Google ve stopách Applu: Převezme úplnou kontrolu nad Nexusy?

Nexus 6P a Nexus 5X

V počátku smartphone určený komunitě nadšenců, posléze telefon nabušený specifikacemi za fantastickou cenu a nyní high-endová špička hardwarem a bohužel i cenou. I tak by se dal shrnout vývoj bohaté řady Nexus. Stejně jako výměna strategií provázela rodinu i výměna všech možných výrobců, přičemž nejvíce slávy si pro sebe ukořistilo LG. Každý rok se ptáme: Kdo vyrobí letošní Nexus(y)? Podle všeho to vypadá, že Google se chystá jít ve stopách Applu a udělat z Nexusů jen a pouze vlastní projekt. Dočkáme se už příští rok?

HTC u zrodu i u konce?

Prozatím bylo vyrobeno 13 zařízení nesoucí označení Nexus, telefonů byla lehká převaha – Google nás v průběhu pěti let počastoval hned 7 zajímavými kousky ve spolupráci s celkem pěti výrobci. Na smartphonech Nexus se vystřídaly HTC, Samsung, LG, Motorola a Huawei. Ačkoli ve vysoké konkurenci HTC loňský a letošní rok tápe a snaží se udržet přízeň fanoušků, za dob prvních verzí operačního systému Android tomu bylo zcela jinak – svědčí o tom i fakt, že Google svěřil výrobu vůbec prvního Nexusu do jeho rukou.

nexus one

7 smartphonů Nexus a jejich výrobci:

Google chce rozhodovat o všem

Další vývojovou větev vidí Google jasně – chce se postavit Applu jako rovným s rovným. Co to znamená pro výrobce a spotřebitele? Podle zdrojů bude výroba letošních novinek v rukou HTC – a mohlo by být také vůbec poslední společností, která se bude na výrobě Nexusů podílet.

Výroba na bedrech Googlu?

Od příštího roku by totiž Google chtěl nést celkovou výrobu na svých bedrech s vizí stát se přímým konkurentem Applu. Ačkoli se slova mohou zdát přitažená za vlasy, Google už nyní dává výrobcům najevo, kdo je pánem Nexusů – Huawei se nechal slyšet, že jeho zásahy do výroby zařízení Nexus 6P byly zcela minimální. Google se postaral téměř o vše a v podstatě využil pouze výrobní linku.

Nexus 6P - horní reproduktor

Budoucnost nejistá

Dalším přípravným krokem je snaha prodávat smartphony a tablety pouze prostřednictvím Obchodu Play – to byla loňský rok velká rána pro americký trh, kde je mnohem běžnější financování telefonu skrze operátora. Google chce být zkrátka samostatnou jednotkou a to se mu také daří – nezbývá než doufat, že Google ví co dělá a brzy nás čekají ještě zajímavější a troufalejší zařízení.

Zdroje: AP, AA, Android Police, TA, XDA.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)