (#googledown). Netýká se to ale jenom Google vyhledávače, který vás napadne jako první. Které státy a služby jsou tímto výpadkem postiženy nejvíce?

 • Google vyhledávání (Search)
 • Gmail
 • YouTube
 • Google Disk
 • Google Analytics
 • Kalendář Google

 

Globální výpadek se nevyhnul ani službám jako Google Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Weby, Skupiny, Hangouts, Hangouts Chat, Hangouts Meet, Sejf, Formuláře, Keep, Úkoly, Voice, Administrátorské konzoli, nebo celému G Suite,‎ které hodně využívá i naše redakce Svět Androida. Kde je Google Down a jaké země patří do největšího epicentra výpadku?

Výpadek ovlivnil více služeb než jsme si původně mysleli. Některé zdroje uvádějí, že by se to mohlo týkat tisíce služeb po celém světe. Stačí aby vaše aplikace, nebo služba byla propojena s některou z Google služeb, případně běžela na jejich serverech a máte na problém zaděláno. Je to neskutečné. Jedna z nejbezpečnějších a technologicky nejvyspělejších firem planety má globální problémy a ty razantně ovlivni mnoho dalších, jako jsou Wiki, Shopify, Instagram, Discord, Vimeo, Uber, Snapchat … Google se k celé situaci zatím vyjádřil jen na svém řídícím panelu, že k problémům dochází ve více oblastech “Google Compute Engine Incident #19003 – We are experiencing a multi-region issue with Google Compute Engine”.

Kde je Google Down (služby)?

 • USA
 • Rusko
 • Anglie
 • Německo
 • Švédsko
 • Austrálie
 • Japonsko

Výpadek Google služeb pociťujeme i v České republice a dalo by se říct, že zasáhl celou Evropu. Ať už je příčinou extrémního výpadku Google služeb cokoliv, doufáme že se jedná pouze o dočasnou záležitost a nejedná se o předzvěst nějakého většího konfliktu.

Co si o celé situaci myslíte vy?

Zdroj: vlastní, twitter.com, downdetector.com, status.cloud.google.com

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává komunikovat… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)