TOPlist

Udělejte tečku za Tečkou. Je tu EZKarta

EZKarta
  • V červenci 2021 byla vydána aplikace Tečka
  • Sloužila k uchování očkovacích certifikátů proti COVID-19
  • Dnes je přežitá a přichází její nástupce

Bylo nebylo, v jedné zemi se rozmohla strašlivá choroba, proti které lidi chránilo pouze kouzlo černého mága Pichavce a kdo nebyl chráněn kouzlem, nesměl ani na pivo do krčmy. A protože nikdo jen tak nepoznal, jestli dotyčný ochranné kouzlo absolvoval, začal král té země vydávat glejty, které prokazovaly, že můžete na pivo.

Byla to země osvícená a moderní a místní mudrce napadlo, že nosit s sebou papírový glejt je nepraktické, a proto vymysleli způsob, jak glejt dostat do magického zařízení, nazvaného mobilní telefon. A říkali tomu Tečka.

Muž v krčmě u piva, glejt má připravenýMuž v krčmě u piva, glejt má připravený

Rok se s rokem sešel, choroba napůl vymizela, napůl přestala lidi strašit a Tečka se stala zbytečnou. Ale mudrci bádali: „Máme mezi lidmi celkem povedený systém, který ukazuje, že někdo prošel ochranným kouzlem proti chorobě, proč to nevyužít?“ A vymysleli rozšíření Tečky. Tečka se naučila prokazovat nejen kouzlo proti chorobě, ale i proti jiným nemocem. A protože lidi byli naštvaní na krále a radní, kteří jim zakazovali chodit na pivo, hrozilo, že nebudou chtít novou Tečku používat. Možná i proto se Tečka přejmenovala na EZKarta (Elektronická Zdravotní Karta).

A to je konec pohádky. My se ale na aplikaci Tečka EZKarta podíváme trochu podrobněji.

Jak se EZKarta instaluje

Aplikace se instaluje z Obchodu Play, na tom není nic složitého.

Po instalaci vás uvítá průvodce. Protože budete přistupovat k citlivým informacím, musíte se přihlásit ověřeným způsobem přes nějakou identitu. Já využil bankovní identitu, ale možností je spousta a je na vás, která vám vyhovuje.

 

Co aplikace umí

V aplikaci EZKarta najdete přehledně vaše očkování. To je fajn, ale je tu jeden zádrhel. Vidíte totiž jen očkování po 1.1.2023, takže pokud jste před 5 lety dostali včeličku proti tetanu, nezobrazí se vám.

Aplikace funguje dobře, je svižná, data se zobrazila v pořádku. Otázkou je, kolik lidí ji využije. Já přehled o očkování svěřuju svému lékaři, a když potřebuju něco nového, jako například před cestou do exotičtější země, stejně se raději zeptám.

Důvěřujete aplikacím státní správy jako je EZKarta?

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)