TOPlist

Geocaching na Androidu – 2. díl: hledání keší z mobilu a příprava výletu na počítači

gc_ico

V předchozím díle jsme si prošli registraci na serveru Geocaching.com a ukázali si nastavení aplikace c:geo. Dnes se podíváme na to, jak si můžete připravit kačerský výlet z počítače, nebo jak najít keše v okolí z mobilu.

Hledáme keše z mobilu

Nejprve si ukážeme tu nejrychlejší variantu – hledání okolních keší bez předchozí přípravy, v terénu, přímo z telefonu. Asi není nutné zdůrazňovat, že pro správné určení polohy musíte mít povolené používání GPS (případně i další zdroje polohy, protože jde o co možná největší přesnost). To provedete v [Menu]-Nastavení-Služby určování polohy, kde aktivujete přinejmenším Satelity GPS.

Přejděte do systémového nastavení Přejděte do systémového nastavení

Pokračujte do sekce Služby určování polohy Pokračujte do sekce Služby určování polohy

Povolte Satelity GPS Povolte Satelity GPS

Nejrychlejší nalezení keší v okolí je přes ikonu Aktivní mapa (první řádek, první ikona).

Nejrychlejší nalezení keší v okolí je přes ikonu Aktivní mapa Nejrychlejší nalezení keší v okolí je přes ikonu Aktivní mapa

Při prvním spuštění se nejprve zobrazí upozornění, že souřadnice keší nemusí být stoprocentně přesné, a že ty, jejichž poloha není zobrazena zcela přesně, jsou zobrazeny v oranžovém kroužku. Přesnou polohu keše v mapě získáte buď otevřením detailů, nebo jejím uložením pro offline použití.

Souřadnice keší nemusí být stoprocentně přesné Souřadnice keší nemusí být stoprocentně přesné

Na tomto místě je také vhodné podotknout, že zejména na pomalejším připojení může načtení mapy s keškami trvat poměrně dlouho. Rychlost načítání závisí také na tom, jak rozsáhlou oblast hodláte zobrazit.

Keše, jejichž poloha není zobrazena přesně, jsou v oranžovém kroužku Keše, jejichž poloha není zobrazena přesně, jsou v oranžovém kroužku

Přes nabídku [Menu]-Vybrat typ mapy můžete měnit použité mapové podklady. Na výběr je mezi podklady Google a OpenStreetMap (OSM) v několika režimech. Pro základní navigaci asi nejlépe poslouží standardní mapy od Googlu – proti OSM mají, přinejmenším na našem území, lepší pokrytí. V praxi ale také využijete satelitní mapy, ze kterých lépe vyčtete informace o místě uložení keše (např. je-li keš v lese, pod lavičkou, ve stromech, ….).

Přes Menu-Vybrat typ mapy můžete měnit použité mapové podklady. Přes Menu-Vybrat typ mapy můžete měnit použité mapové podklady.

Na výběr je mezi podklady Google a OpenStreetMap v několika režimech Na výběr je mezi podklady Google a OpenStreetMap v několika režimech

Tradiční mapové podklady Google Tradiční mapové podklady Google

Kešky v satelitních podkladech. Kešky v satelitních podkladech.

Máme tedy mapu s okolními kešemi. Ikona zobrazuje typ keše (zelená krabička označuje tradiční keše, modrá s otazníkem tzv. „mysterky“ a oranžová „multi keše“; více si o typech keší povíme příští týden). Když tapnete na některou z ikonek, zobrazí se plovoucí okno se základními informacemi.

