Navigace Galileo má výpadek už 5. den. Důvod neznámý a oprava v nedohlednu

Galileo - výpadek

Z neznámých důvodů je už 5. dnem nefunkční civilní navigační systém Galileo, který je evropskou obdobou pro americké GPS. Výpadek trvá od čtvrtka 11. července 2019 a ani po 5 dnech se jej nepodařilo vyřešit. Agentura GSA, která je za provoz Galilea odpovědná, zatím výpadek pouze potvrdila. Kdy bude systém opět funkční není jasné, problémy však nejsou v satelitech.

Galileo má výpadek na zemi, satelity jsou v pořádku

Po několika dnech výpadku se alespoň podařilo zjistit, že problémy nejsou v satelitech na oběžné dráze, ale v pozemských systémech. Konkrétně se jedná o technický problém ve stanici Precise Timing Facility v italském městě Fucino. Blíže neupřesněný problém se týká synchronizace atomových hodin, které jsou centrem přesného času a hrají klíčovou roli v geolokaci.

Přesnou vzdálenost lze vypočíst na základě rozdílu času, kdy byl signál z družice odeslaný a kdy ho zachytil přijímač. Při využití většího množství satelitů pak Galileo určuje i polohu s přesností na centimetry. Využití je dobře vidět třeba v chytrých hodinkách – zejména od Garminu – v nichž jsou využívány topografické mapy.

Agentura GSA uvedla, že na odstranění problémů usilovně pracují všichni dostupní experti. Podle všeho také nefunguje pouze běžná lokalizace, ačkoliv systém Search and Rescue funguje bez problémů. Ten slouží k vyhledávání osob na mořích, v horách a v pouštích. Výpadek systému Galileo nemá podle GSA žádný zásadní vliv na dopravní situaci, stav můžete sledovat na oficiálním webu.

Používáte navigační systém Galileo?

Zdroj: bbc

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)