Velký pozor! V ČR řádí falešná aplikace Fotky Google

Fotky Google ČR falešná aplikace hrozby Cerberus

Společnost ESET zveřejnila pravidelný měsíční přehled zhodnocující největší bezpečnostní hrozby pro systém Android. Data za leden ukazují, že nejvíce řádil již známý bankovní malware Cerberus, nicméně v poslední době se i při útocích vedených v ČR ukrývá na jednom velmi zákeřném místě. Uvnitř falešné aplikace Fotky Google, která slouží jako tzv. dropper pro uložení škodlivého nástroje do mobilu.

Google Photos
Google Photos

Zatímco poslední loňský měsíc prý nebyl trojský kůň Cerberus v Česku výrazně aktivní, v lednu ho bezpečnostní analytici objevili v nadpoloviční většině všech detekovaných hrozeb pro platformu Android. Útočníci k jeho šíření využili například neoficiální verzi aplikace Google Photos. „Na základě našich dat můžeme potvrdit, že v lednu se v případě malwaru Cerberus jednalo o velkou kampaň. Zatímco v prosinci jsme u největší rodiny tohoto malwaru zaznamenali pokles o více než desetinu detekcí, v lednu Cerberus zaútočil opět silněji a momentálně v jeho případě pozorujeme nárůst o 14 procent,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za leden 2022:

1. Android/Spy.Cerberus (62,79 %)
2. Android/Spy.Banker.APP (5,54 %)
3. Android/TrojanDropper.Agent.IEG trojan (4,37 %)
4. Android/TrojanDropper.Agent.DWZ trojan (2,69 %)
5. Android/Andreed trojan (1,69 %)
6. Android/GriftHorse trojan (1,38 %)
7. Android/TrojanDownloader.Agent.YW trojan (1,13 %)
8. Android/Spy.Agent.BYH trojan (1,09 %)
9. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (0,70 %)
10. Android/TrojanDropper.Agent.GLC trojan (0,69 %)

Lednové statistiky potvrdily, že bankovní malware zatím zůstává v Česku rizikem i pro letošní rok. Podle bezpečnostních specialistů je tak důležité nezapomínat na zabezpečení ani v případě chytrých telefonů či tabletů s operačním systémem Android. Kromě toho je důležité pravidelně systém i aplikace v zařízení aktualizovat a vyvarovat se rizikovému chování, jako je například stahování aplikací mimo oficiální obchod Google Play.

Jak často používáte aplikaci Fotky Google?

Zdroj: ESET

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)