Fragmentace Androidu jako problém. Může ji Google vyřešit?
- Články
- Karel Kilián
- 6.9.2016
- 12
Vysvětlovat našim čtenářům, jak funguje aktualizační proces operačního systému Android, by bylo nošením dříví do lesa. S tím souvisí také fragmentace Androidu, která se stala od samotného počátku jedním ze zásadních problémů tohoto systému. V průběhu času pak tento nedostatek ještě vygradoval – rozšířením systému narostl počet zařízení, jež nemají poslední verzi.
Slovo fragmentace je technický termín, který není příliš obtížné vysvětlit. Může odkazovat na různé věci, v kontextu s Androidem se však nejčastěji používá jako vyjádření děsivě vysokého počtu aktivně používaných verzí systému. Kvůli fragmentaci se může stát, že v den představení Androidu 7.0 Nougat ještě narazíte na mobil s Androidem 2.2 Froyo.
Proč dochází k fragmentaci?
Příčinu fragmentace Androidu není obtížné určit. K rozdílům dochází proto, že Android je open-source, což v praxi znamená, že výrobci ho mohou (v mezích) používat, jak se jim zamane. Jsou také zodpovědní za poskytování aktualizací jen do té míry, do které to uznají za vhodné. Dostáváme se k jádru pudla: ne každý výrobce či operátor se o aktualizace stará. Vedle toho některé verze Androidu jsou tak zásadně upravené, že aktualizace prostě nemají smysl – zabraly by příliš mnoho času a prostředků.
Právě vlastní úpravy systému jsou jedním z hlavních důvodů fragmentace. Udržovat verzi systému pro každý konkrétní telefon je náročnější, než kdyby na všech zařízeních běžel jednotný OS. Grafická nadstavba odlišuje telefony s MIUI třeba od Nexusů a dalších zařízení, i když na obou běží v pozadí stejný operační systém. A výrobci chtějí své produkty vymezit od konkurence.
Hardwarové odlišnosti jako důvod pro vlastní úpravy
Zatímco grafické úpravy jsou samy o sobě jedním z důvodů zpomalených aktualizací (ačkoli je mnoho výrobců v posledních letech výrazně odlehčilo kvůli výkonnosti), další modifikace ze strany výrobce mohou být poměrně zásadní. Vezměme si jako příklad nedávno představený Samsung Galaxy Note 7. Telefon je vybaven skenerem duhovky, který čistá verze Androidu neumí využívat. Proto musela být funkce implementována formou vlastní úpravy do systému. Když pak přijde aktualizace Androidu, Samsung bude muset upravit obsluhování skeneru duhovky tak, aby fungovala i v novější verzi.
Samozřejmě pokud na vašem telefonu ještě běží Android 4.4 KitKat, můžete klást jistou část viny výrobci vašeho zařízení. Jenže často vstupují do hry také mobilní operátoři, kteří již upravený systém dále upravují. Typicky přidávají svou zaváděcí animaci, instalují další aplikace („bloatware“) a tyto změny je pak nutné později promítat i do novějších verzí. Google tedy vydá aktualizaci systému a čeká se na to, až ji zpracuje výrobce zařízení. Následně si tuto upravenou verzi vezme operátor a provádí další úpravy. Není příliš těžké odhadnout, že celý proces pak trvá dlouho.
V čem je fragmentace Androidu špatná?
Položme si otázku: co vlastně aktualizace přinášejí? Z hlediska uživatele to jsou samozřejmě především nové funkce, různá ulehčení a „vychytávky.“ Často také další změny na pozadí, které uživatel vnímá – úsporné režimy, plynulejší uživatelské rozhraní a další. Ze strany uživatele tak novější verze zpravidla znamená více či méně použitelných novinek.