  • Typ: typ keše a její velikost (o obou parametrech si něco povíme dále).
Typ keše a její velikost Typ keše a její velikost

  • GC kód: jedinečný kód, pod kterým je tato keš oficiálně registrována na webu Geocaching.com.
GC kód GC kód

  • Vzdálenost: vzdálenost od keše vzdušnou čarou v metrech.
Vzdálenost od keše vzdušnou čarou v metrech Vzdálenost od keše vzdušnou čarou v metrech

  • Obtížnost: obtížnost nalezení keše (resp. „kvalita maskování“) na stupnici od 1 (nejlehčí) do 5 (nejtěžší).
Obtížnost nalezení keše Obtížnost nalezení keše

  • Terén: náročnost přístupu ke keši na stupnici od 1 (terén bez překážek) do 5 (budete potřebovat horolezeckou či jinou obdobnou výbavu).
Náročnost přístupu ke keši Náročnost přístupu ke keši

  • Hodnocení: hodnocení keše udělené uživateli na serveru GCVote.
Hodnocení keše udělené uživateli na serveru GCVote. Hodnocení keše udělené uživateli na serveru GCVote.

  • Favorite: počet kladných hodnocení na serveru Geocaching.com.
Počet kladných hodnocení na serveru Geocaching.com Počet kladných hodnocení na serveru Geocaching.com

V horní liště plovoucího okna je vedle názvu keše tlačítko pro spuštění kompasu, respektive aplikace, kterou jste si nastavili jako preferovaný navigační nástroj. Když na toto tlačítko klepnete, zobrazí se (po zafixování GPS polohy) vzdálenost a směr ke keši.

Tlačítko pro spuštění kompasu. Tlačítko pro spuštění kompasu.

Kompas ukazuje vzdálenost a směr ke keši Kompas ukazuje vzdálenost a směr ke keši

Tlačítkem Uložit v dolní liště okna keš uložíte do paměti telefonu. V takovém případě ji budete moci zobrazit a navigovat na ni i bez připojení k Internetu.

Tlačítkem Uložit v dolní liště okna keš uložíte do paměti telefonu. Tlačítkem Uložit v dolní liště okna keš uložíte do paměti telefonu.

Konečně tlačítko více detailů zobrazí další informace o zvolené keši.

Tlačítko více detailů zobrazí další informace o zvolené keši. Tlačítko více detailů zobrazí další informace o zvolené keši.

Detailní informace o zvolené keši. Detailní informace o zvolené keši.

V tomto režimu jsou u každé keše zobrazeny ještě maličké upřesňující ikony, podle kterých například poznáte, zda je možné se ke keši dostat na kole či invalidním vozíku, jestli je možné keš odlovit v noci či v zimě, potenciální nebezpečí a další důležité informace. Přehled všech ikonek se stručným vysvětlením najdete na oficiální stránce. Tapnutím do oblasti s ikonami můžete přepínat mezi grafickým a slovním vyjádřením, které je ovšem dostupné pouze v angličtině.

Informační ikony Informační ikony

Slovní vyjádření významu ikon Slovní vyjádření významu ikon

Stupně obtížnosti nalezení keše

Groundspeak oficiálně definuje obtížnosti nalezení keše takto:

 • Stupeň 1: snadná – lze ji nalézt pohledem, nebo během několika minut hledání.
 • Stupeň 2: průměrná – mělo by ji být možné najít za méně než 30 minut hledání.
 • Stupeň 3: náročná – bude obtížněji nalezitelná i pro zkušeného kačera. Nalezení může trvat třeba i celé odpoledne.
 • Stupeň 4: obtížná – je skutečnou výzvou i pro zkušené kačery. K nálezu může vyžadovat zvláštní dovednosti nebo znalosti, nebo důkladnou přípravu. Její nalezení může vyžadovat i několik dní.
 • Stupeň 5: extrémní – může vyžadovat specializované znalosti nebo dovednosti k nalezení a/nebo otevření keše.

