Taky vás štve nový Gmail widget? Takto vrátíte ten starý

Gmail starý widget návod

Aktuálně nejnovější plná verze systému Android s pořadovým číslem 12 přinesla do telefonů a tabletů designový styl Material You, který v případě mnoha prvků od základu překopal vzhled, na který jsme byli roky zvyklí. Změny se dotkly nejen základního systémového prostředí či hlavních oken aplikací, ale také widgetů na plochu. Příkladem jsou Google aplikace, které se snaží být vzorem pro modernizaci. Ale řekněme si upřímně, že v mnoha případech se užitečnost nového vzhledu hledá dost obtížně. Kupříkladu starý widget pro Gmail byl v očích velké spousty uživatelů nejen hezčí, ale také o dost užitečnější. V tomto krátkém návodu zjistíte, jak ho získat zpět.

Gmail
Gmail

Jak nastavit starý widget pro Gmail?

“Ta nová podoba widgetu je strašná. Vypadá divně, je na něm mnohem méně informací, snaží se mi vnutit nějaké barvy a toho nevyužitého místa. Dokud to neopraví, zůstávám u starší verze Gmailu,” stěžuje si jeden z mnoha uživatelů na novou podobu nástroje podléhajícího Material You. Slova o ponechání starší verze přesně vystihují, jak je možné vrátit starý widget zpět. Jeho podoba závisí na verzi aplikace, takže stačí najít jednu ze starších, které se modernizace ještě nedotkla.

1) Odinstalujte aktualizace aplikace Gmail

V systémovém správci aplikací je běžně možné odinstalovat aktualizace konkrétní aplikace. To způsobí, že aplikace v telefonu či tabletu stále existuje, ale pouze ve své původní verzi, ve které byla do zařízení poprvé nainstalována.

  1. Otevřete správce aplikací (položka se liší dle značky telefonu)
  2. Najděte a otevřete Gmail
  3. Klepněte na možnost Odinstalovat aktualizace

2) Nainstalujte vhodnou verzi aplikace Gmail

I když je starý widget už v toto chvíli zpět, je vhodné mít co nejnovější verzi aplikace kvůli jiným funkcím či zabezpečení. Nový widget designovaný podle Material You přišel někde kolem verze 2021.10.30.xxx, takže stačí v alternativních databázích sehnat verzi s o něco nižší hodnotou.

  1. Běžte například na APKMirror a vyhledejte Gmail
  2. Najděte odpovídající verzi, například námi ověřenou 2021.10.17.408413155 (přímý odkaz ke stažení)
  3. Aplikaci stáhněte a nainstalujte (přesný postup najdete v obrázcích

3) Vypněte automatické aktualizace aplikace Gmail

Aby se aplikace hned nevrátila k nejnovější verzi, je potřeba jí zakázat automatické aktualizace skrze Obchod Google Play. Dá se to provést cíleně u jedné aplikace a není tedy nutné odříznout všechny ostatní.

  1. Otevřete Obchod Google Play a běžte na kartu aplikace Gmail (můžete jít i přes svůj profil)
  2. Klepněte v pravém horním rohu na menu se třemi tečkami
  3. Zrušte zaškrtnutí možnosti Automatické aktualizace

Pokud se vše podařilo, měli byste mít v zařízení jednu z nejnovějších verzí Gmailu, která ještě nemá nový widget. V tuto chvíli vůbec není jasné, zda Google hlasité volání uživatelů po starém vzhledu vyslyší. Uvedené řešení tohoto problému není optimální, ale funguje.

Taky upřednostňujete starý widget Gmailu?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)