TOPlist

Google Asistent a čeština? Současný stav ukazují dvě videa

Google Asistent čeština video

Jak nejspíš dobře víte, hlasový pomocník Google Asistent je v našich končinách vděčným, ale současně dost kontroverzním tématem. Jde o technicky velmi šikovný nástroj, jehož praktické využití je ovšem v České republice doposud oficiálně limitováno tím, že není podporována čeština. Už jsme byli svědky několika náznaků, slibů i falešných nadějí, skutečný plošný průlom ale ještě nenastal. Skrze následující videa, která nám poskytli naši čtenáři, si můžeme zrekapitulovat současný stav kolem hlasového asistenta a hlasového vyhledávání, přikazování i asistování u Android telefonů s Google aplikací a Google Asistentem.

Google Assistant
Google Assistant

V redakční poště nám nejprve od čtenáře s přezdívkou Chaos přistálo video, které zachycuje nedávno koupený a spuštěný mobil Cubot King Kong. K překvapení majitele začal telefon po stisknutí  tlačítka Domů, které běžně spouští právě šikovného hlasového pomocníka, bez problémů reagovat na dotazy a příkazy v češtině. Záznam dává díky ovládání i animacím na první pohled naději, že se jedná o lokalizovaného Google Asistenta, ale není tomu tak. Jde jen o zjednodušené Hlasové vyhledávání, které je součástí běžné Google aplikace. A to si s češtinou a hlasovým zadáváním rozumí již delší dobu.

Google Hlasové vyhledávání v češtině od čtenáře Svět Androida (ukázka)

Google Hlasové vyhledávání v češtině od čtenáře Svět Androida (ukázka)

Rozumí si tedy Google Asistent a čeština?

U modernějších telefonů je zmíněná funkce dostupná například i z Google widgetu nebo z aplikace po stisknutí ikonky mikrofonu. Jak s tím souvisí Asistent? Ten má v nejnovějších Android mobilech (pokud si ho tam zapnete) také místo pod prostředním spodním tlačítkem, takže je možné jej s běžným Google vyhledáváním zaměnit. V případě Asistenta ale čeština dostupná skutečně oficiálně není (jak dokládá i níže přiložené vyjádření lokálního zastoupení firmy Google) a pokud na něj budete tímto jazykem mluvit, nebude vám rozumět. Ledaže…

Alžběta Houzarová Google Czechia & Slovakia

Velice rádi bychom Asistenta rozšířili do více zemí, na konkrétní termín pro Česko je však příliš brzy.

V dalším záznamu nám jiný čtenář ukazuje, že se dá Google Asistent s již funkčním Hlasovým vyhledáváním propojit tak, že dokonce funguje i známý příkaz „Ok, Google“ v kombinaci s českými příkazy a dotazy. Návod, jak se dá tato vazba vytvořit, najdete pod videem. Spojení způsobí, že můžete telefonu přes Google Asistenta zadávat hlasově úkoly bez toho, aniž byste ho museli brát do ruky. Nicméně tyto značně omezené úkoly jsou prováděny zase jen Hlasovým vyhledáváním z Google aplikace. To v praxi znamená, že můžete ledacos najít, vypočítat nebo dokonce zapnout i skladbu ze Spotify, ale na ovládání chytré domácnosti nebo přidávání věcí do kalendáře to nestačí. Je to jakýsi mezikrok, který nahradí až plnohodnotná čeština pro Asistenta.

Google asistent v češtině

Google asistent v češtině

OK, Google… rozuměj mi alespoň trochu

  1. Odstraňte aktualizace aplikace Google. Běžte do Nastavení, v nabídce aplikací otevřete Google, na její kartě klikněte na tři tečky vpravo nahoře a vyberte Odinstalovat aktualizace.
  2. Nastavte v aplikaci češtinu a druhý jazyk, kterému Asistent rozumí. Otevřete aplikaci Google, vejděte přes tři tečky vpravo dole do Nastavení, otevřete Hlasové vyhledávání a u jazyků vyberte dlouhým stisknutím češtinu a krátkým třeba angličtinu.
  3. Aktualizujte zpět Google aplikaci. Běžte do Obchodu Play a spusťte aktualizaci Google aplikace na běžnou nejnovější verzi.
  4. Otevírejte a zkoušejte Google Asistenta. Při prvních otevřeních nástroje bude vyskakovat nabídka s výběrem podporovaných jazyků, kterou můžete několikrát ignorovat a ona následně zmizí. Pokud se vše podařilo (někdy je to bohužel o náhodě a zatím nevysvětlených vazbách), měl by Asistent rozumět i českým příkazům.

Fakt, že hlasový pomocník od Googlu nezvládá naši mateřštinu, bohužel úzce souvisí i s faktem, že u nás americký gigant nemá ani oficiální obchod. Jsme malá země s malým prodejním potenciálem a takový region samozřejmě neleží na špici oblastí, ve kterých se bude plná lokalizace a podpora zavádět v prvních vlnách. Jen málokdy se stane, že jsme mezi zeměmi, které mají příležitost nějakou novinku exkluzivně vyzkoušet. V případě Asistenta, který navíc vystrnadil poměrně funkční Google Now, jsou tuzemští uživatelé a fanoušci oprávněně rozmrzelí.

Kdy myslíte, že bude čeština v Asistentovi?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)