Google končí s Cardboard, papírové brýle jsou nyní open-source

papírové brýle google cardboard

Kombinace virtuální reality a mobilního telefonu byla ještě před několika lety považována za perspektivní vizi. Postupem času se však ukázalo, že se jednalo spíš o krok vedle. Nedávno přišly zprávy o ukončení vývoje soupravy pro VR ze stáje Samsungu. Nyní se přidává i Google. Ten v říjnu ukončil svou platformu Daydream. V průběhu uplynulého týdne oznámil také konec projektu Cardboard.

Cardboard
Cardboard

Cílem bylo vytvořit cenově dostupné VR brýle, které si může pořídit v podstatě každý. Google k tomuto účelu zveřejnil specifikaci a šablonu pro náhlavní soupravu Cardboard. Fyzickou podobu brýlí jste si mohli s trochou zručnosti, papírovou krabicí a dalšími součástkami vyrobit i sami doma. Zároveň tím dal příležitost i výrobcům třetích stran. Na trhu tak i dnes můžete tyto brýle pro virtuální realitu sehnat v podstatě za pár korun (kolem 200 Kč). Do náhlavní soupravy pak jen stačilo vložit telefon s podporovanou aplikací a mohli jste si užívat kouzlo 3D virtuálního světa.

Google CardBoard – virtuální realita za pár kaček

Google CardBoard - virtuální realita za pár kaček

Právě cenová dostupnost a jednoduchý princip fungování Cardboard vzbudil u uživatelů počáteční zájem. Všeobecné nadšení však po čase vyprchalo a Google usoudil, že nemá smysl, aby projekt nadále pokračoval. Aby původní snažení nepadlo vniveč, rozhodl se veřejně zpřístupnit také SDK. Celá platforma se tak nyní stala open-source a tvůrci se mohou i nadále věnovat vývoji aplikací, které tyto brýle pro virtuální realitu využívají.

Vidíte ještě budoucnost ve vývoji aplikací pro Cardboard?

Zdroj: Blog Google

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)