Fotky Google zkoumají pozadí na snímcích. Necháte to tak?

Fotky Google analýza pozadí odhad chybějící polohy

Společnost Google přidala do své aplikace Fotky novou možnost, jak zjišťovat či alespoň odhadovat lokalitu pořízení snímků. Jelikož byla vypnuta základní funkce sledování historie polohy a jejího přidružení k fotkám a videím, jde na to aplikace trochu sofistikovaněji. Přibyla v ní funkce „odhad chybějící polohy“, který pracuje na principu chytrého rozpoznávání objektů na pozadí fotografií. Služba tak odhaduje místo pořízení třeba podle památek či jiných vizuálně rozpoznatelných prvků. V nápovědě je nově následující seznam…

Google Photos
Google Photos

U fotek se může zobrazovat poloha v těchto případech:

  • fotoaparát zařízení uloží polohu spolu s fotkou,
  • polohu sami přidáte,
  • fotky Google polohu odhadnou z údajů, jako jsou památky či jiné orientační body rozpoznané na fotce nebo místa na vašich dalších fotkách.

Google začal na tuto novinku aktivně upozorňovat uživatele aplikace na Android telefonech i v iPhonech pomocí níže přiložené obrazovky. Ačkoli má verze Fotek (6.23.0.507332813) v telefonu Galaxy S23 Ultra již novinku obsahuje, nejsem si vědom, že bych toto upozornění v češtině viděl či skryl. Možná bude teprve distribuováno.

Pokud jste ve stejné situaci a chcete „odhad chybějící polohy“ vypnout, můžete tak provést v mobilu či ve webové verzi Fotek v nastavení. Tam také zjistíte, jestli už je u vás novinka aktivována. V Android aplikaci je cesta Profilový obrázek > Nastavení aplikace Fotky > Místo > Zdroje polohy, v případě webové verze je to Nastavení > Poloha.

Fotky Google analýza pozadí odhad chybějící polohy oznámení

Po vypnutí funkce takto odhadnutá poloha v záznamu starých souborů zůstane, nicméně Google v nápovědě také informuje, že na rozdíl od manuálně či fotoaparátem přidané polohy je možné tu odhadovanou editovat či odstranit. U jednoho či více snímků naráz se tak dá provést z nabídky Upravit místo. Při sdílení fotografií je pak odhadovaná poloha jedinou, která se příjemci vůbec neodešle.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak s touto novou funkcí naložíte?

Zdroj: pharena

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)