Menu

Facebook Messenger sdílí polohu bez vašeho vědomí

Poměrně často se objevují aféry o tom, že Facebook sleduje své uživatele takřka na každém kroku. Společnost však tyto informace vyvrací a vždy se dušuje o jejich naprosté bezpečnosti. To se rozhodl prověřit jeden z harvardských studentů a výsledky jeho testů jsou přinejmenším k zamyšlení.

Mapa lokací z dat, které poskytuje Facebook Messenger

Pro většinu z nás se stal Facebook Messenger každodenním společníkem, neboť se jedná o jednoduchou cestu, jak se spojit se svými přáteli. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se zaměříme na to, jaká data o nás Messenger poskytuje. Zřejmě víte, že u přijatých či odeslaných zpráv se nachází také informace o poloze. Tato funkce je od začátku povolena a spousta lidí si ji ani nevšimne. To přimělo již zmíněného studenta napsat jednoduché rozšíření pro prohlížeč Chrome, které zobrazí mapu s polohou lidí, s nimiž komunikujete. Díky tomu lze zjistit, kdy a kde se daná osoba nacházela, čímž ji můžeme dlouhodobě sledovat. Pro získání těchto dat dokonce nemusíte mít daného člověka v seznamu přátel, stačí se totiž nacházet ve společné konverzaci (skupinový chat). Facebook jako reakci na toto zveřejnění deaktivoval zasílání polohy ve webové verzi, nicméně v mobilní aplikaci toto sdílení polohy trvá.

Používáte Facebook Messenger?

Zdroj: medium.com.

 

Komentáře

Lakome

z aplikace
1.6.2015 18:25

A už je to tu!

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

1.6.2015 18:26

Říkám to pořád, Messenger je spyware a normální člověk si nainstaluje Facebook Re-enabler, tudíž bude používat klasickou aplikaci Facebook a v ní chat/zprávy, nikoliv Messenger.

Michal Juránek

z aplikace
1.6.2015 18:31

Souhlas s faktuz.

Artok

Artok

z aplikace
1.6.2015 18:44

Taktéž souhlasím s faktuzem, aplikace s maximálním počtem oprávění běžící neustále na pozadí (navíc se podívejte, kolik si bere systémových prostředků – na upozornění příchozí zprávy nějak moc, ne?) navíc Facebooku(!) – najdeme ho v telefonu buď úplného ignoranta nebo (opravdu nerad urážím) naprostého blba ;) navíc v době tzv. alternativních klientů :D

Hoky

Hoky

1.6.2015 19:04

A co třeba vypnout pro Messanger vypnout info o poloze? ;) Buď v Lollipop nativně nebo přes XPrivacy. Jasně, že pokročilí uživatelé toto ví, a běžným FB uživatelům to že je někdo sleduje stejně nevadí…

Trip

Trip 0

z aplikace
1.6.2015 19:10

Nepoužívám ani Facebook.

CiMSTER

z aplikace
1.6.2015 19:18

Re-enabler som používal no po určitej aktualizácii mi prestal fungovať.. Už to funguje znova? Dajte link prosím vás niekto..

Googler

z aplikace
1.6.2015 19:19

Facebook is evil!!!

Skautik

Lukáš Kymla 0

z aplikace
1.6.2015 19:38

Jedinny co u me muze je ukazovat prekryvne okna. Zbytek ma zakazane + nebezi na pozadi. Ale BFU to neporesi a ani resit nebude…

Lukáš

Lukáš

1.6.2015 19:40

Mi je to jedno :D

bebecko

bebecko

1.6.2015 19:50

Faktuz: prosím tě kde seženu ten renabler? Vždy sem ho používal ale ted bohužel sem nenašel na novou aktualizaci… Děkuji

Martin

Martin

1.6.2015 19:55

mne sa stala taká vec, že počas aktualizovania Messengera mi ho vyplo a išlo mi písať cez fb appku…odvtedy mi to ide aj cez FB a aj messenger :D

Andy_S

Andy_S

1.6.2015 20:40

dve slova: Facebook Lite.

tamten

tamten

1.6.2015 20:50

http://www.tripwire.com/state-of-security/security-data-protection/cyber-security/stalk-location-facebook-messenger/
zvláštní, v téhle zprávě je odkaz na to rozšíření, jsem ji vděčnější za něj

tamten

tamten

1.6.2015 20:59

omlouvám se za double post, ale ještě něco k tématu: http://www.mbasic.facebook.com funguje i s pomalým připojením, není nutná žádná applikace a o oprávnění a vůbec vše si nemusíte dělat starosti, vše jde přes prohlížeč

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

1.6.2015 21:01

CiMSTER: Vždycky fungoval, jen bylo třeba ho aktualizovat.
bebecko: Mám strach aby se zase moderátoři nenas*ali a nedali mi ban za to, že pomáhám lidem.

můj upload: ulozto.cz/xWVjLWkU/facebook-messenger-v1-0-011-apk

bebecko

bebecko

1.6.2015 22:22

Dikes:-)

Mudrlant

1.6.2015 23:59

FAKTUZ: Jasně, pomáháš. Ty si celej svatoušek. Něco ti zřejmě utlačuje hypothalamus .. aby ses nám tu psychicky ještě nezhroutil. Už takhle je to k nevydržení. Tak si dej něco na noc do ouška: https://www.youtube.com/watch?v=kKJRPPA6NBQ

Nathaniell

z aplikace
2.6.2015 0:03

Ten plugin do Chromu jsem stahl a je to fakt sila, co vsechno o nas FB sbira. Jinak chat enabler se da stahnout z xda ale musite si stahnout z externiho mirroru FB apk maximalne ve verzi 27 na tech novejsich verzich zatim nefunguje (viz vlakno enableru v xda).

