Menu

FoxFi: Rozjeďte Wi-Fi i Bluetooth tethering bez rootu

Chtěli byste se například tabletem, netbookem či notebookem připojit k Internetu, ale nejste v dosahu bezdrátové či metalické sítě? Pak můžete použít svůj telefon jako přístupový bod a připojovat se k němu přes tzv. “tethering.”

Co je tethering?

Tethering je sdílení internetového připojení z mobilního telefonu či tabletu dalším zařízením. Sdílející telefon nebo tablet je tedy k Internetu připojen přes mobilní data (proto doporučujeme brát v potaz FUP a případně i nižší přenosovou rychlost), zatímco ostatní zařízení se k němu připojují buď skrze Wi-Fi signál, který telefon “vysílá,” nebo přes Bluetooth. V případě, že je k připojení používáno Wi-Fi, bývá někdy tato funkce označována jako “mobilní hotspot” či “mobilní přístupový bod.” Telefon nebo tablet pak zastává funkci síťového routeru.

Většina mobilních telefonů je nativně vybavena softwarem, který umí sdílet přístup k Internetu – zvládají to například smartphony s operačním systémem Windows Phone (na některých telefonech to ale není podporováno), iOS (starší verze po jailbreaku, od iOS 4.3 na iPhone 4, iPhone 4S, nebo iPadu 3 nativně), i s Androidem – konkrétně od verze 2.2 Froyo.

Někteří operátoři (např. T-Mobile ve Velké Británii, Sprint Nextel, T-Mobile USA; v případě českých nemáme o něčem takovém informace) ale tuto funkci zakazují (či povolují jen za poplatek), a její opětovné povolení je možné pouze po rootnutí, kterým ovšem padá záruka na telefon.

Na Androidu 2.x narazíte nejčastěji na Wi-Fi tethering, zatímco tethering přes Bluetooth je spíše minoritní záležitostí.

K čemu je FoxFi?

Dnes si stručně představíme aplikaci FoxFi, která vám umožní používat na telefonu Wi-Fi a Bluetooth tethering. Pro zahraniční uživatele bude tato aplikace zajímavá především tím, že si mohou zprovoznit zablokovanou službu, nebo obejít nutnost platit dodatečné poplatky dle tarifu operátora. Využití ale najde i v našich končinách – především tím, že zpřístupňuje tethering přes Bluetooth. Nesporným kladem je, že není nutné telefon rootovat, takže stačí aplikaci jen nainstalovat, spustit, nastavit, a během několika minut můžete poskytovat svůj Internet ostatním.

Nastavení Wi-Fi tetheringu

Aplikace je naprosto jednoduchá a veškerá nastavení najdete na jediné obrazovce. Před prvním zapnutím Wi-Fi tetheringu doporučujeme nejprve nastavit tzv. SSID, neboli název přístupového bodu. To je ten název, který uvidíte z ostatních zařízení, když si necháte zobrazit okolní bezdrátové sítě. Název přístupového bodu můžete zadat po tapnutí na volbu Network Name.

Otevřete volbu Network Name.

Otevřete volbu Network Name.

Zadejte název přístupového bodu.

Zadejte název přístupového bodu.

V žádném případě nezapomeňte nastavit heslo! To zadáte volbou Password (WPA2). Doporučujeme použít heslo dlouhé minimálně osm znaků (raději ale více), sestávající z kombinace malých a velkých písmen, čísel a nejlépe i speciálních znaků. Zabezpečení WPA2 je sice poměrně bezpečné, ale pokud necháte heslo prázdné, nebo si nastavíte 123456 či heslo, nedivte se, když vaše mobilní připojení využije či dokonce zneužije sousedovic puberťák.

Pod položkou Password (WPA2) můžete nastavit heslo.

Pod položkou Password (WPA2) můžete nastavit heslo.

Doporučujeme použít heslo dlouhé minimálně osm znaků

Doporučujeme použít heslo dlouhé minimálně osm znaků

Zbývá poslední krok: zapnutí přístupového bodu a tím i zahájení sdílení připojení k Internetu. Asi již tušíte, že k tomu slouží zatržítko Activate WiFi Hotspot, které musíte aktivovat. Pokud pak dáte na jiném telefonu či notebooku prohledat okolní bezdrátové sítě, měla by se mezi nimi objevit i ta vaše. Po připojení k této síti by vám měl fungovat i Internet.

Zatržítko Activate WiFi Hotspot zahájí Wi-Fi tethering

Zatržítko Activate WiFi Hotspot zahájí Wi-Fi tethering

Při příštím aktivování již, pokud k tomu nemáte důvod, pochopitelně nemusíte zadávat ani název sítě, ani heslo.

Ukončení Wi-Fi tetheringu provedete deaktivací výše uvedeného zatržítka. Pozor ale na jednu věc: pokud byl na začátku telefon připojen přes Wi-Fi, FoxFi ji vypne, a po svém ukončení (alespoň na Samsungu Galaxy S II, na kterém jsme aplikaci testovali) opětovně nezapne.

Podle popisku v Android Marketu Wi-Fi tethering skrze tuto aplikaci nefunguje na telefonech HTC – na nich lze použít jen Bluetooth tethering (snad všechny mobily od HTC ale podporují Wi-Fi tethering nativně).

Bluetooh tethering

Nastavení tetheringu přes Bluetooth je o něco jednodušší – stačí aktivovat zatržítko Activate Bluetooth DUN. Telefon se vás pravděpodobně zeptá, zda souhlasíte se zapnutím BT a zviditelněním telefonu po dobu dvou minut. Samozřejmě nezbývá, než souhlasit.