Stupně obtížnosti terénu

 • Stupeň 1: přístupná i pro zdravotně postižené – terén je pravděpodobně rovný, obvykle zpevněný a pěšky byste neměli jít dále než půl míle (cca 800 metrů).
 • Stupeň 2: vhodná pro malé děti – v terénu jsou značené stezky, nejsou v něm žádné strmé srázy nebo prudká stoupání. Pěšky byste měli jít maximálně dvě míle (3,2 km).
 • Stupeň 3: nevhodná pro malé děti – dospělý člověk nebo odrostlejší dítě by měli tento terén zvládnout – samozřejmě závisí na fyzické kondici. Patrně půjdete mimo oficiální cesty, měli byste počítat s převýšením a možná i s procházkou delší než dvě míle (3,2 km).
 • Stupeň 4: pouze pro zkušené outdoorové nadšence – počítejte s náročným terénem, převýšeními, k jejichž překonání možná budete potřebovat ruce, nebo s více než 16km výletem. Může vyžadovat přenocování.
 • Stupeň 5: extrémně náročný terén – k získání keše budete potřebovat speciální vybavení (může se jednat o horolezeckou či potápěčskou výbavu, vozidlo schopné projet náročný terén apod.). Na „pětky“ se v žádném případě nevydávejte sami!

Více informací o keši

V podrobnostech o keši najdete, kromě již zmíněných informací, které se zobrazí v plovoucím okně, dále ještě přezdívku zakladatele, datum založení keše a její GPS polohu.

Přezdívka zakladatele keše Přezdívka zakladatele keše

Datum založení keše Datum založení keše

GPS souřadnice keše GPS souřadnice keše

V podrobnostech se posunem do stran dostanete k dalším detailům:

  • Na první obrazovce vlevo jsou body trasy, neboli waypointy. Typicky jde například o parkoviště, nebo důležitý orientační bod. Někdy zakladatel keše využívá waypointy k upozornění na zajímavá místa v okolí.
V sekci Waypointy najdete místa vhodná k zaparkování a/nebo zajímavá místa v okolí V sekci Waypointy najdete místa vhodná k zaparkování a/nebo zajímavá místa v okolí

  • Na první obrazovce vpravo je Popis, tedy listing. Zde se obvykle dozvíte, z jakého důvodu je keš právě na daném místě, případně i nějaké podrobnosti – například kudy se k ní nejrychleji dostanete, a kam naopak nemáte chodit. V části Nápověda je takzvaný hint – více či méně rafinovaný popisek, jak dotyčnou kešku najít. Protože mnozí kačeři hledají kešky bez nápověd, je ve výchozím stavu text hintu zašifrovaný. Dešifrování je ale poměrně jednoduché: stačí tapnout na text.

Podrobnosti o keši. Všimněte si zašifrovaného hintu/nápovědy Podrobnosti o keši. Všimněte si zašifrovaného hintu/nápovědy

Po tapnutí se hint/nápověda dešifruje Po tapnutí se hint/nápověda dešifruje

 • Druhá obrazovka vpravo je Logbook, tedy něco jako „kniha návštěv“. Můžete si zde přečíst, jak se dařilo nalezení keše ostatním. Určitě doporučuji této sekci věnovat pozornost – můžete si tak ušetřit zbytečnou cestu! Pokud totiž keš někdo zcizí, nebo poškodí, obvykle to můžete zjistit právě zde – ze zápisů ostatních kačerů.
V logbooku najdete zápisky ostatních nálezců. Mohou vám ušetřit čas a námahu. V logbooku najdete zápisky ostatních nálezců. Mohou vám ušetřit čas a námahu.

Také v této nabídce je v horní liště ikona pro rychlé spuštění kompasu (resp. „preferovaného navigačního prostředku“), který by vás měl dovést ke keši, dole pak najdete tlačítka Obnovit, které znovu načte informace z webu, a Uložit pro uložení keše do telefonu pro offline použití.

Ikona pro rychlé spuštění kompasu Ikona pro rychlé spuštění kompasu

Tlačítko Obnovit znovu načte informace z webu Tlačítko Obnovit znovu načte informace z webu

Tlačítko Uložit pro uložení keše do telefonu pro offline použití. Tlačítko Uložit pro uložení keše do telefonu pro offline použití.

Další možnosti vyhledání keší z mobilu

Vyhledávání okolních keší z mapy je, dle mého mínění, nejjednodušší, protože můžete jedním pohledem zjistit nejen přibližnou vzdálenost, ale také směr a možné cesty k cíli. Jsou tu ale i další možnosti. Na úvodní obrazovce c:geo je jako prostřední ikona v první řadě Nejbližší.