Libor Foltýnek

2.6.2015 6:42

Kde jste odvodili, že to Facebook dělá bez vašeho vědomí? Mně naopak Messenger jasně píše, že ve zprávě je sdílena poloha a můžu to vypnout. Jediné, co bych vytlnul, je, že ve výchozím nastavení je to zapnuté.
A ten doplněk nedělá nic jiného, než že na mapě zobrazí data, která jste tomu člověku sami a dobrovolně už předtím poslali.
Ale takhle to nevypadá jako aféra, co? ;)

P.S. Fakt něco udělejte s rychlostí vydávání článků, o tomhle se všude jinde psalo minulý týden.

Jakoma02

Jakoma02

z aplikace
2.6.2015 7:06

Souhlasím s Liborem, v messengeru je toto naopak pěkně vyřešené, v každé konverzaci se nachází tlačítko, kterým se dá tato funkce vypnout a je na něm i při psaní zprávy přehledně vidět, jestli je zaplá nebo ne. A pokud nechcete svoji polohu sdílet vůbec, dá se vypnout pro všechny konverzace v nastavení.

3kolik

z aplikace
2.6.2015 9:19

Naprostý souhlas s pány pode mnou, v konverzaci je to jasné vidět, taktéž v nastavení a navíc, při instalaci si Messenger získávání polohy dovoluje, stačí si číst oprávnění. Takže o tom, že by to bylo bez vědomí, dost vážně pochybuji.

Radek

Radek

2.6.2015 9:32

Aféra z info o poloze?
Massanger chce přístup v mobilu úplně ke všemu. Odesílá veškerá data, k nimž se přes mobil dostat lze – většina lidí ovládá z mobilu i mail… Čte ID, čte všechny kontakty, info o vašich souborech, všechno. Co s tím dělají? Nic. Zatím… Do doby, než někoho začnete zajímat – zbohatnete, stanete se slavní, aspirujete časem na politickou funkci nebo se stanete z jakéhokoli důvodu nepohodlní – to dnes nemůžete vědět, nezačnete-li se třeba za měsíc zajímat o krásnou aktivistku Greenpeace. Nejde ale vůbec jen o data, která přímo v mobilu máte, nemá tam každý tvrdé porno či info o svém políčku marihuany. Nejhorší je to, že z těch stávajícich informací lze odvodit neskutečně mnoho dalších… Tyto zpravodajské postupy jsou dnes na neskutečně vysoké úrovni.
Chtěl jsem aplikaci jen jako textový editor do mobilu na psaní poznámek. Našel jsem jeden jediný, který nechtěl žádná oprávnění a funguje. Všechny ostatní žádají povolení ke zjišťování vašich mobilních plateb, ID, atd – úplně všechno. K čemu asi?

SeppWinkler

SeppWinkler

2.6.2015 10:37

Presne ako píše Radek. BTW, nechápem, v čom je FB a jeho Messenger tak nevyhnutný a jedinečný ku komunikácii s priateľmi. Pokiaľ niekto z mojich známych niečo chce, pošle mail, o čom som notifikovaný. Pokiaľ chce niečo veľmi súrne, pošle SMS, alebo zavolá. K tomu vôbec nepotrebujem nielen FB Messenger, ale ani samotný FB. Inak nechápem, prečo túto app považujú výrobcovia telefónov za tak dôležitú, že ju integrujú do ROM a nedá sa odinštalovať. Asi by to chcelo rozhodnutie EK o zneužívaní dominantného postavenia na trhu :)

Pavel

Pavel

z aplikace
2.6.2015 11:05

… no, protože všichni jsou z FB připo*raní.
FB jsem si založil jen kvůliva jednomu “spojení” s kámošem z vojny. Samozřejmě se mi pi čase přihlásilo pár známých, převážně z rodiny, o přátelství. Tož jsem si řek, proč ne. To jsem si dal, ku*va, každou chvíli email s notifikaci: “…uživatel XY změnil status…”, “… uživatel XY aktualizoval stav…”. Samozřejmě jsem okamžitě veškeré notifikace povypínal a uvažuji o zrušení účtu. Stejně mi je na nic.
Mně přijde, že někteří si bez toho aby informovali své široké okolí, přátelé a přátelé svých přátel ani neprdnou.

Libor Foltýnek

2.6.2015 12:45

Pavel: FB mám, jsem na něm do jisté míry závislý, ale vidím jen informace o zprávách. Ty jsou prakticky ekvivalentem SMS, takže o nich vědět chci. Nějaké statusy mě taky nezajímají, FB má ale jednu zajímavou vlastnost: jaký si ho uděláš, takový ho máš ;)

Smukrle

Smukrle

2.6.2015 20:56

A dyt to primo v messengeru jde vypnout aby to neodesilalo informace o poloze. A uz se to tam nezobrazuje nikomu kdyz mu napisu zkousel sem to.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

3.6.2015 18:13

Smukrle: Když máš CM nebo u většiny mobilů ROOT, je úplně jedno co máš zapnuto a stejně sdílíš :)

katarina knichalova

katarina knichalova

15.6.2015 10:24

Pomoste mi jak vyhledám straceny telefon alkatel one touch idol…..původní simka není v provozu….zloděj ji vyndal. Napište nebo volajte….katarinaknichalova@seznam.cz 736 163 622

RSS (komentáře k článku)