TOPlist

Flashback: Galaxy Alpha. Pokusil se Samsung udělat svůj iPhone?

samsung galaxy alpha android

V roce 2013 patřil Samsung bezesporu k jednomu z největších výrobců mobilních telefonů na světě. V době, kdy Apple, HTC, Sony a další výrobci kladli velký důraz na design a materiály si však jihokorejská společnost stále jela po svém – plastové tělo a velký displej. Pokud bychom vlastně měli porovnat takový Galaxy S5 s iPhonem 5s tak zjistíme, že vůbec nejsou konkurenti. První jmenovaný nabízí velký 5,1″ displej a plastové tělo, zatímco jablečný telefon disponuje 4″ obrazovkou a hliníkovým tělem. Přesto se v historii nachází na první pohled ne příliš povedený telefon – Samsung Galaxy Alpha, který ovšem otřásl rukopisem telefonů od Samsungu v základech a nápadně se podobal jablečnému Apple iPhone.

Galaxy Alpha: chtěl skutečně Samsung vytvořit svůj iPhone?

Hlavním úkolem Galaxy Alpha byla razantní změna designu. Telefon byl navíc oznámen v srpnu a začal se prodávat v září, tedy ve stejném měsíci, jako tehdejší novinka – iPhone 6. Telefon disponoval 4,7″ Super AMOLED displejem, který měl výborné barvy i čitelnost na slunci, ovšem lehce ho sráželo HD rozlišení. Ve srovnání s ostatními Android telefony tak tento kousek zaostával, ovšem podíváme-li se na jablečná zařízení, nebyl na tom telefon zas tak zle (312 ppi vs. 326 ppi). Rám telefonu byl tvořen z kovu a měl ostré hrany, což byl další úkaz, kde jasně vybočoval z rukopisu Samsung telefonů.

Na svou dobu byl telefon taktéž velmi tenký a lehký. Vážil pouze 115 g a měřil 6,7 mm, což byl oproti Galaxy S5 velký skok. Pro srovnání, iPhone 6 byl 6,9 mm tlustý a vážil 129 g, a měl tedy velmi podobné hodnoty. Galaxy Alpha byl však odrazovým můstkem u Galaxy S6, což byla první výrazně přepracovaná vlajková loď. Měla také kovový rám a disponovala tloušťkou pouhých 6,8 mm. Samsung v ní také vsadil na skleněná záda a znemožnil tak přístup ke snadné výměně baterie. Galaxy Alpha měl 1 860 mAh baterii a odnímatelný kryt, za což to také slušně schytal. Ovšem opět se zde bavíme pouze o Android scéně, která měla mnohem větší baterie. iPhone 6? 1810 mAh. Náhoda?

Další zbraní, kterou měl Samsung v rukávu byl jistě čipset Exynos 5430, což byl vůbec první 20nm čip na světě. V kombinaci se 720p displejem dosahoval telefon také překvapivě dobré výdrže baterie. Galaxy Alpha byl mnohokrát oceněn za svůj parádní design, který však kazila vysoká cena i pouze průměrný displej. Tedy v podstatě stejná kritika, která se dodnes snáší i na Apple. Přesto byl tento model pro dnešní Samsung telefony velmi důležitý a jeho DNA v nich žije v podstatě dodnes.

Pamatujete si na Samsung Galaxy Alpha?

Zdroj: gsmarena.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)