Menu

Fast for Facebook (Beta) – zařaďte s Facebookem vyšší rychlost

Není třeba připomínat, že sociální síť Facebook je v dnešní době světovým fenoménem a zejména mladší část populace si již bez této sociální sítě nedokáže svůj život představit. Není proto žádným překvapením, že se sociální síť dostala také na mobilní telefony v podobě aplikace. Nutno však podotknout, že oficiální klient sociální sítě Facebook je jedna z nejhorších aplikací, co kdy byla pro systém Android stvořena. Dnes si představíme aplikaci Fast for Facebook, která, jak již název napovídá, dokáže spravovat profil na síti Facebook s vyšší rychlostí a pohodlností než originální klient.

Rozcestník

 1. První spuštění
 2. Prostředí aplikace
 3. Chat
 4. Přátelé
 5. Fotografie
 6. Přidání příspěvku
 7. Nastavení
 8. Závěr

Fast for Facebook (Beta)

První spuštění

Klikneme-li poprvé na ikonku Fast a spustíme aplikaci, vyskočí na nás okno s nenápadným tlačítkem Login ve spodní části. Pomocí něj se přihlásíme ke svému účtu. Máme-li v počítači oficiálního klienta, ve kterém jsme přihlášeni, není potřeba zadávat žádné údaje a aplikace se přihlásí sama. Aplikace si zažádá o práva k přístupu na Váš profil.

V druhém kroku se aplikace zeptá, zdali chcete obsah optimalizovat pro větší kvalitu, nebo větší rychlost. Jedná se především o kvalitu načítaných obrázků, které nejvíce ovlivňují rychlost a načítání obsahu. Následuje okno se základními informacemi, které po pročtení zavřeme možností Close v pravém spodním rohu.

Prostředí aplikace

Vzhled aplikace je velmi skromný, což mnoho uživatelů uvítá. Největší plochu zabere samotný obsah ze sociální sítě, který je lemován horní a spodní lištou s tlačítky. Volbou v levém horním rohu můžeme vyvolat návod (Tutorial), zobrazit svůj profil, přejít do nastavení nebo se odhlásit.

Pravá strana s ikonkami slouží pro přístup do chatu, vyhledávání, zobrazení přátel, vlastních fotografií a znovunačtením obsahu. Spodní lišta pak skrývá ikonku pro zobrazení stránek a skupin, zprávy, upozornění a volbu, pomocí které můžeme vytvořit status, přidat fotografii, poslat zprávu nebo se odhlásit.

Chceme-li si detailněji prohlédnout nějaký příspěvek ze streamu, stačí na něj pouze kliknout. Objeví se okno s celým textem, větším obrázkem a možnostmi sdílet, komentovat a hodnotit příspěvek. Komentáře zobrazíme šipkou v levém horním rohu, kde se nachází také informace o počtu dosud přidaných komentářů. V pravém horním rohu se pak nachází ikona oka, díky které můžeme text o něco zvětšit.

Prohlížíme-li něčí profil, jednotlivé příspěvky se logicky řadí uprostřed okna, v pravém dolním rohu se pak nachází ikonka pro přístup k albům a fotografiím a možnost zanechání příspěvku na zdi prohlíženého profilu.

Chat

Užitečnou funkcí této aplikace je také chat, který není příliš často obsažen v alternativních klientech pro sociální síť Facebook. K této funkci se dostaneme ikonkou obálky na pravé straně v horní liště. V hlavním okně vidíme všechny naše kontakty, kde jsou jako první zařazeny aktivní kontakty (online) a až pod nimi odpojené kontakty podle abecedy. Neopakuje se tak řazení z webové verze Facebooku, kde jsou kontakty řazeny špatně a úplně nelogicky. V horní části máme též možnost vyhledávání mezi kontakty.

Klikneme-li na nějaký kontakt,  zobrazí se historie psaní a možnost poslání další zprávy. Okno s chatem však nezabere celou část displeje, ale stále zůstane malý proužek se seznamem kontaktů. To můžeme upravit pomocí druhé ikonky zprava v horní liště, která roztáhne okno s chatem na celý displej. Podržením prstu na určité zprávě zkopírujeme text do schránky. V pravém horním rohu je též možné aktivovat vibrace při příchozí zprávě.

Přátelé

Do seznamu přátel se dostaneme ikonkou, která sídlí v pravé horní liště třetí zprava. Hbitě se nám zobrazí seznam přidaných přátel seřazený podle abecedy, nechybí ani možnost vyhledávání v horní části obrazovky. Trochu mi chyběla možnost kontakty spravovat, tedy alespoň smazat či přesunout do jiné skupiny. To ale samozřejmě můžeme u mobilní verze oželet.

