Google Disk: 5 tipů a triků, které byste měli znát #1

google disk tipy a triky

Nejsou to ještě ani dva roky, kdy jsem se rozhodl přejít z Dropboxu na Google Drive. Dropbox pro mne pomalu začínal být neatraktivní a neinovativní. Mobilní aplikace tehdy dlouho nepřinášela žádné velké vylepšení a s rostoucí úhlopříčkou mých telefonů mi začínalo vadit její provedení. Když jsem volil mezi různými variantami, čím dál více lidí mě tlačilo do cloudu od Googlu – Google Disk (Drive). Drobné zkušenosti jsem s ním měl, protože když už mi Google k mému účtu daroval kdysi nějaké místo zdarma, jako správný geek jsem to musel prubnout. Tehdy jsem ale neměl důvod k přechodu.

Začal jsem tedy Google Disk pomalu prohledávat a zkoumat jeho možnosti. Dnes jsem rád, že jsem přešel. Mobilní aplikace je parádně provedená, člověk se rychle a snadno zorientuje. Zpočátku jsem měl k dispozici oněch 15 GB zdarma. Téměř polovinu však zabíraly fotky z galerií Google+ a bývalé Picasy, takže po pár týdnech jsem na prostor celkem trpěl. Ano, mohl jsem k základnímu prozkoumání využít pár menších souborů, ale to bych testoval pod svou běžnou zátěž, protože v Dropboxu jsem měl svých 100 GB téměř plných. Rozhodl jsem se tedy zaplatit Googlu za pár giga a jeho službu prozkoumat do hloubky. Musím říct, že už po pár dnech od zakoupení balíku jsem začal objevovat dosud nepoznané. A rozhodl jsem se, že se s vámi o některé triky a tipy podělím v novém seriálu.

Google Drive
Google Drive

1. Hromadné úpravy dokumentů

Osobně neznám jinou službu, která by tuto funkci takto dobře uměla. Pokud potřebujete vypracovat dokument, tabulku nebo prezentaci a hodila by se vám pomoc někoho, kdo zrovna nemůže sedět vedle vás, není nic jednoduššího. Stačí daný soubor nasdílet svému kolegovi či kamarádovi a povolit mu práva úprav. Pak můžete v reálném čase pracovat spolu na jednom dokumentu. Aby byla práce přehledná, kurzor každého zúčastněného má jinou barvu. Nemusíte pak řešit ani ukládání takových dokumentů, protože se vše ukládá automaticky každých pár sekund po provedené změně.

Drive-hromadne_upravy

2. Chat při hromadných úpravách

Když už se s kolegy domluvíte na společné práci, ještě to nemusí znamenat okamžitou výhru. V průběhu tvorby vás mohou napadnout další nápady. A pokud zrovna nejste propojeni konferenčním hovorem, chat může přijít vhod. Chat bohužel není dostupný v mobilní aplikaci. Tam ho musí zastoupit například Hangouts nebo jiný IM.

3. Historie úprav

Pokud se vám nedejbože stane, že vám někdo z kolegů sdílený soubor znehodnotí, přinejmenším zjistíte čí to byla vina. Historie úprav vám práskne, kdo a v kolik hodin se souborem pracoval a jak jej změnil. Můžete tedy na dotyčného vlítnout a dát mu to napravit. Pozor však na fyzické tresty. Chápu, že při tvorbě velké firemní prezentace může její ztráta také zabolet, ale raději se nadechněte a dýchejte zhluboka.

Drive-historie_uprav

4. Veřejné sdílení dokumentů

Potřebujete něco sdílet veřejně? Sdílet fotku nebo dokument a přitom ho neposkytovat jiným serverům? Google Disk vám pomůže a vygeneruje odkaz, pomocí kterého můžete jakýkoli soubor v cloudu sdílet. Je jen na vás, komu a jak odkaz poskytnete. Sami si opět nastavíte práva, která určí, zda může být z odkazu jen prohlíženo nebo i upravováno.

Drive-sdileni

5. Vyhledávání

Pokud využíváte služby cloudu ve velkém měřítku, jistě budete mít hromadu souborů, které někdo sdílel s vámi. V takových případech máte tři základní možnosti. Buď můžete nějakou dobu scrollovat v seznamu souborů a hledat ten správný nebo můžete využít vyhledávání. První možností jak vyhledávat je podle pojmenování souboru. Ne vždy ale budete znát přesné pojmenování například fotografie, která může mít název např. DSC100845. Víte co je na ní zachyceno a že tam někde určitě bude. Také ale víte, kdo fotku fotil a tedy ji s vámi sdílel. Můžete ji tedy vyhledat podle jména nebo e-mailu osoby, která vám fotku nebo soubor sdílí. Není to rychlejší než hledat v seznamu?

Drive-hledani

V příštím díle seriálu se podíváme třeba na využití desktopového klienta, práci a sdílení s aplikacemi třetích stran, použití OCR a další vychytávky.

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod, třeba na Google Disk.

logo-mobile-master-04-360x131-360x131

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)