Na úvodní obrazovce c:geo - prostřední ikona v první řadě Nejbližší. Na úvodní obrazovce c:geo – prostřední ikona v první řadě Nejbližší.

Když na ni tapnete, zobrazí se seznam keší, seřazený vzestupně od nejbližší po vzdálenější (přes nabídku [Menu]-Třídit ho ale můžete seřadit podle řady jiných kritérií – např. podle počtu nálezů, terénu, velikosti, hodnocení, obtížnosti apod.).

Seznam nejbližších keší Seznam nejbližších keší

Seznam můžete seřadit podle kritéria Seznam můžete seřadit podle kritéria

V horní liště tentokrát není kompas, ale odkaz na mapu.

V horní liště tentokrát není kompas, ale odkaz na mapu. V horní liště tentokrát není kompas, ale odkaz na mapu.

Nejbližší keše si můžete nechat zobrazit na mapě Nejbližší keše si můžete nechat zobrazit na mapě

Jednotlivé položky seznamu obsahují užitečné údaje:

  • Ikona označuje typ keše, za ní následuje název. Jestliže je název přeškrtnutý, keš je dočasně „mimo provoz“ (majitel ji označil jako zrušenou či dočasně zrušenou/pozastavenou) a nemá tedy smysl se ji pokoušet hledat.

Ikona označuje typ keše, za ní následuje název. Ikona označuje typ keše, za ní následuje název.

Jestliže je název přeškrtnutý, je keš dočasně mimo provoz Jestliže je název přeškrtnutý, je keš dočasně mimo provoz

  • Pod ní je již zmiňovaný GC kód.
Jedinečný GC kód Jedinečný GC kód

  • Ve druhém sloupci je vzdálenost a směr.
Vzdálenost a směr Vzdálenost a směr

  • Poslední sloupec ukazuje hned dva typy hodnocení – číslo zobrazuje, kolikrát označili uživatelé webu Geocaching.com jako oblíbenou, barva pak značí hodnocení na nezávislém serveru GCVote (šedá = nehodnoceno, červená = 0 až 2, hnědá = 2 až 4 a zelená = 4 až 5).
Hodnocení keše na GCVote a Geocaching.com Hodnocení keše na GCVote a Geocaching.com

Tapnutím na položku seznamu se dostanete k již probíraným podrobnostem o dané keši.

Tím jsme si probrali dva základní způsoby, jak v terénu z telefonu najdete keše, které můžete odlovit. Stručně se ještě podívejme, jak si můžete naplánovat výlet v teple domova a jak vyrazit do terénu třeba i bez přístupu k Internetu.

Jak si připravit „kačerský“ výlet

V telefonu můžete použít tlačítko Hledání (druhá řada vlevo) a zde vyhledávat keše podle souřadnic, adresy, GC kódu, klíčového slova a několika dalších parametrů.

Ikona pro vyhledávání Ikona pro vyhledávání

Hledat můžete podle souřadnic, adresy, GC kódu, .... Hledat můžete podle souřadnic, adresy, GC kódu, ….

...dále je možné hledat dle klíčového slova, nálezce, vlastníka, či trackable …dále je možné hledat dle klíčového slova, nálezce, vlastníka, či trackable

Řekněme, že si budete chtít udělat výlet na pražské Václavské náměstí, ale nechcete plýtvat datový limit na stahování informací o keškách, případně vůbec nemáte aktivovaná mobilní data.

Klepněte tedy na tlačítko Hledání.

V sekci Adresa zadejte Václavské náměstí, Praha a stiskněte tlačítko Hledat podle adresy.

Zadali jsme adresu Zadali jsme adresu

c:geo vám nabídne seznam možných lokalit – v tomto případě tedy jednu konkrétní, a po výběru zobrazí již dobře známý seznam keší, které jsou nejblíže zadanému místu.

c:geo adresu našlo, takže ji potvrdíme c:geo adresu našlo, takže ji potvrdíme

Pak stačí otevřít ty keše, které chcete zkusit najít, a stisknout v podrobnostech tlačítko Uložit.

