Facebook kryptoměna je tu a nechce být další Bitcoin

Facebook kryptoměna Libra

Dnes dopoledne se potvrdily spekulace, že se blíží kryptoměna společnosti Facebook. Ačkoli spoustu čtenářů napadne, že se jedná o další Bitcoin, Facebook se od toho distancuje a jeho kryptoměna Libra má být v několika věcech odlišná.

Libra není Bitcoin

Bitcoin je pravděpodobně nejznámější kryptoměnou na světě a hodně se o něm mluví. Nejčastěji ve spojení s rychlým růstem a pádem ceny, díky které spoustu lidí zbohatlo a nebo naopak přišlo o velké peníze. Kryptoměna od společnosti Facebook Libra má být jiná. Její hodnota by měla být stabilní a měla by mít jen malé výchylky. Facebook se vyjádřil ve smysl, že nechci mít z Libry měnu, která by sloužila k investicím a spekulacím. Jejím hlavním účelem je to, co je smyslem každé měny – platby. A samozřejmě se bavíme o platbách na internetu. Facebook také v tiskových materiálech uvedl, že smyslem kryptoměny Libra má být nabídnutí možnosti online plateb lidem, kteří nemají běžný bankovní účet. Těchto lidí je podle odhadů kolem 1.7 miliardy, kdy celá miliarda z nich vlastní mobilní telefon. Trh je tedy obrovský. Někomu by také mohla Libra připomínat PayPal.

Kryptoměna Facebook Libra

Silní partneři z celého světa

Základem úspěchu kryptoměny je možnost s ní zaplatit co největší množství služeb a zboží. Kryptoměna Libra od firmy Facebook startuje hned na začátku s 27 partnery z celého světa. Mezi nejvýznamnější určitě patří MasterCard, Visa, Ebay, Uber, Vodafone a nebo třeba Spotify. Libru spravuje nezisková organizace Libra Association, která sídlí v Ženevě.

Kryptoměna Facebook Libra a její partneři

Uspěje kryptoměna Libra?

Klíčem k úspěchu je to, co Libru spojuje s ostatními kryptoměnami – blockchain, který je decentralizovaným systémem. Mimo jiné to zaručuje bezpečné a snadné transakce, u kterých je prakticky zamezeno podvodům. Důvěru si chce kryptoměna od Facebooku získat také tím, že bude podložená reálnými finančními aktivy a to ve formě několika světových měn, které budou v tzv. rezervním koši. Ten se bude dynamicky měnit podle množství Liber v oběhu, který nebude na rozdíl od Bitcoinu omezený.

Jaká bude cena Libry?

Cena je vždy tím hlavním parametrem, na který se člověk kouká a určitě vás zajímá cena kryptoměny od Facebooku Libra. Oficiálně ještě zveřejněna nebyla, ale odhaduje se, že bude 1 dolar za Libru.

Aktualizováno: kdy půjde Libra na trh?

Dle nejnovějších informací společnost Facebook hodlá spustit Libru do provozu v roce 2020. Pro placení mezi lidmy a správu účtu bude určená aplikace Calibra, na které Facebook pracuje. Aplikace využije spojení s ostatními aplikacemi patřících do rodiny Facebooku – Messenger a WhatsApp.

Jaký je váš názor na kryptoměnu Libra?

Zdroj: libra.org

 

Lukáš Mrkvička
O Autorovi - Lukáš Mrkvička

Velký příznivce moderních technologií, který stále skáče mezi světem Androidu a světem nakousnutého jablka. Na každém si najde něco, co se mu líbí, ale nikdy… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)