Sony chystá pro nové Xperie foťák s integrovanou pamětí. K čemu bude?

sony-fotak-s-integrovanou-pameti-ico2

Mobilní divize japonského výrobce Sony chystá zajímavou novinku. Vybrané letošní modely Xperií dostanou do vínku foťák s integrovanou pamětí. Vyplývá to z uniklého snímku, který je součástí připravované prezentace. Mimo to je na obrázku zmíněna funkce „Motion Eye“, což by měla být další novinka, o které kolují zvěsti.

Snímek naznačuje, že Sony chystá pro nové Xperie foťák s integrovanou pamětí Snímek naznačuje, že Sony chystá pro nové Xperie foťák s integrovanou pamětí

Xperia Blog předpokládá, že tato funkce má urychlit pořizování akčních fotek. Konkrétně by to mělo fungovat následovně: jakmile fotoaparát detekuje pohyb, začne ukládat snímky do své vyrovnávací paměti. Ta by měla být rychlejší než paměťová karta a vždy připravená k okamžitému použití. Tímto způsobem zvládne zachytit a uložit až čtyři fotky během jedné sekundy před stiskem závěrky.

Uvedená funkce se podobá Živým fotografiím („Live Photos“) od Applu, které zachycují pohyb před a po pořízení obrázku, čímž vytváří pohyblivé obrazy. Živé fotografie debutovaly spolu s iPhonem 6s v roce 2015. Další relativně podobnou funkcí je Samsung Motion Photo. která je k dispozici na telefonech řady Galaxy S7.

Foťák s integrovanou pamětí s novým obrazovým senzorem

Uvedená zpráva navazuje na dřívější informaci, podle které Sony připravuje třívrstvý obrazový senzor CMOS. Jedna z vrstev je určena pro paměť typu DRAM. Lze tedy předpokládat, že tento čip Sony použije v letošní řadě vlajkových lodí Xperia. Jednou z klíčových funkcí tohoto řešení je také schopnost natáčet extrémně zpomalené video s až 960 snímky za sekundu (podrobnosti najdete ve článku Vaška Švece) či schopnost pořizovat 4K video při 60 fps.

Nový čip přidává vrstvu s pamětí, která vyniká svou rychlostí. Nový čip přidává vrstvu s pamětí, která vyniká svou rychlostí.

Dosavadní fotografické čipy, jako je IMX318, používaly dvě vrstvy: jedna obsahovala obrazový snímač, druhá pak technologii, zajišťující zpracování snímku. Nový 1,66palcový čip s rozlišením 21,2 MPx přidává vrstvu s pamětí DRAM, která vyniká svou rychlostí. Právě to umožňuje uživatelům pořizovat statické snímky rychle se pohybujících objektů s minimálním zkreslením a natáčet zpomalené záběry. Čip je schopen pořídit a uložit obrázek v rozlišení 19,3 MPx za pouhou 1/120 sekundy a je tak čtyřikrát rychlejší než IMX318.

Zdroj, který pořídil a publikoval uniklý snímek z prezentace, tvrdí, že nový foťák s integrovanou pamětí by měl být součástí telefonů Xperia XZs a Xperia XZ Premium, které se objeví na trhu ve druhé polovině tohoto roku. V případě modelu XZ Premium se předpokládá 4K HDR displej a procesor Qualcomm Snapdragon 835. Xperia Blog očekává, že z hlediska designu se Sony radikálně odchýlí od toho, co jsme byli zvyklí vídat v uplynulém roce.

Co říkáte na foťák s integrovanou pamětí? Bude to důvod, proč přemýšlet o koupi telefonu Sony?

Zdroje: xperiablog.net, xperiablog.net, phonearena.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)