Facebook smaže data o více než miliardě lidí. Možná i o vás

Facebook smaže data rozpoznávání obličejů

Na největší sociální síti světa dojde k pořádné čistce. Ze serverů Facebooku podle oficiálního vyjádření představitelů nově pojmenované mateřské společnosti Meta Platforms zmizí záznamy z kontroverzního nástroje pro rozpoznávání obličejů. Mechanismus, který se oficiálně soustřeďoval na automatické označování osob na fotografiích, za více než deset let nasbíral data asi od třetiny všech uživatelů, tedy miliardy lidí. Šlo o uživatele, kteří s použitím souhlasili. Drtivá většina těchto záznamů má být do prosince smazána.

Funkce pro rozpoznávání obličejů měla pochopitelně velkou spoustu odpůrců, kteří kritizovali její neetické fungování. Mimo jiné proběhlo také několik soudů, ty nejvýznamnější na půdě USA. V domovské zemi Facebooku či Meta Platforms momentálně velmi rezonuje také obří kauza kolem bezpečnostních otázek a vypovídání bývalé zaměstnankyně Frances Haugen.  I výstupy z tohoto slyšení nepochybně přispěly ke zmíněnému kroku, i když rozpoznávání za účelem doporučení označení přátel na fotce začala síť vypínat od roku 2019.

odemykani oblicejem test telefonu android ios apple

Co se změní pro koncové uživatele Facebooku? Technické detaily zatím neznáme, ale například existující označení fotek by měla pravděpodobně zůstat zachována. Společnosti Meta Platforms svým prohlášením nicméně slibuje, že ze serverů zmizí údaje o uložených šablonách tváří konkrétních osob. Malé množství dat chce firma ponechat například pro nouzové přístupy k účtům nebo odemykání zařízení. Směrem neshromažďování těchto dat a také neprodávání nástrojů pro jejich ukládání se nedávno vydaly také firmy Amazon, Microsoft či IBM.

Jaký máte názor na rozpoznávání obličejů?

Zdroj: Evening Standard

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)