Zatržítkem Activate Bluetooth DUN zapnete tethering přes BT

Zatržítkem Activate Bluetooth DUN zapnete tethering přes BT

Následně necháte na počítači, notebooku, či tabletu vyhledat okolní Bluetooth zařízení, mezi kterými by se měl objevit i váš telefon. Po spárování pak dojde k instalaci ovladačů modemu. Další postup je poté odlišný podle použitého systému, takže vás odkážeme na oficiální stránky, kde je popsán včetně dostatečně názorných ilustračních obrázků.

Možnost nasdílet mobilní připojení je naprosto neocenitelná například tehdy, pokud vám přestane fungovat internetová přípojka, a vy se potřebujete dostat na web, nebo pokud se chcete v terénu připojit z notebooku či tabletu bez 3G modulu/karty.

Aplikace FoxFi zjednodušuje tento proces na nezbytné minimum, takže si s ní poradí i začátečníci a méně technicky zdatní uživatelé.

FoxFi
FoxFi Software
Verze1.52 (9. 3. 2012)
Velikost100 kB
2.2+


Zdarma

 

Komentáře

gb3l1k

gb3l1k

26.3.2012 10:49

HTC sensation má WiFi hotspot v základu.

nulam

nulam

26.3.2012 11:11

Xperia Neo taky…

Sewer

Sewer

26.3.2012 11:38

Samsung Galaxy Mini a HTC Wildfire taky v základu…

lovec

lovec

26.3.2012 12:46

snažím se spojit Xperia ray s galaxy tab.když dám activate WiFi Hotspot (v xperii)tak mi to napíše: WiFi mode has failed on your phone.
pleace use Bluetooth mode instead.aktivuju tedy Bluetooth jenže v tabu mi to píše spárováno,ale nepřipojeno.a žádny ovladače si to netahá,takže co mám teda udělat aby se mi to spojilo?děkuji za odpověď

sax

sax

26.3.2012 12:52

Zajímalo by mě, jak je to s výdrží baterie – wifi tethering žere baterku dost silně, proto by mě zajímalo, jak je to s výdrží při BT tetheringu. Teoreticky by mohl být BT úspornější a proto i vhodnější pro připojení např. notebooku na cestách. Nezkoušel jste to někdo?

lovec

lovec

26.3.2012 13:09

tak už vyřešeno.

minig

minig

26.3.2012 13:12

Na Huawei U8650 (android 2.3.4) v základu v nastavení bezdrátových spojení (co vím tak kamarád na nexusu s ICS to má taky v základu), ale na zařízení se staršími androidy se to asi hodí…

minig

minig

26.3.2012 13:16

sax: co vím tak BT je šílenej žrout baterky, možná i víc než Wi-Fi. Pokud potřebuješ tethering jen pro jedno zařízení(třeba jen připojuješ NB k netu), je nejlepší přes USB(taky by měli novější droidi umět v základu, resp. můj Gingerbread i ICS známého to umí…)

michal

michal

26.3.2012 13:48

LG Optimus One to má v základu taky :D
ale je to vetsinou k ho**u. Museli byste mít obří datovej balíček a mobil zapojenej furt do zásuvky aby to mělo cenu :D

MUK

MUK

26.3.2012 14:36

Nechapu? WIFI hotspot ma snad v zakladu kazdy android, ne?

Net666

Net666

26.3.2012 14:40

Ono v zakladu je to skoro vsude od 2.2 tusim ale kdyby se poradne cetlo tak by bylo janse ze mimo CR se stava ze operator tuhle funkci (i kdyz je v zakladu) blokuje a tgam prave nastupuje tahle aplikace :).
Az to zacnou blokovat u nas taky tak to bude jasna aplikace :)

xpolish

xpolish

26.3.2012 15:17

Nexus S s 4.0.3 ma tethering pres usb, wi-fi i bluetooth v zakladu. Obvzlast jsem ocenil usb tethering, kdy si notas hned lizne adresu a jede.

JirkaH

JirkaH

26.3.2012 15:39

Ja bych spise potreboval bluetooth PAN klienta na pro android… nevite nekdo?

Parad!se

Parad!se

26.3.2012 16:28

Tak to je super, hlavně kvůli spotřebě, kde BT narozdíl od wi-fi skoro nic nežere.

Trip77

Trip77

26.3.2012 17:04

Theatring wifi pouzivam na svem galaxy note take. Vic ho ale pozivam misto bluetooh na posilani souboru pres X-plore. :-)

Substance242

Substance242

26.3.2012 22:56

A wifi je Infrastructure, alebo len Ad hoc? Napriklad PS3 vyzaduje infrastrukturu.

Substance242

Substance242

26.3.2012 23:00

Ok, je to infrastructure, ale nie pre moj mobil. :)

Pascal

Pascal

27.3.2012 11:21

Existije nieco ako hotspot, ale ze proste predlzi wifi, ze nepouziva mobilne data ale wifi? na ktorej je napojeny?

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

27.3.2012 12:06

To: Pascal
Ne, obávám se, že tuhle funkci žádný telefon neumí.

Pascal

Pascal

27.3.2012 20:17

Aj som si myslel, len ze ci nahodou :D Dik za odpoved

Tomáš Stonko

Tomáš Stonko

2.5.2014 20:06

mne sa na to tethering wifi nejde pripojiť ale zapnutý je mám Asus tablet 4.2.2 meno : Asus Memo Pad 7 HD

RSS (komentáře k článku)