A zde máme seznam keší na pražském Václavském náměstí A zde máme seznam keší na pražském Václavském náměstí

Všechny takto (a samozřejmě i z jiných sekcí) uložené keše poté najdete v seznamu pod tlačítkem Uložené (první řádek vpravo). Výhodou je, že tento seznam je – na rozdíl od aktivní mapy a nejbližších keší – dostupný i bez připojení k Internetu.

Uložené keše najdete v seznamu pod tlačítkem Uložené (první řádek vpravo) Uložené keše najdete v seznamu pod tlačítkem Uložené (první řádek vpravo)

Seznam uložených keší Seznam uložených keší

Plánujeme z počítače

Druhou, o něco pohodlnější, možností, je vyhledávání keší na webu. Přihlásíte se tedy na stránky Geocaching.com, a hned na úvodní stránce je připraveno vyhledávácí políčko Browse. Do něj můžete zadat adresu, nebo zeměpisnou polohu místa, v jehož okolí chcete vyrazit na lov.

Sem můžete zadat adresu, nebo zeměpisnou polohu Sem můžete zadat adresu, nebo zeměpisnou polohu

Můžete také zkusit odkaz Find My Location, který se pokusí určit vaši polohu podle poskytovatele Internetu. To ale nedoporučujeme, protože pokud je váš poskytovatel (respektive adresní rozsah jeho sítě) registrován v sousedním či úplně cizím městě, hledal by Geocaching.com kešky tam.

Jako výsledek dostanete tabulku, seřazenou podle vzdálenosti od zadaného místa. Z této stránky můžete vyčíst vzdálenost od zadaného místa, počet kladných hodnocení, typ keše, název, velikost, obtížnost nalezení a obtížnost terénu, datum uložení a kdy byla keš naposledy nalezena.

Výsledky vyhledávání Výsledky vyhledávání

Podobně, jako v aplikaci c:geo, se po kliknutí dostanete k dalším podrobnostem – tedy informaci o přesné poloze, popisku autora, galerii fotek pořízených nálezci, a předchozím zápisům o nálezech.

Podrobnosti o vybrané keši Podrobnosti o vybrané keši

Pokud vás keš zaujme, bude pro vás důležitý kód v pravém horním rohu. Ten zadáte do vyhledávání v aplikaci c:geo a keš si uložíte.

Ikona pro vyhledávání Ikona pro vyhledávání

Zadáte GC kód keše Zadáte GC kód keše

Keš si uložíte pro použití offline Keš si uložíte pro použití offline

Existují ještě další možnosti, jak jednodušeji dostat keš z prohlížeče do telefonu – například pro uživatele oficiální aplikace tu je možnost poslat si keš přímo do telefonu přes tlačítko Send to My Phone. Platící uživatelé pak mohou používat export do souboru GPX, který umí c:geo zpracovat. Nejlepší vychytávkou je ale rozšíření prohlížeče Send 2 c:geo, které přidá k existujícím tlačítkům ještě jedno, přes které snadno odešlete informace o keši do svého telefonu aplikaci c:geo. Protože je ale instalace a konfigurace tohoto doplňku trošku obtížnější, necháme si ji do některého z případných příštích dílů.

Pokud tedy máte keše uložené a/nebo budete využívat možnost nalezení okolních keší z mapy či seznamu, můžete vyrazit do terénu!

Zde druhý díl ukončíme. Za týden se podíváme na to, s jakými typy keší se můžete setkat, jak se k nim navigovat, a jak si nalezenou keš zapsat.

Případné otázky, připomínky a náměty pište, prosím, do diskuze pod článkem. Na vše se pokusím odpovědět, a ty nejzajímavější otázky pak shrnu ve čtvrtém díle tohoto seriálu.

Seriál „Geocaching na Androidu“

Všechny dosud vydané díly seriálu Geocaching na Androidu.

 1. registrace, aplikace c:geo a nastavení
 2. hledání keší z mobilu a příprava výletu na počítači
 3. kešky, navigace a zápis
 4. posílání keší do mobilu, prémiové členství a dalších 8 aplikací
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)