Fotografie

Jsme-li na svém profilu, přístup k fotografiím zajistíme ikonkou obrázku v pravém dolním rohu. Prohlížíme-li si celý stream, slouží k tomu stejná ikonka, která se však přesunula do pravého horního rohu. Po rozkliknutí se nejprve zobrazí seznam alb s náhledem, dalším tapnutím přejdeme do fotografií v albu. Zde je poměrně šikovně vyřešeno prohlížení fotografií, kdy se v největší části okna zobrazuje vybraná fotografie a nad ní je posuvný pruh s miniaturami dalších fotografií v albu. Fotografii můžeme pomocí ikonek v pravém horním rohu ohodnotit, okomentovat nebo uložit (uložené obrázky nalezneme ve složce DCIM).

Přidání příspěvku

Pro přidání nového příspěvku slouží ikonka plusu v kolečku v pravém spodním rohu na základní obrazovce. Máme na výběr přidat pouhý status, vyfotit fotografii, přidat fotografii, poslat zprávu nebo ohlásit svou polohu.

Použijeme-li první možnost, zjeví se nám textové pole se známou frází “Co se vám honí hlavou?”, kam můžeme ihned psát text našeho statusu. V textovém poli pod ním je možné psát jména přátel, které chceme v příspěvku označit. V dolní části obrazovky pak můžeme definovat, s kým chceme daný příspěvek sdílet. Příspěvek odešleme volbou Příspěvek.

Jestli chceme fotografii nejdříve vyfotit a poté ihned sdílet, použijeme položku Vyfotit. Aplikace se přepne do jednoduchého prostředí pro focení, kde nemáme kromě tlačítka pro spoušť žádné jiné volby a bohužel u mě nefungovalo ani automatické zaostřování. Po vyfocení se automaticky nabídne možnost přidání popisu fotografie a volbou Nahrát fotku již fotografii rovnou sdílíme na profil.

Velice podobně probíhá sdílení snímků volbou Přidat fotku, kdy fotografii nejprve vybereme, poté je nabídnuta možnost přidání popisu a fotografii stejným způsobem jako v předešlém případě sdílíme rovnou na svůj profil.

Chceme-li někomu poslat soukromou zprávu, použijeme možnost Poslat novou zprávu. V horní části nalezneme textové pole, do kterého můžeme ihned psát, co máme na srdci, vpravo pak vybrat přítele, kterému chceme zprávu poslat, a pod textovým polem si nemůžeme nevšimnout velkého tlačítka Odeslat. Pod možností napsání nové zprávy nalezneme historii poslaných a přijatých zpráv od našich přátel.

Poslední volba, Check-in, nám umožní sdílet svou polohu, ke které můžeme přidat také svůj komentář nebo označit přítele, který je právě s námi.

Nastavení

Nastavení nám sice mnoho možností upravení aplikace nedovolí, přesto se zde pár zajímavých voleb nachází. Nastavení je rozděleno do tří kategorií:

 1. Pozadí – možnost zvolit si pozadí aplikace, kde nechybí ani výběr vlastního obrázku či změnit barvu fontu (šedá/bílá)
 2. Performance – tato možnost nám pomůže zrychlit běh aplikace. Je zde možnost zvýšit rychlost na úkol kvality (High Performance), vypnutí načítání novinek po startu aplikace (Do Not load news feeds on start up) a vyčištění dočasné paměti (Vyčistit cache)
 3. Zabezpečení – chceme-li obsah našeho profilu zamknout před nepatřičnými uživateli, můžeme zde nastavit bezpečnostní kód

Závěr

Sociální síť Facebook je fenoménem a stává se každodenním společníkem spousty lidí a uživatelů mobilních přístrojů s Androidem. Oficiální aplikace však za moc nestojí, a tak se přímo vybízí k hledání nějaká alternativa. Jednou z nich je Fast for Facebook, který vyniká především jednoduchým vzhledem a rychlostí načítání. Domnívám se, že uživatel, který musí být na Facebooku každou minutu, této aplikaci na chuť nepřijde, ale hodí se spíše pro uživatele, kteří potřebují rychlý přístup na svůj profil a spíše než design a kvalita obrázků je zajímá text či komunikace s přáteli a nechtějí být otravování žádnými jinými běžícími službami a notifikacemi. To aplikace zvládá daleko lépe než oficiální klient, naproti konkurenci v oblasti alternativních klientů pak nabízí také chat. Aplikace je stále ve fázi Beta, takže trpí malými neduhy, které snad opraví další aktualizace. Dodělání by se mohl dočkat též český překlad, který není v aplikaci kompletní.

Fast for Facebook (Beta)
team2soft
Verze1.81 (28. 8. 2012)
Velikost2,8 MB
2.1+


Zdarma

 

Komentáře

Sporda

Sporda

19.9.2012 6:52

Nejdou mazat zprávy nebo sem na jen nepřišel?

