Facebook a Twitter odmítají odeslat databáze uživatelů do Ruska. Porušují tím ruské zákony

facebook twitter blokovani rusko

Společnosti Facebook a Twitter nemají zrovna vřelý vztah s Ruskem. V poslední době je to hlavně kvůli tomu, že nerespektují ruské zákony. Konkrétně je problém v tom, že vstoupil v platnost nový zákon o tom, že databáze ruských uživatelů musí být uchovány v Rusku. S tím pochopitelně Twitter ani Facebook nesouhlasí.

Facebook a Twiiter porušují ruské zákony. Problémem jsou databáze ruských uživatelů

Obě společnost obdržely od ruské federální služby pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií (Roskomnadzor) písemné upozornění 17. prosince, s tím, že na nápravu mají čas 30 dnů. Šéf Roskomnadzoru dnes oznámil, že obě společnosti na žádost formálně odpověděly, ale v ani jednom případě neobsahují informace o umístění databází ruských uživatelů. Dodal rovněž, že obě společnosti nevysvětlily v dopise, jak a kdy budou respektovat ruské zákony. Konkrétně jde o to, že Rusko vyžaduje, aby databáze ruských uživatelů byly uchovány v ruské federaci.

Jelikož ani jedna společnost nedodržela stanovenou lhůtu, tak Roskomnadzor zahájil s Facebookem i Twitterem správní řízení. Oznámila to agentura Interfax. Mluvčí společnosti Facebook uvedl, že jsou v kontaktu s příslušníky ruské vlády ohledně aktivit Facebooku v Rusku. Twitter se k problému odmítl vyjádřit.

rusko

Rusko v posledních pěti letech zpřísnilo zákony týkající se internetu. Požadují po vyhledávačích cenzuru určitých nepohodlných zdrojů, po chatovacích aplikacích a službách požadují šifrovací klíče a sociální sítě musí mít databáze ruských uživatelů v Rusku. V krajním případě se může stát, že Rusko začne na svém území blokovat Facebook i Twitter.

Chatovací aplikace Telegram již byla v minulém roce zablokována, stejně tak menší chatovací aplikace Zello. Rusové ale blokování těchto aplikací obcházelo přes VPN, takže Rusko začalo blokovat obrovské množství IP adres Googlu a Amazonu. Celkově šlo o desítky milionů IP adres. A jaký byl důvod pro blokace? Společnosti odmítly vydat šifrovací klíče a umožnit tak ruským úřadům přístup k šifrovaným zprávám uživatelů.

Měly by podle vás společnosti Facebook a Twitter přistoupit na ruské zákony?

Zdroj:  cnbc.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)