TOPlist

ARCore je budoucnost v rozšířené realitě. Neuvěříte, co váš telefon umí už dnes (reálné ukázky)

google arcore rozsirena realita

Platforma pro rozšířenou realitu Google ARCore už je dostupná na velké množství Android telefonů. Nabízí výlet do minulosti, luxusní auta ve vašem obýváku, ale i třeba přesný metr v mobilu. Rozhodli jsme se tak na ARCore podívat blíže a zjistit, co vše už umí rozšířená realita na Androidu.

Rozšířená realita již není Sci-Fi: Stačí vám telefon a aplikace ARCore

Rozšířená realita není ani zdaleka nový pojem. V poslední době se s ním ale setkáváme čím dál tím více. A to z toho důvodu, že jde o jednu z možných cest, kam se budou ubírat technologie. O největší rozmach rozšířené reality se v posledních letech postaralo herní studio Niantic. Nejprve jen s hrou Ingress, dva roky zpět pak přišel hit s názvem Pokémon GO. Díky této hře si desítky milionů lidí poprvé vyzkoušelo mobilní rozšířenou realitu. V té době ještě tu zcela základní, která fungovala jen s pomocí fotoaparátu a bez platformy Google ARCore, případně ARKit u iOS zařízení. (Nedávno již byl i Pokémon Go aktualizován o podporu ARCore).

Google si s rozšířenou realitou zahrával už mnohem dříve před vydáním Pokémonů. Někteří si ještě určitě vzpomenou na Google Tango. Tedy speciální projekt rozšířené reality, který k fungování potřeboval speciální senzory a snímače. To byla jeho největší překážka. Ve výsledku se tak objevil pouze na dvou telefonech. Během minulého roku jsme se na jeden telefon s touto technologií podívali blíže. V článku o Tango jsme mimo jiné napsali “V momentální podobě je ale Tango spíše taková hračička na několik desítek minut, nebo jako věc, se kterou můžete ohromit svou návštěvu. Na nějaké „užitečnější“ použití je však stále brzy a zatím si na něj musíme počkat”.

google tango na telefonech K fungování Google Tango bylo potřeba několik speciálních senzorů

A tento popisek ještě donedávna platil i pro Google ARCore, což je hlavní platforma pro rozšířenou realitu, která vznikla na základech Google Tango. Hlavní rozdíl je v tom, že již nejsou potřeba speciální senzory, jako na obrázku výše. Stačí pouze klasický fotoaparát a o zbytek se postará software. S tím, jak se ale vývojáři učí s novou platformou pracovat a také tím, že se rozšiřuje podpora pro další a další telefony, tak začínají již vznikat hodně povedené aplikace i hry.

Jaké telefony podporují rozšířenou realitou Google ARCore?

Jak už jsme psali výše, rozšířená realita Google ARCore se rozšiřuje poměrně rychle. V době psaní článku je dostupná již na 77 Android zařízení. Pravidelně aktualizovaný seznam podporovaných zařízení naleznete na stránkách Googlu (ZDE). Telefony na seznamu musí nejprve projít certifikací Googlu, poté jsou zařazeny na seznam. Obecně je ale potřeba minimálně zařízení, které má Android 7 Nougat. Výhoda je v tom, že nejsou potřeba vlajkové modely a rozšířená realita funguje i na levnějších telefonech střední třídy. Pokud ji váš telefon podporuje, můžete si stáhnout aplikaci z Google Play zdarma.

Google Play Services for AR
Google Play Services for AR

A v čem se teda Google ARCore tak liší od klasické rozšířené reality, o kterou se vývojáři v telefonech pokoušejí již dlouhé roky? Využívají se tří klíčové technologie, které platformu ARCore posunují na jinou úroveň:

  • ARCore dokáže sledovat pohyb v reálném světě a díky tomu dokáže rozlišit to, kde se v reálném světě telefon nachází a případně nacházel
  • Dokáže detekovat velikost a vzdálenost objektů, ať už jde o klasickou zem, nebo třeba konferenční stolek
  • V neposlední řadě dokáže lépe odhadovat světelné podmínky prostředí a upravit podle něj fungování rozšířené reality