Jiří

Jiří

19.9.2012 9:06

Mohu doporučit také Friendcaster, který používám já. Tuto aplikaci zkusím taky, díky za tip. Oficiální fbc hrůza je skutečně nepoužitelná a z mobilu zmizela už dávno…

pavel

pavel

19.9.2012 10:28

díky moc za tip,vyzkouším to.

Milan

Milan

19.9.2012 10:39

Taky jsem přešel na FriendCaster, asi nejlepší věc. Oficiální FBC v poslední době fungoval tak, že – “momentálně příspěvek nelze vložit…” musel jsem ho demontovat komplet.

Aldabubo

Aldabubo

19.9.2012 12:15

Friendcaster to jistí a naprosto dostačuje.

Jozef

Jozef

19.9.2012 15:09

desna aplikacia..skoda tolko pismen

mila

mila

19.9.2012 16:04

chtěl bych se zeptat jak je to s kontakty…jakože klasickými v seznamu čísel, zda-li si tam aplikace sahá,či nikoliv. Měl jsem totiž Blackberry a tam to ofiko aplikace dělala, tudíž jsem pak na Androidu ani neměl kvůli tomu zájem jí zkoušet, protože mi to v tom předtím dělalo neplechu. Díky

jufo

jufo

19.9.2012 20:46

skusal som fast. stratil som trpezlivost po jednom dni. skusal som friendcaster. vydrzal tyzden. oficialna fb aplikacia nekonecne pomala. skoncil som tak ze som si vytvoril zalozku na ploche pre mobilnu verziu webu fb. nemam sice notifikacie ale rychlost a funkcionalita je super.

pavel

pavel

19.9.2012 22:12

chtel jsem ji taky vyzkouset ale nenacitaji se me zde obrazky kdyz jsem na wi-fi tak nevim

vyzek

vyzek

21.9.2012 10:19

Zkoušel jsem všechny appky a můj názor je takový:
1. chtělo by to klienta na FB s rychlostí Friendcaster (nebo Fast for FB), kde by bylo trochu šikovněji vyřešen problém s posuvem na první příspěvek (jde to jen tak, že podržíte déle “news feed” -> “Obnovit”), pořád mi to ale připadá lepší, než origo FB pro Android

2. ten chat (pro Friendcaster) je tragický, zlatý Messenger. Chybějí mi tam zprávy psané na PC. Dost často si s někým píšu na PC a musím odejít, takže chci pokračovat třeba v buse na mobilu, kde nevidím, co jsem psal na ntb, v nastavení jsem nic nenašel, takže to asi prostě nejde. Navíc mi problikávají ikonky přátel v seznamu (???), líbí se mi ale Metro styl.

3. Fast for FB (Beta) – je to beta, je rychlý a chat funguje jak v messengeru, problém mám zatím jen s kontakt listem, protože vidím “online” lidi a za nimi všechny “offline a idle”, kdyby byli na vrchu online společně s těmi na na mobilu a až pod nimi ofline, je pro mě tahle apka ideální

Zatím používám hybrid – Friendcaster – Messenger

marekson

marekson

22.9.2012 7:42

Skoda, ze sa nenacitavaju obrazky (cez mobil. data). Inac to je docela sikovne.

faustpinballer

faustpinballer

23.9.2012 10:15

Pekny shit! Prave jsem se snazil pomoci tohoto programu trikrat pridat koment,pokazde hlaska “posted” a nikdy se koment neobjevil….takze jsme se spolu dnesni den rozloucili a letel…velmi nespolehlive fb reseni…

michal

michal

23.9.2012 20:09

Mam pro vsechny tip: prestante pouzivat facebook :-) a dojdete si na pivo s kamaradama. Z vlastni praxe mohu doporucit! a je to hodne rychle, nepada to a funguje to i bez pripojeni na internet a i kdyz dojde baterka :-D jo a svolat se muzete smskama nebo si zavolat pres pevnou linku ;-P

pertik

pertik

23.9.2012 20:20

michal: a ako mam ist s kamosmi na pivo ked nezijeme v jednom meste? a ked ides s niekym na pivo a povies mu aby ti doniesol fotky z dovolenky, ze chces vidiet co a ake tam bolo, tak ti donesie vytlaceny album nie.

Míraa

Míraa

27.9.2012 12:10

Jediná věc co mi na Fast for Facebook vadí je, že nezobrazí videa. Snad to časem doladí. Jinak v porovnání s oficiální FCB aplikací je to nebe a dudy. Friendcaster jsem také zkoušel, ale tam mi blbnul chat tuším.

RSS (komentáře k článku)