Foodini: 3D tiskárna s Androidem vyrobí váš oblíbený pokrm a jídlo

foodini-4

O 3D tiskárnách, které dokážou vyrobit stále složitější tvary a zařízení, slýcháváme poměrně často. Co ale teprve 3D tiskárna, která vyrobí jídlo z čerstvých ingrediencí? Ano, přesně taková je tiskárna Foodini. Tento startující projekt se objevil na známém serveru Kickstarter, aby zde načerpal finanční síly a oslovil co největší počet lidí, kteří chtějí jíst zdravě. Autoři předesílají, že hlavní síla Foodini spočívá v tom, že vaříte z čerstvých ingrediencí, takže ve výsledku jíte zdravěji, než když si koupíte polotovary. A jak vlastně samotná tvorba jídla skrze tiskárnu s Androidem probíhá?

foodini

V první řadě si vyberete recept na jídlo a zvolíte si ingredience, které – pokud to vyžadují – předem uvaříte. Materiál pro tvorbu jídla poté umístíme do připravených kapslí a zasuneme do tiskárny Foodini. V tomto okamžiku se již o nic nemusíme starat, Tiskárna Foodini jídlo vytiskne zcela automaticky. Pak samozřejmě následuje ještě kontrola, zda je již jídlo hotové, nebo zda se jedná o tvar, který je třeba uvařit. Pokud vám tedy Foodini „vyplivne“ nádherně vyřezané a ozdobené těsto na vaše perníčky a cukroví, musíte jej ještě umístit na nějaký čas do trouby. Foodini totiž péct neumí.

Foodini spolupracuje s mobilním telefonem

Tiskárna Foodini dokazuje, že patří mezi nejmodernější přístroje – je totiž připojena neustále k internetu. Podle tvůrců je přístroj stále připojen na speciální databázi receptů, ze které uživatelé vybírají své oblíbené pokrmy. Foodini následně zobrazí seznam ingrediencí, naplnění kapslí a o vše ostatní se již postará sama. Do této databáze můžete přidávat i vlastní recepty a podělit se tak s přáteli. Pro technicky zdatné uživatele (a zároveň milovníky vaření) je připraveno speciální API, které mohou využít k tvorbě vlastního konfigurátoru na jídlo – programátoři kuchaři mohou například vytvořit aplikaci, pomocí které navrhnete originální cukroví.

A to nejlepší jsme vám ještě neřekli – Foodini spolupracuje s mobilním telefonem. Přímo se nepíše, že bychom skrze aplikaci ovládali samotnou tiskárnu, ale z mobilního telefonu máme přístup k onomu webu, kde jsou k dispozici veškeré recepty a instrukce. Minimálně tedy můžeme na mobilním telefonu najít příslušný recept a na tiskárně ho poté jen zvolit. Není ale vůbec vyloučeno, že půjde tiskárna ovládat přímo a do budoucna se možná dočkáme aplikace pro Android.

foodini-6

Parametry tiskárny Foodini – systém Android na palubě

Kromě základních parametrů nás nejvíce zaujala zmínka o systému Android. 7″ dotykovou obrazovku bude nejspíše tvořit tablet s robotím systémem, který se stará o chod tiskárny a zajistí rovněž komunikaci s uživatelem. Design tiskárny je navržen tak, aby zapadl do každé moderní kuchyně. Rozměry rovněž nejsou hrozivé, na což autoři mysleli. Váha 10,4 kg je možná o něco vyšší, ale to není u spotřebičů vůbec důležité. A jak tiskárna vlastně vypadá?

  foodini-3

foodini-2

Ukázka některých pokrmů

foodini-4

foodini-5

Vize do budoucna? Pečení přímo z mobilního telefonu, ještě než dorazíte domů!

Umíte si představit, že se hladoví blížíte domů z práce a přemýšlíte, co si dáte k večeři? A co pokud byste mohli již na cestě z mobilního telefonu zajistit, aby se doma začalo vařit (a teď nemyslíme telefonát manželce)? Foodini ukazuje, že výroba jídla pomocí automatů začíná být díky moderním technologiím možná. Samozřejmě současná technologie nám úplně sama jídlo neuvaří, ale to se může za pár let změnit. A co si budeme povídat – koncept, kdy si pár minut před barákem v tramvaji pomocí mobilního telefonu určím, že chci uvařit svíčkovou a ona se skutečně začne vařit, by byl výborný. A pokud v tom bude mít prsty Android, bude to ještě lepší. :)

foodini-7

Cena a dostupnost Foodini

Ačkoliv vypadá tento koncept skvěle, jen tak někdo si jej do své kuchyně nedá. A může za to vysoká cena, která se podle autorů Foodini vyšplhá na 1000 euro (cca 27 000 Kč). Kdo se o 3D tiskárny zajímá, ví, že to není nic neobvyklého, ale jako výbava do kuchyně se to může zdát drahé. Tiskárna Foodini je již skoro v konečné fázi vývoje a plánuje se, že v druhé polovině roku se již dostane na trh. Prodej začne skrze internetový obchod.

Líbí se vám koncept Foodini? Uvítali byste takovou tiskárnu u sebe v kuchyni?

zdroj: kickstarter.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)