Introducing ARCore

Introducing ARCore

Před použitím rozšířené reality si můžete všimnout jedné věci. Vždy musíte různě hýbat s telefonem a zaměřovat okolí. Díky tomuhle skenování si ARCore vytvoří jednoduchý „vlastní svět“, který je založen na objektech a překážkách v tom reálném. Při pohybu telefonu si zapamatuje okolí a do něj pak vkládá virtuální objekty, které vidíte na displeji telefonu. To je jeden z hlavních důvodů, proč objekty v ARCore zůstávají na svém místě, i když už míříte s telefonem například na druhý konec místnosti. Když do pokoje umístíte nějaký objekt, rovnou se vypočítá jeho poloha a vzdálenost od jiných objektů v pokoji, díky tomu tak neustále ARCore ví, kde se přesně nachází objekt.

Nejzajímavější ARCore aplikace

O některých z těchto aplikací už jsme informovali v samostatném článku či zprávě. Nicméně i tak stojí za připomenutí, protože leckdy dokáží překvapit tím, co umí a můžou se skutečně hodit k využití v reálném životě. Můžou také sloužit k ohromení vaši návštěvy či přátel.

Google Measure

Nejedná se o nic jiného, než virtuální metr, který funguje překvapivě dobře a přesně. Funguje to tak, že na displeje klepnete tam, kde chcete začít měření a následně jen táhnete telefonem. Jak jsme psali výše, Google ARCore dokáže rozeznat i objekty, čehož Measure také využívá. Jednotlivé objekty můžete zachytit a změřit si je tak rychleji od strany ke straně. Výsledky měření se dají exportovat do nákresu. Samozřejmě dům bychom podle této aplikace nestavěli, nicméně pokud potřebujete něco měřit a nepotřebujete přesnost na desetiny, tak vám aplikace Measure poslouží více než dobře.

Measure – quick, everyday measurements

Measure - quick, everyday measurements

Measure
Measure

IKEA Place

Jedno z velkých odvětví, kde využít rozšířenou realitu, je právě v obchodech. IKEA je jedna z prvních společností, která přišla s podporou Google ARCore. Nečekaně se jedná o možnost umístit si virtuální nábytek do pokoje. Můžete si tak rovnou zjistit, jak bude vypadat kus nábytku u vás doma. Vzhledem k tomu, že ARCore počítá s reálnými údaji, můžete si zobrazit i přesnou velikost nábytku. Zároveň si jej ale můžete hodně zvětšit a podívat se tak i na detaily, které například v katalogu neuvidíte a zároveň se na nábytek podívat ze všech stran. Pokud vás aplikace více zajímá, doporučujeme naši recenzi IKEA Place.

Play Store Walkthrough.

Play Store Walkthrough.

Porsche Mission E

Rozšířená realita může být i zajímavou formou marketingu, jako je tomu třeba u Porsche a konceptu Misson E. Díky této aplikaci si můžete důkladně prohlédnout všechny detaily tohoto vozu pěkně zblízka, a to dokonce v reálné velikosti. Proč ale tuto aplikaci zařazujeme do seznamu je režim řízení. V podstatě jen lusknutím prstu se auto promění na dálkové ovládání a pomocí telefonu s ním můžete jezdit po vaší domácnosti. V budoucnosti si tohle dokážeme představit jako multiplayerovou hru, kdy si v reálném světě vytvoříte dráhu a pomocí aut budete s přáteli závodit na obrazovkách telefonů.

Drive Porsche Mission E App | How To Drive Porsche Mission E | Augmented Reality Android App

Drive Porsche Mission E App | How To Drive Porsche Mission E | Augmented Reality Android App

Porsche Mission E
Porsche Mission E

Civilisations AR

Poslední dnešní představenou aplikací je Civilisations AR, která vám z vašeho telefonu vytvoří přenosné muzeum do kapsy. Díky ní se můžete podívat z blízkosti na různé artefakty z historie jako jsou třeba mumie z Egypta. Každý artefakt je doplněn o povídání (pouze v angličtině), interaktivní prvky a nechybí i možnost zobrazení v reálné velikosti. Tato aplikace opět naznačuje, jak by se rozšířená realita mohla v budoucnosti využívat například při učení.

BBC Civilisations AR Preview | Nexus Studios

BBC Civilisations AR Preview | Nexus Studios

Civilisations AR
Civilisations AR

Těšíte se na budoucnost rozšířené reality?

Zdroje: developers.google.com, androidguys.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)