Skutečně důležitá je však ještě jiná stránka: zabezpečení. Google každý měsíc vydává aktualizace Androidu, ve kterých opravuje a zalepuje zjištěné bezpečnostní nedostatky. V praxi to tedy znamená, že pokud máte telefon s Androidem 2.3.3 Gingerbread, je více než jisté, že jeho systém obsahuje celou sérii zneužitelných bezpečnostních děr.
Dokonce i pro aktuální telefony může být absence bezpečnostních aktualizací problém. Pokud jste si například koupili telefon v červnu s poslední červnovou aktualizací, je zranitelnější než mobily, jež dostaly opravné balíčky v červenci a srpnu.
Může to Google napravit?
V podstatě neexistuje žádné jednoduché řešení fragmentace Androidu. Google se s ní v posledních letech snažil vypořádat oddělením některých částí od operačního systému. Konkrétně se jedná o aplikace – zatímco v prvních verzích Androidu jste novou verzi aplikace Kalkulačka dostali jedině při aktualizaci systému, dnes se tentýž program updatuje průběžně z Obchodu Play. Stejně tak další programy, jako jsou Kontakty, Číselník, Hodiny, webový prohlížeč a další nepotřebují kvůli nové verzi s opravenou chybou instalaci nejnovějšího firmwaru. Stačí, když Google přes Obchod Play uvolní aktualizaci.
Společnost také pracuje na podpoře Služeb Google Play jako prostředku k distribuci kritických bezpečnostních záplat, protože mohou být aktualizovány nezávisle na operačním systému jako celku. V Androidu 7.0 Nougat Google podle všeho oddělil některé klíčové vlastnosti od částí, které upravují výrobci a operátoři. Teoreticky to umožní to, po čem uživatelé Androidu už dlouho volají: aby aktualizace základního operačního systému byly jednodušší, ideálně pak pod taktovkou Googlu.
Zásadním příspěvkem k menší fragmentaci je také uvolňování vývojářských náhledů („developer preview“) zásadnějších aktualizací systému. Autoři aplikací si tak mohou vyzkoušet a otestovat své programy pod novým systémem ještě předtím, než se dostane k zákazníkům. Jsou to sice maličkosti, ale dohromady vytvářejí z Androidu lepší prostředí, než bývalo v minulosti zvykem.
Blýská se na lepší časy? Pravděpodobně zatím ne!
Časem je možné, že Google získá na svém písečku výrazně silnější pozici, kdy bude moci výrobcům diktovat a určovat podmínky. V současnosti však na podobné manýry není vhodná doba – dokud budou existovat odchylky, jako je třeba již zmiňovaný skener duhovky, budou výrobci potřebovat volné ruce.
Pokud tedy chcete mít v telefonu vždy nejnovější verzi Androidu se všemi záplatami, nezbývá vám zatím jiná cesta, než pořízení zařízení Nexus. Pravděpodobně ještě potrvá, než se nějakým způsobem povede oddělit systém od všech nadstaveb, funkcí a vylepšení, aby byl snadněji a rychleji aktualizovatelný.
Zeptejme se tedy: je fragmentace Androidu pro uživatele skutečným problémem? Záleží na tom, koho se zeptáte. Pokud je pro vás důležitá bezpečnost a přiměřeně včasné aktualizace, máte možnost buď pořídit Nexus, jak již bylo zmíněno o odstavec výše, nebo pečlivě prozkoumat, jak si v tomto směru vedou jednotlivé značky a modely. Obecně lze konstatovat, že vlajkové lodi mají šanci na rychlejší a včasnější aktualizace než telefony střední a nejnižší třídy.
Myslíte si, že volné ruce, které dal Google výrobcům, stojí za kompromis v podobě fragmentace? Je to podle vás důležité téma, nebo je do značné míry přeceněné? Napište nám své názory v diskuzi pod článkem. Obzvláště rádi budeme, pokud máte nějaké kreativní nápady na řešení fragmentace Androidu.
Zdroj: androidauthority.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (12)
Přidat komentář